Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGündemHaberKIDEM TAZMİNATI İÇİN KREDİ

KIDEM TAZMİNATI İÇİN KREDİ

Spread the love

POLATLI’DA EYT’Lİ ÇALIŞANI OLAN FİRMALAR KIDEM TAZMİNATI İÇİN KGF DESTEKLİ KREDİ BAŞVURULARINA BAŞLADI

EYT kapsamında emekli olacak çalışanların kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi’ne başvurular başlamıştı. Polatlı da devlet bankaları müracaatları almaya başladı.

EYT kapsamında emekli olacak çalışanların kıdem tazminatları ödemeleri noktasında Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi’ne Polatlı da da başvurular başladı. Başvurular özel ve kamu bankalarına yapılırken sağlanacak finansman desteğinin toplam hacminin 50 milyar lira olacağı öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından aldığı bilgiye göre, KGF tarafından devreye alınan Hazine destekli EYT Destek Paketi ile 7438 sayılı Kanun çerçevesinde çalışanlarına emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ödeyecek KOBİ ve KOBİ dışı firmaların kıdem tazminatından kaynaklanan finansman ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

KEFALET ORANI KOBİ’LER İÇİN YÜZDE 75, KOBİ DIŞI FİRMALAR İÇİN İSE YÜZDE 70

Başlayan uygulama kapsamında şirketler, kamu ve özel bankalara başvuruda bulunabilecek. Sağlanacak finansman desteğinin toplam hacmi 50 milyar lira olarak belirlendi.Paket kapsamında KOBİ’ler için 13,3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 28,5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Kefalet oranı KOBİ’ler için yüzde 75, KOBİ dışı firmalar için ise yüzde 70 olarak belirlenirken, azami 6 ay ödemesiz dönem dahil 36 ay vadeyle kullandırım yapılacak.

ÖDEMELER EMEKLİ OLACAKLARIN HESABINA YATIRILACAK

EYT Destek Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz/kar payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde TLREF artı 200 baz puan olarak uygulanacak. Paket kapsamında 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz/kar payı oranı TLREF artı 300 baz puan olacak. Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacak. Bu çalışan sayısını aşan kullandırımlar için ise faiz/kar payı oranı banka tarafından belirlenecek. Söz konusu ödemeler kredi veren tarafından doğrudan 7438 sayılı Kanun kapsamında emekli olacak çalışanların hesabına yatırılacak.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR