Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberÇOCUKLARA SU VERİMLİLİĞİ EĞİTİMİ

ÇOCUKLARA SU VERİMLİLİĞİ EĞİTİMİ

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, KÜRESEL ISINMAYLA BİRLİKTE ÖNEMİ DAHA DA ARTAN SUYUN VERİMLİ KULLANILMASI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SAĞLANMASI AMACIYLA OKULLARDA ÖĞRENCİLERE YÖNELİK EĞİTİMLER VERİYOR.

BAKANLIĞA BAĞLI SU YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN EŞİ EMİNE ERDOĞAN’IN HİMAYESİNDE BAŞLATILAN “SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ” KAPSAMINDA, OKULLARDA SU VERİMLİLİĞİ EĞİTİMLERİ DÜZENLENİYOR.  BAKANLIK UZMANLARI TARAFINDAN ZİYARET EDİLEN OKULLARDA, ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE YÖNELİK, SU VERİMLİLİĞİ KÜLTÜRÜNÜN OLUŞMASI VE SU VERİMLİLİĞİ BİLİNCİNİN YAŞAM TARZINA DÖNÜŞMESİ İÇİN EĞİTİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

EĞİTİM ÇALIŞMALARINA İLK OLARAK 22 MART 2023 TARİHİNDE KAYSERİ’DEKİ BİR İLKOKULDA, DÜNYA SU GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA BAŞLANILDI. EĞİTİM ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA DAHA SONRA SIRASIYLA YALOVA, KOCAELİ, SAKARYA, KONYA, AKSARAY VE AFYONKARAHİSAR İLLERİNDE TOPLAM BİN 850 ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN İLE BİR ARAYA GELİNDİ.

BU OKULLARDA UZMANLAR TARAFINDAN 3. VE 4. SINIF ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK OLARAK TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİMLER VE ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ.

EĞİTİM ÇALIŞMALARINDA SU KAYNAKLARININ ÖNEMİ, BİLİNÇLİ SU KULLANIMI VE SU TASARRUFU KONULARINDA BİLGİLENDİRİCİ SUNUMLAR İLE SU VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK EĞİTİCİ VİDEO GÖSTERİMLERİ YAPILDI.

AYRICA, SUYUN VERİMLİ KULLANILMASINI SAĞLAMADA YARDIMCI EKİPMAN OLARAK OKULLARDAKİ MUSLUKLARA PERLATÖR TAKILDI. SU KAYNAKLARININ VERİMLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEKİLDE YÖNETİMİNİ SAĞLAMAK HUSUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURMAK MAKSADIYLA ÖĞRENCİLERE BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜR, SU KAYNAKLARI HARİTASI GİBİ EĞİTİCİ DOKÜMANLAR VE MATERYALLER HEDİYE EDİLDİ.

YİNE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA BAĞLI SU YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, EĞİTİM VE YAYIN DAİRESİ BAŞKANLIĞI İŞBİRLİĞİNDE SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ ETKİNLİKLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE HAZIRLANAN ‘EĞİTİM TIRI’ DA İLLERE GÖNDERİLİYOR. EĞİTİM VERİLEN OKULLARDA, ÖĞRENCİLERE YÖNELİK BİLGİLENDİRİCİ VİDEO GÖSTERİMİ VE SU DÖNGÜSÜNÜN TASVİR EDİLDİĞİ HAVZA MAKETİ İLE UZMANLAR TARAFINDAN SU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANILMASINA YÖNELİK GÖRSEL ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE YÜRÜTÜLEN TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİM ÇALIŞMALARI İLE OKUL ZİYARETLERİ DİĞER İLLERDE DE DEVAM EDECEK.

SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, KENTSEL, TARIMSAL, ENDÜSTRİYEL VE BİREYSEL KULLANIMLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN ALANLARDA SUYU VERİMLİ KULLANMAK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK, HER KESİMDEN SU KULLANICILARINDA SU VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK FARKINDALIĞI ARTTIRMAK VE GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKABİLMEK AMACIYLA “SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ” BAŞLATMIŞTI.

SEFERBERLİK KAPSAMINDA 31 OCAK 2023 TARİHİNDE CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE EMİNE ERDOĞAN’IN HİMAYESİNDE TARIM, BELEDİYE, SANAYİ VE HANE HALKI SU KULLANICILARININ KATILIMIYLA SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENEREK, SU VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA, ULUSAL ÖLÇEKTE HAREKETE GEÇİLMESİ İÇİN UYGULANACAK STRATEJİLER KAMUOYUNA DUYURULMUŞTU.

AYRICA, ULUSAL SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ KAPSAMINDA HAZIRLANAN, ÜLKEDE FAALİYET GÖSTEREN TÜM SEKTÖRLER VE PAYDAŞLAR İÇİN SU VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA YOL HARİTASI MAHİYETİ TAŞIYAN “DEĞİŞEN İKLİME UYUM ÇERÇEVESİNDE SU VERİMLİLİĞİ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI (2023-2033)” 4 MAYIS 2023 TARİHİNDE RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ.

KİRİŞCİ: “SU KAYNAKLARIMIZIN TEK BİR DAMLASININ DAHİ İSRAFINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR”

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ, SUYUN VERİMLİ KULLANIMININ MİLLİ VE HATTA KÜRESEL BİR KONU OLDUĞUNU BELİRTEREK, GELECEK KUŞAKLARA SU KAYNAKLARININ KORUNMASI KONUSUNDA BİLİNÇ KAZANDIRILMASI İÇİN EĞİTİM VE FARKINDALIK ÇALIŞMALARININ BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞINI VURGULADI.

SU VERİMLİLİĞİ İÇİN, HEMEN BUGÜNDEN BAŞLAYARAK NE KADAR ÇOK TEDBİR ALINIRSA ÇOCUKLARA DA O KADAR YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKILABİLECEĞİNE DİKKATİ ÇEKEN KİRİŞCİ, “TEMİZ TATLI SU KAYNAKLARINDAN KULLANIMIN, YÜZDE 25’E VARAN ORANLARDA TASARRUF EDİLMESİNİN MÜMKÜN OLDUĞU ÖNGÖRÜLÜYOR. DEĞİŞEN İKLİM NEDENİYLE, SU KAYNAKLARI ÜZERİNDE OLUŞAN OLUMSUZ ETKİYİ, VERİMLİLİK UYGULAMALARI İLE BERTARAF EDEBİLİRİZ. ÜLKEMİZİN SU KAYNAKLARININ TEK BİR DAMLASININ DAHİ İSRAFINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR. BUNUN İÇİN YARINIMIZIN GÜVENCESİ ÇOCUKLARIMIZA SU VE ÇEVRE BİLİNCİNİ OLUŞTURMAMIZ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR. OKULLARDAKİ EĞİTİM FAALİYETLERİNİN BU BİLİNCİN OLUŞMASINA ÖNEMLİ KATKI VERECEĞİ İNANCINDAYIM.” İFADELERİNİ KULLANDI. 

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR