Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberYURTDIŞINDA OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

YURTDIŞINDA OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

Spread the love

  YURT DIŞI OYLARI TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK

 Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylaması için yurt dışına kayıtlı 1 milyon 763 bin 973 seçmen oy kullandı. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri  dün akşam itibariyle sona erdi. Gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimler için belirlediği takvime göre, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilmesi için 73 ülkedeki 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kuruldu. Oy verme işlemleri 20 Mayıs’ta başladı.

GÜMRÜKLERDE OY VERME İŞLEMİ 28 MAYIS  AKŞAMINA  KADAR DEVAM EDECEK

YSK’nın takvimine göre bu yerlerdeki oy verme işlemleri dün itibariyle sona erdi. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olanlar bulundukları yerdeki yerel saatle 22.00’ye kadar sandığa giderek oylarını kullanabildi.Gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy verilebilecek.

YURT DIŞI OYLARI ATO CONGRESİUM FUAR MERKEZİ’NDE MUHAFAZA EDİLECEK

Yurt dışında oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından, oylar YSK’nın belirlediği yöntemlerle, yüksek güvenlik altında, diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilecek. Bu oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca, Ankara’daki ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki güvenlikli alanda muhafaza edilecek.

Yurt dışı seçmenlerin kullandığı oylar, Türkiye’de 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte açılacak. Bu oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın nezaretinde yapılacak.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR