Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberHACI ADAYLARI DERSTE

HACI ADAYLARI DERSTE

Spread the love

 HACI ADAYLARINA HAC VAZİFESİ ÖNCESİ EĞİTİMLER VERİLİYOR

 Hac ibadetlerini yerine getirmek üzere kutsa topraklara  gidecek olan  hacı adaylarına Polatlı Müftülü tarafından  eğitim veriliyor. Hacı adaylarını hacca hazırlamak  bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimlerinde   hacı adaylarına  ilk dersi ilçe Müftüsü Hayri Cihangeri verdi. 

  Polatlı da 138 hacı adayına   hac vazifeleri öncesinde eğitim seminerleri düzenleniyor.   Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri  tarafından hacı adaylarına, yolculuk esnasında dikkat etmeleri gereken hususlar anlatılarak , hacca hazırlamak  noktasında bilgilendirme yapılıyor.   Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri  Kurtuluş Camii’nde düzenlenen Hacı Adayı Eğitim Programı’nda hacı adayları ile ilk dersi yaptı. Polatlı Müftülüğü  10-20-21 Mayıs , 2023 tarihleri aralığında  Hacı adaylarını hacca hazırlamak bilgilendirme ve bilinçlendirme seminerleri düzenliyor.

HAC VAZİFESİNİ İFA EDERKEN BİR DAKİKASINI DAHİ BOŞ GEÇİRMEYİN
 Hazırlık seminerlerinin önemine dikkat çeken Müftü Cihangeri Hacca ruhen , bedenen ve zihnen hazırlanmak gerekir. Bedenimiz ve ruhumuz sağlıklı olacak ki ibadetlerimizi hakkıyla yapabilelim. Psikolojik ve bilgi donanımı ile hazır olalım ki yapacağımız ibadetleri eksiksiz yapabilelim. Nereye ve niçin gittiğimizin farkında olmalıyız. Mekke’nin girişinde  Ey Rahman’nın kulları hoş geldiniz safalar getirdiniz yazılı levhalar vardır. Orada Allah’ın misafirisiniz. Ömrünüzde kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik fırsatını yakaladınız. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Bir dakikasını bile boş geçirmeyin.Birbirinize sahip çıkın ahirete sarkacak dostluklar edinin. Kendiniz, aileniz, akraba, dostlarınız için, vatanımız, devletimiz, bütün Müslümanlar hatta insanlığın felahı için dua ediniz. Kur’an okumayı bilmeyenler hemen öğrensinler ve her birinizin Kutsal topraklarda indirdiğiniz birer hatminiz olsun.”dedi.

HEPİNİZ MUTLULK GÖZYAŞI DÖKTÜNÜZ


Hacca gitmek için yıllardır kura bekleyenlerin de olduğunu söyleyen Cihangeri, “Sizlerin içinde de yıllardır bekleyip kurası çıkmayan, az bekleyen, çok bekleyen oldu ama çıktı elhamdülillah. Hepinizi tebrik ederim. Hasretle beklediğiniz her bir yılda Rabbim sizlere ayrı ayrı mükafat verecektir inşallah. Kurası çıkmayıp da ahirete irtihal edenler oldu. Allah onlara rahmet eylesin. Onlar müracaat ederek, yazılarak üzerlerine düşen vazifeyi yaptılar. Hak nezdinde sorumluluktan kurtuldular. Sizlere kura çıktı, sevinç gözyaşları döktünüz. Çıkanlar da gözyaşı döküyor, çıkmayanlar da gözyaşı döküyor. Yani mutluluk gözyaşları var, üzüntü gözyaşları var.”ifadelerine yer verdi.
Hacı adaylarının müracaatlarını yaparak ilk adımlarını attıklarını belirten Müftü Cihangeri, “Hac yoluna girdiniz. Oraya ulaşmayı Cenab-ı hak nasip eylesin, Beytullah’a ulaşmayı, Kabe’ye yüz sürmeyi Rabbim nasip eylesin. Arafat’ta, Müzdelife’de, Mina’da ibadetlerinizi güzel bir şekilde yapabilmeyi, Arafat’ta vakfeye durabilmeyi, orada ellerimizi açıp Rabbimize yalvarıp yakarmayı hepimize nasip eylesin. Cenab-ı hak, yapacağımız haccımızı, umremizi, ibadetlerimizi kabul eylesin” bizleri de dualarınızda unutmayın” dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR