Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberTARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ KIRŞEHİR VE KIRIKKALE’DE TARIM...

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ KIRŞEHİR VE KIRIKKALE’DE TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ KIRŞEHİR’DE TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ.

BAKAN KİRİŞCİ BURADA YAPTIĞI TOPLANTIDA GIDANIN NE TEKNOLOJİ NE DE PARAYLA ASLA İKAME EDİLEMEYECEĞİNİ VURGULAYARAK, BUNUN KOVİD-19 SALGINI VE RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI SÜRECİNDE DAHA İYİ ANLAŞILDIĞINI BELİRTTİ.

ÇIKARILAN KANUNLARLA TARIMIN GELİŞTİĞİNİ VE TARSİM UYGULAMA ORANLARININ YÜKSELDİĞİNE İŞARET EDEN KİRİŞCİ, “TOHUM ÜRETEN, SERTİFİKALI TOHUMLUĞUN YÜZDE 96’SINI İÇERİDE YERLİ ÜRETEN, DÜNYANIN DA 97 ÜLKESİNE İHRACAT YAPAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİK. DOLAYISIYLA HUKUK DEVLETİNDEKİ MEVZUATIN VAZGEÇİLMEZLİĞİNİ BURADA DA GÖRDÜM. DÜNYADA ŞU ANDA EKONOMİK OLARAK İLK 20’DEYİZ AMA TARIMDA İLK 10’DAYIZ. BU ÇERÇEVEDE DE TARIMDA SÖZ SAHİBİ OLAN BİR ÜLKE KONUMUNA GELDİK.” DİYE KONUŞTU.

KİRİŞCİ, SON 21 YILDA TARIM SEKTÖRÜNE 830 MİLYAR LİRALIK DESTEK VERDİKLERİNİ, BUNUN 9 MİLYAR LİRASINI KIRŞEHİR’İN ALDIĞINA DİKKATİ ÇEKTİ.

“ARTIK HAYVANCILIĞA YÜZDE 25 DESTEK VERİYORUZ”

SON 21 YILDA BİTKİSEL ÜRETİMİN 98 MİLYON TONDAN 128,6 MİLYON TONA ULAŞTIĞINI AKTARAN KİRİŞCİ, ŞUNLARI KAYDETTİ:

” HAYVANCILIĞA TOPLAM DESTEK İÇERİSİNDEN SADECE YÜZDE 4,4’LÜK BİR PAY AYRILIYORDU AMA BUGÜN GELİNEN NOKTA İTİBARIYLA ARTIK YÜZDE 25 DESTEK VERİYORUZ. SERTİFİKALI TOHUMLUK ÜRETİMİMİZ 9 KAT ARTIŞLA 1,4 MİLYON TONA ERİŞMİŞ DURUMDA.”

KİRİŞCİ, KIRSAL KALKINMADA BUGÜNE KADAR 89 BİN PROJEYE 61 MİLYAR LİRALIK DESTEK SAĞLADIKLARINI VE 259 BİN KİŞİYİ AŞA VE İŞE KAVUŞTURDUKLARINI VURGULADI.

BU ZAMANA KADAR TESCİLLENEN ÜRÜN SAYISININ 1170 OLDUĞUNU DİLE GETİREN BAKAN KİRİŞCİ, “BUNUN SADECE 9 TANESİ 2002’YE KADAR TESCİLLENMİŞTİ. 2002 SONRASI OLAN BİN 161. HALEN 714 TESCİL AŞAMASINDA OLAN VAR.” İFADELERİNİ KULLANDI.

KİRİŞCİ, ORMAN VARLIĞINI ARTIRDIKLARINI, 31 HAVA ARACINDAN OLUŞAN HAVA FİLOSUNU ENVANTERLERİNE KATTIKLARINI SÖYLEDİ.

“2002 YILINDA BU ÜLKEDEKİ TARIMSAL HASILA 25,1 MİLYAR DOLARKEN ŞU ANDA 58,5 MİLYAR DOLAR”

SU YATIRIMLARI İLE TARIMSAL ÜRETİM VE DESTEKLEMELERE DE DEĞİNEN KİRİŞCİ, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“DOLAR OLARAK SÖYLÜYORUM. 2002 YILINDA BU ÜLKEDEKİ TARIMSAL HASILA 25,1 MİLYAR DOLARKEN ŞU ANDA 58,5 MİLYAR DOLAR. YÜZDE 133’LÜK BİR ARTIŞ VAR. 2002’DE 1,8 MİLYAR LİRALIK BİR TARIMSAL DESTEK VARKEN BUGÜN 57,6 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI. SADECE DESTEKLER Mİ? HAYIR. 2002 YILINDA 3,8 MİLYAR DOLARLIK İHRACATIMIZ VARDI. 2022’NİN SONUNDA 30 MİLYAR DOLARA GELDİK. ALLAH ÖMÜR VERİRSE BU YILIN SONUNDA CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA 36 MİLYAR DOLAR İHRACAT RAKAMINI HEDEFLİYORUZ. BU İSE 2002’DEKİ TÜM TÜRKİYE’NİN İHRACAT RAKAMIDIR.”

BAKAN PROF. DR. KİRİŞCİ, BÜYÜKŞEHİRLERE YAKINLIĞINDAN DOLAYI KIRŞEHİR’DE KENT TARIMINI ÖNE ÇIKARACAKLARINA VURGU YAPARAK, “KIRŞEHİR KENDİSİ İÇİN ÜRETECEK AMA AYNI ZAMANDA KIRŞEHİR’İN ÜRETTİKLERİNDEN İSTİFADE EDECEK OLAN YANI BAŞINDA NE VAR? BURADA ANKARA VAR. BU TARAFTA KAYSERİ VAR AMA ÖBÜR TARAFTA DA KONYA VAR. BU TÜR BÜYÜKŞEHİRLERİN DE YANI BAŞINDA VE BURAYA ALLAH JEOTERMAL GİBİ BİR KAYNAĞI VERMİŞ, BİR ZENGİNLİĞİ VERMİŞ VE BU ÇERÇEVEDE DE BU ŞEHRE BİZİM MUTLAKA FARKLI BİR GÖZLE BAKMAMIZ GEREKİYOR. BİZ JEOTERMAL, GÜNEŞ ENERJİSİ, RÜZGAR ENERJİSİ VEYA BİYOKÜTLEDEN ENERJİ ELDE EDEREK ÖZELLİKLE KAPALI ALANLARDA ÜRETİM YAPMA Kİ BUNA SİZ ‘SERA’ DİYORSUNUZ. BU ALANLARDA ÜRETİM YAPMA KONUSUNDA BİZ İNŞALLAH BİR OSB’Yİ KIRŞEHİR’İMİZE KAZANDIRACAĞIZ.” DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU.

TARIMDA DİJİTALLEŞMEYE DE ÖNEM VERDİKLERİNİ DİLE GETİREN KİRİŞCİ, BAKANLIĞIN HAYATA GEÇİRDİĞİ “TARIM CEBİMDE” UYGULAMASININ ÇİFTÇİLERE BÜYÜK KOLAYLIK GETİRDİĞİNE İŞARET ETTİ.

KİRİŞCİ, HERKESİN ARTIK AKILLI TELEFONA SAHİP OLDUĞUNU ANIMSATARAK, “TARIMLA İLGİLİ AKLINIZA GELEN BÜTÜN KONULARI TARIM CEBİMDE MOBİL UYGULAMASI SAYESİNDE YAPABİLİRSİNİZ. BEN BUNUN SİZE BİR KONFOR SAĞLAYACAĞI GEREKÇESİYLE BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN ÜRETİLDİĞİNİ, SİZLERİN BUNU KULLANIYOR OLMASINDAN BİZİM DE MUTLULUK DUYACAĞIMIZI BELİRTMEK İSTERİM.” DEDİ.

“PLANLI TARIM” İLE İLGİLİ YILLARCA BEKLENEN KANUNUN ÇIKTIĞINI AKTARAN KİRİŞCİ, “İKİNCİ MEVZUAT HAZIRLANIYOR. BİZ NEYE İHTİYACIMIZ VAR, NE KADAR İHTİYACIMIZ VAR VE BUNLARI NEREDE ÜRETMELİYİZ, BU PLANLAMAYI YAPIYOR OLACAĞIZ. ŞU ANDA BU KANUNDA BU VAR.” DİYE KONUŞTU.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM YAPTIRACAKLARINI VE TARAFLARIN HUKUKUNU KORUYACAKLARINI DİLE GETİREN KİRİŞCİ, BUNUN KENDİLERİ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU VURGULADI.

KIRŞEHİR’İN TKDK’DAN YARARLANAN İLLER ARASINDA OLMADIĞINI HATIRLATAN KİRİŞCİ, “BU YILDAN İTİBAREN AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN BEKLİYORUZ. 42 İLİN DIŞINDAKİ DİĞER İLLERİ DE TKDK KAPSAMINA ALARAK IPARD 3 PROJELERİNDEN YARARLANMANIZI SAĞLAYACAĞIZ. HAYIRLI UĞURLU OLSUN.” İFADESİNİ KULLANDI.

BAKAN KİRİŞCİ KIRIKKALE’DE TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNİ DİNLEDİ

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞCİ, KIRŞEHİR’İN ARDINDAN KIRIKKALE’DEKİ TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE DE BİR ARAYA GELDİ.

BURADA YAPTIĞI KONUŞMADA TÜRKİYE’NİN TARIMSAL İHRACATTA DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLDUĞUNU SÖYLEYEN KİRİŞCİ, TÜRKİYE’NİN TARIMDA 30 MİLYAR DOLARLIK İHRACATININ OLDUĞUNU, BU BAŞARININ DURUP DURURKEN ELDE EDİLMEDİĞİNİ, ÜRETİCİNİN KATKISIYLA OLDUĞUNU BELİRTTİ.

ÜRETİCİLERİ KORUMA KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIKLARINI ANLATAN KİRİŞCİ, “TABİİ Kİ TARIMDA MARKALAŞMA DA ÖNEMLİ. ÜRETTİKLERİMİZİN BİR MARKA DEĞERİNİN OLMASI LAZIM. 26 YILDA TÜRKİYE’DE 1170 TARIM VE GIDA COĞRAFİ İŞARETİ TESCİL EDİLMİŞKEN BUNUN 1159’UNUN YANİ 11’İ DIŞINDAKİLERİN TAMAMININ 21 YILDA TESCİL EDİLDİĞİNİ DE ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTERİM. AVRUPA BİRLİĞİ’NDE COĞRAFİ İŞARET TESCİLLİ 9 ÜRÜNÜMÜZ VAR.” DİYE KONUŞTU.

ORMAN YANGINLARIYLA İLGİLİ KONUŞAN KİRİŞCİ, ŞUNLARI KAYDETTİ:

“ÖZELLİKLE ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE EDECEK 21 UÇAĞIMIZ VAR. ŞU ANDA KENDİ ENVANTERİMİZE KAYITLI KİRALAMA DEĞİL, KENDİ MÜLKÜMÜZ. 3 TANE HELİKOPTERİMİZ TOPLAMDA DA 75 YANGIN HELİKOPTERİMİZ VE 8 İHA İLE BİR HAVA FİLOSU KURDUĞUMUZU, ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE KONUSUNDA DA 4 BİN 981 KARA ARACIMIZ VAR, ARAZÖZDÜR, İLK MÜDAHALE ARACIDIR, GREYDERDİR, DOZERDİR VESAİRE. BUNLARI DA BELİRTMEKTE YARAR VAR. İHA’LARIN YANGINLA MÜCADELESİNDE İLK ÜLKEYİZ AVRUPA’DA. DÜNYADA DA AMERİKA’DAN SONRA 2. SIRADAYIZ. ORMANLARIMIZI ADETA 776 KULEDEN SÜREKLİ 7/24 TAKİP EDİYORUZ. BUNLARIN 184’Ü AKILLI KULE. İNSAN OLMADAN DA ORADAN O BİLGİLERİ TOPLAMAMIZ MÜMKÜN.”

TÜRKİYE’NİN DÜNYANIN EN BÜYÜK SU YAPILARINI İNŞA EDER HALE GELDİĞİNİ VURGULAYAN KİRİŞCİ, TARIMSAL SULAMA KONUSUNDA DA ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATILDIĞINI DİLE GETİRDİ.

BAKAN KİRİŞCİ, “GERİDE BIRAKTIĞIMIZ 20 YILLIK PERİYOTTA, TARIMSAL DIŞ TİCARETTE 92 MİLYAR DOLARLIK FAZLAMIZ VAR. ‘TÜRKİYE ÜRETİYOR MU, ÜRETMİYOR MU? SAMAN İTHAL EDİYOR MU, ETMİYOR MU?’ LAFINDAN ÜRETİCİLERİMİZİN ÜZERİNDEKİ BU HAKSIZ VE MESNETSİZ SÖYLEMLERDEN DE KURTULMAMIZ GEREKİR.” İFADELERİNİ KULLANDI.

“SULANMAYAN, TEKNİK VE EKONOMİK BAKIMDAN BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ KALMAYACAK” DİYEN KİRİŞCİ, KIRSALDA HER BİR AİLENİN EVİNE ASGARİ ÜCRET GİRMESİNİ SAĞLAYACAKLARINI SÖYLEDİ.

VAHİT KİRİŞCİ, HER AİLEDEN BİR KİŞİNİN MUTLAKA SOSYAL GÜVENCEYE SAHİP OLMASINI TEMİN EDECEKLERİNİ ANLATARAK, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“VE BÖYLELİKLE DE KIRSALDAN KENTE GÖÇÜ ÖNLEME KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK. BUNU DA ‘AKILLI KÖY’ PROJESİYLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ. AKILLI KÖY KONSEPTİNE UYGUN EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN HER BİR KÖY SAKİNİNİN DE İLK EVİM PROJESİNDE OLDUĞU ŞARTLARDA EV EDİNMELERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ. ŞAYET KENDİ EVİ VAR AMA KIRSALA UYGUN HALE GETİRİLSİN İSTİYOR, ONLARA DA ÖZEL FİNANS SAĞLAYARAK BU BİNALARIN, YAPILARIN DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜNÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.”

TOPLANTI, BAKAN KİRİŞCİ’NİN KONUŞMASININ ARDINDAN SORU CEVAP BÖLÜMÜYLE SONA ERDİ.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR