Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemPOLATLI ‘DAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ÇAĞRI YAŞAR:BAŞKENT KART ALIŞVERİŞİ YEREL ESNAFTAN YAPILMALI

POLATLI ‘DAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ÇAĞRI YAŞAR:BAŞKENT KART ALIŞVERİŞİ YEREL ESNAFTAN YAPILMALI

Spread the love

Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen ‘Başkent Kart’ ile yapılan alışverişlerin ulusal zincir marketlerden kısıtlanmasını, sadece mahalle bakkalı gibi yerel esnaftan yapılmasını istedi.

Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen Başkent Kart ile zincir marketlerden yapılabilen alışverişin yerel esnafı  desteklemek adına bakkal gibi yerel mahalle esnafına ait işyerlerinden yapılmasını istediklerini söyledi.

Oda Başkanı Yaşar, ihtiyaç sahibi vatandaşların Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Başkent Kart’larına nakdi yardım kapsamında yüklenen limitler doğrultusunda zincir marketlerden yoğun bir şekilde harcama yapılabildiğini, bundan dolayı odalarına kayıtlı bakkal esnafına Başkent Kart  alışverişi düşmediğini  belirterek, şöyle devam etti: “Pandemi döneminde ve sonrasında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yaşanan zamlar ve girdi maliyetleri nedeniyle bakkallarımız  da dahil mahalle esnafımız olarak oldukça zorlandığımız, her zamankinden çok daha önemli bir desteğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Zincir marketler binlerce şubesine, ürünü toptan ve direkt fabrikadan çok uygun fiyata aldıkları için onlarla rekabet şansımız yok. Zincir marketlerin gıdadan temizlik ürünlerine, et ve süt ürünlerinden sebze ve meyveye,  kırtasiyeden elektronik, giyim ve oyuncak sektörüne kadar çok geniş yelpazede mal satışı yapması esnafı iş yapamaz hale getirdi. Hal böyleyken bir de Başkent Kart harcamaları da çok büyük oranda zincir marketlerde yapılıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı limitini bütçesine göre belirlemektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi  tarafından  verilen ve limiti belirlenen yardım kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar diledikleri gibi zincir marketlerden alışveriş yapabilmekte, maalesef mahalle esnafının  da dolayısıyla önü kapanmakta. Vatandaşlarımız  Başkent Kart ile alışveriş için zincir marketlere gitmektense, kendisine en yakın yerel mahalle esnafından; bakkalından alışveriş yapmasına olanak sağlanmalıdır. Bu hem aradığını en yakın mahalle bakkalından bulabilmesi anlamında vatandaş için bir kolaylık olacak, hem de  omuzlarında büyük yük olan esnafımız korunmuş ve desteklenmiş olacak. Bir nebze de olsa derdine deva olacak Başkent Kart alışverişlerinin sadece yerel mahalle esnafımızdan yapılması için Ankara Büyükşehir Belediyemizden destek bekliyoruz.” dedi.

HBR Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR