Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberTARIM VE ORMAN BAKANI VAHİT KİRİŞCİ, MUĞLA'DA KONUŞTU

TARIM VE ORMAN BAKANI VAHİT KİRİŞCİ, MUĞLA’DA KONUŞTU

Spread the love

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Muğla Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Muğla’nın tarımsal üretimde önemli bir şehir olduğunu söyledi.

 Kalıcı konutların temellerinin atılmaya başlandığına dikkati çeken Bakan Kirişci, Bir yılda köy evleri ve konutlarını bitireceklerini dile getirdi.

 Orman Kanunu başta olmak üzere 9 kanunda değişiklik öngören bir paketin meclisten geçtiğini belirten Bakan Kirişci, bu değişikliklerin devrim niteliğinde olduğunu belirtti.

 Türkiye iklimsel açıdan kuraklıkla aşırı yağışı bir arada yaşayan ve bunu da deneyimleyen bir ülke olduğuna işaret eden Vahit Kirişci, “Artık hiç kimsenin buna itirazı kalmadı. Türkiye’nin yüzde 55-60’ı yanmaya meyilli ormanla kaplı bir coğrafya. Tam kuraklığı konuşuyorduk ülke olarak bir anda aşırı yağışları, sel ve heyelanları konuşmaya başladık. Dolayısıyla biz bu gerçekleri kabul ederek kendimizle ilgili doğru bir üretim planlaması yapmak zorundaydık. Tarımda planlama şart. Bu planlamayı sağlayacak olan mevzuat şuanda kanun artık bizim meclisimizden geçti. Bundan sonra resmi gazetede yayımlanmasının ardından en kısa sürede alt mevzuatları çıkarılarak uygulamaya konulacak.” diye konuştu.

 TBMM’den geçerek yasalaşan Tarım ve orman alanında yapılan kanun düzenlemesine dikkati çeken Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

 “Bundan sonra stratejik ürünlerde gerektiğinde sözleşmeli tarımı zorunlu kılacağız. Böylelikle üreticinin mağdur edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Sözleşmeli üretim modeliyle hem alıcıyı hem üreticiyi gözetiyoruz. Burada tarım sigortasını zorunlu hale getireceğiz. Sözleşmeli üretim de yine bir devrim niteliğinde. Varis nedeniyle yüzbinlerce dekar boş kalan tarım arazileri var. Bu araziler iki yıldan fazla boş bırakılırsa kira uygulaması yapacağız. Rayiç kira bedelini varislerse varislerin mülk sahibi ise mülk sahibinin hesabına yatıracağız. Amacımız bir karış toprağımız boş kalmasın. Böylelikle var olan kapasitemizi en üst düzeyde kullanıyor olacağız.”

 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “2021 yılında yanan 50 bin 470 hektarlık bir alan vardı. Hemen yangın sonrası çalışmalar başladı. 201 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Artık burada sahanın tamamı yeniden ormanlaştırılmış oldu.” dedi.

Muğla’da orman köylülerinin bulunduğuna dikkati çeken Vahit  Kirişci, orman gelirlerinden köylülere pay vereceklerini kaydetti.

Orman köylüsünün, “Zaten ben de bu ormanın küçük de olsa bir hissedarıyım. Burayı benim daha fazla korumam daha fazla kollamam gerekir” diyeceğini belirten Bakan Kirişci, “Biz zaten onların koruduğunu biliyoruz. Ama fazlasını yapabilmelerine imkan sağlayacak bir düzenleme olmuş olacak. Buradan kendilerine gelir aktaracağız. Ormanda kesim yapan arkadaşlarımız sigortalı ise bunların kesmiş oldukları ürünleri yüzde 5 daha yüksek fiyattan alacağız. Böylelikle de onların sosyal güvenceli olmalarını teşvik edeceğiz.” dedi.

Muğla’nın önceki yıllarda orman yangınları yaşadığını anımsatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit  Kirişci, şöyle konuştu:

“Bizim 44 bin civarında çalışanımız var. 2021 ve 2022 yangınlarını beraber yaşadık. Hayatını kaybeden kardeşlerimiz oldu. Rabbimden hepsine rahmet niyaz ediyorum. Bunların içerisinde ülkemize yangını söndürmek için gelen yabancılar da vardı. Toplam sayı 135, yabancıları çıkardığımız zaman 105. Biz bu mevzuatla orman yangınlarında hayatını kaybeden 105 kardeşimize şehitlik unvanı verilmesini sağlıyoruz. Bu kanun bunları da sağlıyor. Gözünü kırpmadan yeşil vatanı için canını feda eden bu kardeşlerimizin yakınlarına, ailelerini manen mutlu etmek adına da biz bu şehitlik payesini 105 kardeşimize de vermiş olacağız.

Muğla’daki orman yangınlarında zarar gören alanları hızla ağaçlandırdıklarını belirten Kirişci, şöyle dedi:

“2021 yılında yanan 50 bin 470 hektarlık bir alan vardı. Hemen yangın sonrası çalışmalar başladı. 201 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Artık burada sahanın tamamı yeniden ormanlaştırılmış oldu. Hani birileri var ya sürekli yanan bir orman alanı gördüklerinde ‘Acaba burada ne zaman bir otel yükselecek?’ diye bekleyen ama avucunu yalayanlara da buradan duyurmuş olalım. Böyle bir çalışma asla yapılamaz. Asla müsaade edilemez. Çünkü hukuk buna izin vermez. 2022’de 5 bin 671 hektar alan yandı. Bu 5 bin 671 hektarlık sahanın yüzde 67’sinde üretim, yüzde 37’sinde de saha hazırlığı çalışmaları tamamlandı. 10 milyon 600 bin fidan da toprakla buluşturuldu.”

Türkiye’deki çam balının yüzde 90’ının, dünyanın da yüzde 85’inin Muğla’da üretildiği bilgisini veren Kirişci, “2021 yangınında bu balı ürettiğimiz alanlar da yok oldu’ demeyelim. Zira bu 50 bin 470 hektarlık alanın sadece vermiş olduğu zarar, bizim çam balı üretim alanımızın yüzde 5’ine tekabül ediyor. Keşke o da olmasaydı.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Yatağan ilçesinde iftar programına katılarak vatandaşlarla biraya geldi.

 İftarın ardından vatandaşlara hitap eden Kirişci, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin ardından devletin ilk andan itibaren milletin yardımına koştuğunu belirtti.

 Yatağan’da da depremzedelerin bulunduğunu dile getiren Kirişci, “Rabb’im bir daha bu tür afetleri değil dostlara düşmanlarımıza bile göstermesin.” dedi.Hbr-Ayşe Köksal

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR