Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaGündemTBMM SALI GÜNÜ  MESAİYE BAŞLIYOR

TBMM SALI GÜNÜ  MESAİYE BAŞLIYOR

Spread the love

 Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle çalışmalarına bir süre ara veren TBMM Genel Kurulu, 28 Şubat Salı günü mesaiye başlıyor.  Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili teklifin yasalaşması ve depremlerle ilgili araştırma komisyonu kurulması için mesai yapacak.

11 ili etkileyen depremlerin ardından çalışmalarına ara veren Meclis, önemli konuları ele alacağı yoğun bir haftaya giriyor.Haftalık çalışmasına  28 Şubat  Salı günü başlayacak Genel Kurulda, EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.Teklifle, 8 Eylül 1999 ve öncesinde çalışmaya başlayanların, 9 Eylül 1999’da ve sonrasında çalışmaya başlamalarına rağmen borçlanmayla sigortalılık başlangıç tarihini 9 Eylül 1999 öncesine çekenlerin mevcut mevzuattaki emekliliğe hak kazanma koşullarından yaş şartı kaldırılacak.

DEPREM  ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI GÜNDEMDE 

Emekli   olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayan çalışanlar için işverene yüzde 5 sosyal güvenlik destek primi indirimi sağlanacak.

Kamu kurumlarında sürekli işçi olarak çalışanların emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin zorunlu feshini gerektiren hükümler yürürlükten kaldırılacak.

Daha sonra Genel Kurulda  Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasının görüşülmesi bekleniyor.

Komisyonda, depremin bütün yönlerinin ele alınarak araştırılması planlanıyor.

BAŞARIR VE TÜRKKAN’IN DOKUNULMAZLIK DOSYALARI

Öte yandan  TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, Hazırlık Komisyonunun İyi Parti Kocaeli    Milletvekili Lütfü Türkkan  ile CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki raporunu görüşmek üzere 2 Mart Perşembe günü toplanacak.

TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantılarının da Meclisin çalışmalarına başlamasına bağlı olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR