Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberPOLATLI DA  300 GRAM PİDE 9 TL

POLATLI DA  300 GRAM PİDE 9 TL

Spread the love

ANKARA’DA 300 GRAM RAMAZAN PİDESİ 9 TL’DEN SATILACAK

  Ankara ve Polatlı da  Ramazan pidesinin 10 TL mi? Yoksa  9 TL’ye mi satılacağı  hususunda  yapmış olduğumuz haber sonra   Ankara’da  ramazan pidesinin 9 TL ye satılacağını açıkladı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan pidesinin 10 TL den satılacağı açıklanmasına da tepki gösteren    Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner,  Bazı kurum ve kuruluşlar, özellikle Türkiye Fırıncılar Federasyonu yetkisi olmadığı halde ekmek ve Ramazan pidesi fiyatlarına ilişkin açıklamalar yapmaktadır.  Ankara genelinde ilçeler de dahil olmak üzere bu yetki Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ndedir.”dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner,  Ramazan ayına sayılı günler kala,  “Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan pidesinin fiyatını açıkladı. Türkiye genelinde 300 gramlık pide 10 liradan satılacak.” şeklinde çıkan haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.ANKESOB Başkanı Yiğiner’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Öncelikle Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 ANKARA VE İLÇELERİNDE TEK YETKİ ANKESOB’UN

Ankara Valimiz Sayın Vasip Şahin ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Ankara’da Ramazan pidesinin fiyatını  belirlemiş bulunmaktayız. Ankara’da 300 gram Ramazan pidesi 9 TL’den, 300 gram yumurtalı susamlı Ramazan pidesi 12 TL’den, 400 gram yumurtalı susamlı Ramazan pidesi de 15 TL’den satılacaktır.

Bazı kurum ve kuruluşlar, özellikle Türkiye Fırıncılar Federasyonu yetkisi olmadığı halde ekmek ve Ramazan pidesi fiyatlarına ilişkin açıklamalar yapmaktadır. Şunun bilinmesini isterim ki; Ankara genelinde ilçeler de dahil olmak üzere bu yetki Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ndedir. Bununla birlikte Ankara Ticaret Odası da kendi üyeleri için fiyat tarifelerini belirlemektedir. Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun; “Türkiye genelinde 300 gramlık Ramazan pidesi azami 10 lira olacak” şeklindeki açıklaması yanlıştır. Bu açıklama yetkisini aşan, kabul edilemez talihsiz bir açıklamadır.

ANKARA’DA EKMEK VE PİDE FİYATLARI İLE İLGİLİ TARİFE ONAY YETKİSİ BULUNMAYAN KURUM VE KURULUŞLARIN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR  DİKKATE ALINMAMALI

İlimizde, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununa tabi esnaf için ekmek ve pide fiyatlarını onaylama yetkisi Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne, tacirler için ise Ankara Ticaret Odası’na ait olup, bu iki kuruluş dışında yetkisi olmadığı halde Ankara’da ekmek ve pide fiyatları ile ilgili tarife onay yetkisi bulunmayan kurum ve kuruluşların yaptığı açıklamaların dikkate alınmaması hususunu kamuoyunun bilgisine saygı ile duyururuz.”dedi.

Hbr Aysun yılmaz benli 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR