Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemHaberMÜFTÜ CİHANGERİ RAMAZAN VE KUR’AN’I ANLATTI

MÜFTÜ CİHANGERİ RAMAZAN VE KUR’AN’I ANLATTI

Spread the love

  KUR’AN-I  KERİM’İ OKUMALI , DİNLEMELİ,  ANLAMALIYIZ

   Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri  Ramazan ayı boyunca Polatlı kamuoyuna  bilgilendirmeler yaparak ramazan ayı ve oruçla ilgili bilinmeyen ve merak edilenleri  anlatacak.   Müftü Cihangeri bugünkü yazısında    “Alemlerin Rabbi, rahman ve rahim olan, din gününün sahibi, yaratan, yaşatan, yöneten, rızık veren, kendisine kulluk yapılan, rızası gözetilen ve kendisinden yardım istenilen Allah’a hamdolsun. Kıyamete kadar gelecek bütün insanlığa rehber olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’salat ve selam olsun. “dedi.

Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri  Ramazan ayı boyunca Polatlı halkı le buluşuyor.  Müftü Cihangeri “    Müslüman için her an, her saat, her gün, her hafta, her ay muhteremdir ancak  bazı zamanlar bazılarından hürmetlidir. İşte ramazan ayı da bu müstesna zaman  dilimlerindendir. Ramazan  ayını hürmetli kılan, onu diğer aylardan önemli kılan ise “insanlar için  hidayet rehberi, hak ile batılın birbirinden  ayırmanın açık delilleri olan Kur’an’ın ‘’ bu ayda indirilmiş olmasıdır. Öyleyse bu ayın önemini bilmeli ve Rabbimizin rızasına ulaşmak için gayret  etmeliyiz.

KUR’AN-I  KERİM’İ OKUMALI , DİNLEMELİ,  ANLAMALIYIZ

                                                                                                                                                                                                            “Hangimizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratan Allah’ımız ,Kerim Kitabımızı Bakara Suresinin başında  bakın nasıl tarif  ediyor: “ Bu,  kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.” Bizler Rabbimize iman eden kimseler olarak Kur’an-ı  Kerim’i okumalı , dinlemeli,  anlamalı ve  onu en güzel şekilde  hayatımızda uygulamalıyız.

   Ramazan günlerini bir fırsat bilip Kur’an ile aramıza koyduğumuz engelleri kaldıralım, onunla   kucaklaşıp, gözümüzü, gönlümüzü, kulağımızı , kalbimizi ve kalıbımızı ayet ayet , sure sure Kur’an ile barıştıralım. En doğruya, en iyiye, en  güzele, en faydalıya ulaşmak için bunu yapalım . ”Gerçekten bu Kur’an en doğru yola iletir ve iyi işler yapan mü’minlere   büyük bir mükafat olduğunu müjdeler.” (İsra suresi 9)

  Ramazan ayının aynı zamanda  tefekkür için, zikir için, zihnimizi Kur’an ile temizlemek için bir fırsat olduğunun farkına varalım. “Onlar hala Kur’an-ı  düşünmeyecekler mi ? “ ilahi mesajına kulak verelim ve onun gereğini yapalım. Kendisine, ailesine, memleketine, ümmete ve bütün insanlığa faydalı olmakla yükümlü olduğumuzun idrakine varalım. Akıl ve irade  sahibi insanlar olarak karıncaya- kuşa , çiçeğe – böceğe, toprağa – ağaca , yağmura,-suya karşı  sorumluluğumuzun  bilincinde olalım. Ve Kerim Kitabımızın mesajını anlayalım: Eğer biz bu Kur’an-ı  bir dağa indirseydik elbette sen o dağı, Allah korkusundan boynunu bükerek paramparça olmuş görürdün. İşte biz insanlara bu misalleri düşünsünler diye veriyoruz.(Haşr suresi 21)

   Ramazan ayını bir fırsat bilerek “Mü’minler  ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin.” ilahi emrinin gereği olarak kardeşlerimizle aramızı düzeltelim ve barışalım. Belki de bir yıldır görüşmediğimiz  akrabalarımızla , ihmal ettiğimiz ve belki de gıybetini ettiğimiz komşularımızla, küçümsediğimiz, alaya aldığımız gariplerle, önemsemediğimiz  arkadaşlarımızla telefonla bari konuşalım ve helalleşelim. “Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın.”(Hucurat suresi 11)

              ŞÜPHESİZ ALLAH, YAPTIKLARINIZDAN HAKKIYLA HABERDARDIR                                                                                                                                                                                                                                   Ramazan ayı  vesilesiyle okuduğumuz ayetler ,öğrendiğimiz hadisler , dinlediğimiz  nasihatlar imanımızı kuvvetlendirip, kulluk kalitemizi  arttırsın. ”Mü’minler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. O’nun ayetleri kendilerine okunduğu zaman (bu)  onların imanlarını arttırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül (tüm tedbirleri alıp, gerekeni yaparak işin sonucunu Allah’a bırakmak ve O’a güvenmek) ederler.(Enfal suresi 2)                                                                                                                                                                                      Bu ramazan ayı vesilesiyle günahlarımızın affedilmesi için Rabbimize yalvaralım. Kazancımızın  helal olmasına dikkat ettiğimiz gibi aynı zamanda işimizi de güzel yapalım. Ne olursa olsun, kendi aleyhimize  bile olsa doğruluktan, haktan, adaletten ayrılmayalım. Hem bu hayatta hem ahiret hayatında başarılı olmak için Allah ve Resulüne itaat edelim. “Hakkı batılla karıştırıp da bile bile hakkı gizlemeyin” ilahi mesajını unutmayalım. “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın…”(Ahzab  suresi 71,72)

                                                                                                                                                                                                     Bu ramazan ayı vesilesiyle, yaptığımız her işten,  yapmamız gerekirken yapmadığımız her işten ve  Allah  rızasına uygun olan her şeyimizden veya Allah rızasına uygun olmayan her şeyimizden de hesaba çekileceğimizin idrakine varalım. Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve  herkes, yarın için önden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.(Haşr suresi 18) ayetini unutmayalım.

Bu ramazan ayı vesilesiyle geçmiş yıllarımızın muhasebesini yapalım  ve sonsuz ahiret hayatını düşünerek yarınlar için çalışalım. Salgın hastalık bulaşma  veya bulaştırma  riskinden dolayı evlerimizde kaldığımız ve uzmanlarımızın yaptığı uyarılara dikkat ettiğimiz gibi bu günlerde ilahi ikazları da ihmal etmeyelim. Ve her gün defalarca Allah’ımıza yalvaralım: “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru.”(Bakara suresi 201)Allah’a emanet olunuz.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR