Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberÇUBUK’A 371 MİLYON LİRALIK YATIRIM: ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÇUBUK’TA AÇILIŞ TÖRENİ

ÇUBUK’A 371 MİLYON LİRALIK YATIRIM: ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÇUBUK’TA AÇILIŞ TÖRENİ

Spread the love

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çubuk E-Spor ile Çubuk Aile Yaşam Merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi. Çubuk’a bugüne kadar 371 milyon 600 bin liralık proje ve yatırım yaptıklarını kaydeden Yavaş, “Hem sosyal yardım alan vatandaşlarımızın yanında olduk hem de üretime yatırım yaptık. Hem yolları yeniledik hem de altyapıda büyük dönüşüme imza attık” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Çubuk ilçesinde hayata geçirdiği Çubuk E-Spor ile Çubuk Aile Yaşam Merkezlerinin açılışı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine; siyasi parti temsilcileri, ABB meclis üyeleri, bürokratlar ve Çubuk halkı katıldı.

“ÖNCE SAĞLIĞI VE HAYATI DEDİK”

Çubuk Aile Yaşam Merkezi önünde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Başkan Mansur Yavaş, dört yıllık görev süresince Çubuk’ta yaptıklarını anlatmaya geldiğini kaydederek “Göreve başlamadan önce Ankara’ya şeffaf, hesap verebilir, katılımcı bir anlayışla hizmet edeceğimizi vadetmiştik. Seçimi kazandıktan sonra derhal kolları sıvadık. Bugüne kadar 3 bin 500 ihaleyi canlı yayınladık. Yaptığımız işlerin maliyetlerini pankartlarla asıp hemşehrilerimize bildirmeye devam ediyoruz. İnternet sitemizde Sayıştay raporlarını yayınlıyor, tüm harcamalarımızı halkımızla paylaşıyoruz. Bütçemizi yaparken ve kentimizi yönetirken 550 kadar kamu ve sivil toplum kuruluşları ve Kent Konseyi’mizle ortak hareket ediyoruz. Katılımcı bütçe yapıyoruz” dedi.

Seçildiğinde parti rozetini çıkarmaya söz verdiğini hatırlatan Yavaş, “Herkese eşit davranacağız, demiştik. Hiçbir zaman nereden ne kadar oy çıkmış gözüyle bakmadan öncelikle Ankara’nın merkezinde ve ilçelerinde nerenin daha çok neye ihtiyacı varsa, eksiği varsa oralardan çalışmaya başladık. Kimin ne oy verdiğine bakmadık sadece ve sadece hangi hizmete ihtiyacı olduğuna baktık. Önce insan sağlığı ve insan hayatı dedik” diye konuştu. 

“İSTİYORUZ Kİ ÇOCUKLARIMIZ GELİŞSİN, ÜŞÜMESİN”

Çubuk ilçesine yapılanları sayılarla tek tek anlatan Yavaş, şunları kaydetti:

“Çocuklarımız üşümesin diye 2 bin 298 aileye doğal gaz desteği veriyoruz. Çocuklarımız protein alabilsinler diye her ay 4 bin 600 aileye et ödemesi gerçekleştiriyoruz. 5 bin 609 aileye gıda, 421 aileye düzenli ekmek ödemesi yapıyoruz. Özellikle pandemi döneminde, Çubuklu evlatlarımızın eğitimlerinden mahrum kalmaması için 75 köyümüze internet bağlattık. 742 öğrencimize ise pandemi dönemi boyunca her ay 10’ar GB internet hizmeti verdik. İstiyoruz ki çocuklarımız gelişsin, üşümesin, akranlarıyla eşit şartlarda eğitim alsın. İstiyoruz ki artık onlar da aileleri gibi yardıma muhtaç kalmasın, hem kendilerine ve ailelerine hem de ülkemize faydalı ve üreten kişiler olsunlar.”

“TOPLAM 371 MİLYON 600 BİN LİRALIK PROJE VE YATIRIM YAPTIK”

Ankara’nın kalkınması için üretime ihtiyaç olduğunun altını çizen Başkan Mansur Yavaş, “Geleceğimiz için, çocuklarımız için, ülkemiz için üretmeye ihtiyacımız var. İşte biz bunun için de elimizi taşın altına koyduk. Gereksiz harcamaları ve hayali projeleri durdurup Ankara halkından aldığımız parayı yine Ankara halkı için harcamaya başladık” ifadelerini kullandı.

Çubuk’ta 6 bin 637 çiftçiye yem bitkisi, buğday, nohut, arpa tohumları desteği verdiklerini kaydeden Yavaş, şöyle devam etti:

“Sebze fidesi, mazot ve sıvı gübre yardımında bulunduk. 11 bin 186 metre sulama borusu desteği yaptık. Sıvat, teke, mısır silajı ve suni tohumlama destekleri ile arıcılık eğitimleri sonucunda ilçemizdeki kırsal kalkınma çalışmalarına 13 milyon liralık katkı sağladık. 198 bin 472 metre içme suyu hattını tamamladık, 61 adet yeni su deposunu yeniledik. 312 bin 847 asfalt attık, 12 bin 850 metre yeni yol açımını tamamladık. 25 kilometre asbestli, yani kanserojen su borusunu iptal ederek yeniledik. 95 mahallede içme suyu hattı, su deposu yenilemesi, sondaj kuyusu ve 14 mahallede atık su ve yağmur suyu hattı yapımını gerçekleştirdik. Köylerimize 56 adet yangın söndürme tankeri verirken, özel otobüslere validatör takmak suretiyle Ankarakart ile ulaşımı başlattık. Daha önce Belediyemizin kreşi yoktu, biz açtık. Çubuk kadın kooperatiflerinden alınan ürünleri de yine Başkent Market’lerde satmaya; böylece hem onların ekonomisine katkı sunup hem de halkımızın sağlığına ve bütçesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.”

Yavaş, “Çubuk’ta bugüne kadar, tüm bu hizmetlerimiz için toplam 371 milyon 600 bin liralık proje ve yatırım yaptık. Çubuk halkından aldığımız parayı yine Çubuk halkı için harcadık. Hem sosyal yardım alan vatandaşlarımızın yanında olduk hem de üretime yatırım yaptık. Hem yolları yeniledik hem de altyapıda büyük dönüşüme imza attık” dedi.

“TOPLAM 75 MİLYON LİRA MALİYETLE TAMAMLADIK”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, açılışı yapılan iki tesisle ilgili de şu bilgileri verdi:

“Çubuk Aile Yaşam Merkezinde eğitim, kültür, sanat, spor branşlarında faaliyetler düzenlenecek. 6 bin 242 metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz 7 katlı merkezimiz Çubuk’ta genç yaşlı herkesin güzel vakit geçirmesini, öğrenmesini, kültürel hayata katılmasını sağlayacak bu projemiz, ilçemize değer katacak. Bugün ayrıca, gençlerimizin kendilerini geliştirebilecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri Çubuk E-spor Merkezinin de açılışını yapıyoruz. 1000 metrekare alan üzerine kurulu 3 katlı merkezimizde turnuva salonu, oyun odası, boot camp ve sanal gerçeklik odası gibi bölümler yer alıyor. Burada gençlerimizin sosyalleşmesini, ekip ruhu edinmesini ve profesyonel e-spor takımları kurmaları için onlara katkı sağlamayı hedefliyoruz. Çubuk Aile Yaşam Merkezimiz ve e-spor merkezimizi toplam 75 milyon lira maliyetle tamamladık ve hemşehrilerimizin hizmetine sunduk.”

YAVAŞ’TAN ÇUBUK’A İKİ MÜJDE

Mansur Yavaş, konuşmasında Çubuklulara iki müjdeli haber de verdi. Çubuk’ta vişnenin çok olduğuna dikkat çeken Yavaş, “Mayıs ayında soğuk hava deposunun ihalesini yapacağız. Projeleri tamamlandı. Bölge ekonomisine katkı sağlayacak” derken vişnenin dondurulmuş gıda olarak satılması için çalışma yaptıklarını kaydetti.

Havaalanı Metrosu’nun Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması için Ulaştırma Bakanlığı’na ocak ayında dilekçe yazdıklarını aktaran Yavaş, “Ulaştırma Bakanlığı metroyu devrederse, inşallah Çubuk’u da kapsayacak şekilde yapmaya söz veriyoruz. Bunun da müjdesini veriyoruz” dedi.

BAŞKENTİN İLK E-SPOR MERKEZİ ÇUBUK’TA

Başkentin ilk e-spor merkezi olan ve 1000 metrekare alan üzerine kurulan Çubuk E-Spor Merkezi’nde; turnuva salonu, oyun odası, oyun konsolu odası, sanal gerçeklik alanı ve e-spor antrenmanları için hazırlanan 4 tane de boot-camp yer alıyor. E-spor tutkunlarını tek çatı altında toplaması planlanan ve randevulu çalışan merkezde, her türlü ekipman ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Çubuk Atatürk Mahallesi’nde bulunan Çubuk AYM’nin bünyesinde ise Kadınlar Lokali, Gençlik Merkezi, kütüphane, spor merkezi, BELMEK, oyun salonu ve konferans salonu yer alıyor. 6 bin 242 metrekare alan üzerine inşa edilen 7 katlı Çubuk AYM 14-28 yaş aralığında üyelere ücretsiz hizmet verecek.

 Hbr-Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR