Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberPOLATLI BELEDİYE BAŞKANI MÜRSEL YILDIZKAYA İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ’NÜN 102. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

POLATLI BELEDİYE BAŞKANI MÜRSEL YILDIZKAYA İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 102. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Spread the love

Başkan Yıldızkaya mesajında “Milli Mücadele tarihimizin destanı olan İstikâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kabulünün 102. Yıl dönümünü saygı, şükran ve minnetle anıyoruz. İstiklâl Marşımız, özlü ifadesi ve derin anlamı ile şanlı tarihimize ışık tutan, milli birliğimizi ve mücadele ruhumuzu güçlendiren, Türk kahramanlığının dizelere dökülmüş bir diriliş abidesi ve tarihi vesikasıdır. Büyük Türk milletinin vatan ve millet sevgisini, hürriyet ve istiklâl tutkusunu, başarma azim ve iradesini vurgulayan bu kutlu eser, mısralarla örülmüş bir al bayrak gibi gönüllerimizde dalgalanmaktadır.

Henüz Milli Mücadelenin devam ettiği bir tarihte kaleme alınan bu mısralar, bir taraftan inancımızı yükselterek zaferi müjdelemiş, diğer taraftan büyük Türk milletinin tüm dünyaya cesaretle haykırdığı bir bağımsızlık beyannamesi olmuştur. İstiklâl Marşımız; umutsuzluk, yoksulluk, yılgınlık içinde olmasına rağmen, “Korkma” diye başlayan uyarısıyla, büyük Türk milleti’nin saklı duran kudretine olan inancının eşi bulunmaz bir örneğidir. Bugün hala aziz milletimizin, kurtuluş ve başarı için ihtiyacı olan mesajların tamamı, İstiklâl Marşımızın derin anlamında ve kahraman ceddimizin aziz hatıralarında saklıdır. Birlik ve beraberliğimizin, bin yıllık kardeşliğimizin, dirlik ve düzenimizin devamı için İstiklâl Marşımızın yazıldığı yılların ve bu derin mısraların anlamı bizlere büyük bir ders niteliğindedir.

Bu vesile ile milli emanetimiz olan İstiklal Marşımızın; onu tam bir inanç ve bağlılıkla yüreklerinde taşıyan büyük Türk milleti tarafından sonsuza kadar yaşatılacağına olan inancımız tamdır. Yurduna alçakları uğratmamak uğruna göğüslerini siper eden şehitlerimizi, kahramanlarımızı ve bir fazilet timsali olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ile yâd ediyor, en derin minnet ve şükran duygularımla Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum”ifadelerine yer verdi.

Hbr-Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR