Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGündemHaberYSK İTİRAZLARI REDDETTİ

YSK İTİRAZLARI REDDETTİ

Spread the love

YSK ERDOĞAN’IN ADAYLIĞIYLA İLGİLİ KARARINI VERDİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Cumhurbaşkanı ve  Ak Parti  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına yapılan itirazlarla ilgili kararını açıkladı.

YSK’nın kararı Resmi Gazete’de de yayımlandı. Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı adayı  Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Memleket Partisi itiraz etmişti.YSK’ya verilen itiraz dilekçelerinde Erdoğan’ın iki dönem cumhurbaşkanlığı yaptığı ve yeniden aday olmasının Anayasaya aykırı olduğu belirtilmişti.

YSK ERDOĞAN’IN YENİDEN ADAY OLAMAYACAĞIYLA İLGİLİ İTİRAZLARI DEĞERLENDİRDİ KARARINI AÇIKLADI

Yüksek  Seçim Kurulu (YSK) Erdoğan’ın yeniden aday olamayacağıyla ilgili itirazları değerlendirdi. YSK Başkanı Ahmet Yener, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“MİLLET PARTİSİ’NİN TALEBİNİN REDDİNE KARAR VERİLMİŞTİR”

 Yüksek Seçim Kurulu yapmış olduğu toplantıda ele aldığı konuları kısaca izah etmek istiyorum. Öncelikle Millet Partisi’nin, Millet İttifakı’nın kendi partilerinin adını kullandığı ve bu nedenle Millet İttifakı isminin kullanılmaması yönünde yapmış olduğu itiraz öncelikle değerlendirilmiş, oyçokluğu ile reddine karar verilmiştir.Yani, altı parti tarafından oluşturulan Millet İttifakı unvanının 2018 seçimlerinde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de kullanılabileceğine oyçokluğu ile karar verilmiştir.

ADAYLIKLARA YAPILAN İTİRAZIN REDDİNE KARAR VERİLMİŞTİR”

Kurumumuzun gündeminde olan bir diğer konu Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerine yönelik olarak 18 Mart 2023 tarihinde ilan edilen seçim takvimindeki sürece göre Resmî Gazete’de geçici Cumhurbaşkanı adaylarının listesi ilan edilmiş, çarşamba günü saat 17.00 itibariyle itirazlar sona ermiş yapılan çalışmalar ile söz konusu itirazlar değerlendirilmiştir.

Kurulumuza alfabetik sıraya göre  Sayın  Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sayın Muharrem İnce’nin ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçici aday listesinde yapılan ilanlarına itirazda bulunulmuş ve Cumhurbaşkanı adayı olamayacakları yönünde itiraz yapılmıştır. Kurulumuz, her üç adaya yönelik olarak yapılan itirazların değerlendirmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77, 101, 106 ve 116. maddeleri ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 3, 6, 8 ve 8-a maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve yapılan değerlendirmeler sonucunda oybirliği ile her üç aday yönünden; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylıklarına yönelik itirazların reddine karar verilmiştir.

“CUMARTESİ GÜNÜ KURA ÇEKİMİ YAPILACAK”

Cumartesi günü (bugün9 saat 14.00 itibarıyla da Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapılacaktır.

Ayrıca, bugün kurul gündemimizde söz konusu itirazların yanı sıra Cumhurbaşkanı’nca alınan seçimlerin yenilenmesi kararının usulüne uygun olmadığı ve bu nedenle alınan seçim kararının iptal edilmesine yönelik yapılan başvurularda da değerlendirilmiş ve seçimlerin iptaline yönelik başvuruların reddine de karar verilmiştir.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Öte yandan YSK kararı Resmi Gazete’de de yayımlandı. Kararın sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı;

1-   14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, Cumhurbaşkanı adaylarının (alfabetik sıralamaya göre);

 Kemal KILIÇDAROĞLU, Muharrem İNCE, Recep Tayyip ERDOĞAN, – Sinan OĞAN, olduğunun tespitine,

2- Cumhurbaşkanı adaylarının gösterildiği ekli Cumhurbaşkanı Seçimi Kesin Aday Listesinin Karar metnine dâhil olduğuna,

3- Karar örneğinin ve eki Kesin Aday Listesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasına, 4- Kararın sonuç bölümü ile eki Kesin Aday Listesinin duyuru için Türkiye Radyo-Televizyon Kurumuna gönderilmesine,

5- Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce Kurulumuzun www.ysk.gov.tr adresinde yayınlanmasına, 30.03.2023 tarihinde oy birliği ile karar verildi.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR