Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberAVCI  LOZAN ANLAŞMASI’NIN 100. YILI  VE BASIN BAYRAMI'NIN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

AVCI  LOZAN ANLAŞMASI’NIN 100. YILI  VE BASIN BAYRAMI’NIN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Spread the love

AVCI ” LOZAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURULUŞUNDA HAYATİ ÖNEMDE BİR KAZANIMDIR

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Lozan Anlaşması’nın 100. onur yıldönümü ve Basında sansürün kaldırılışının 115. Yıldönümünü kutladı. Avcı, “Lozan, bizleri özgür dünyaya bağlayan kanla kazandığımız bir haktır. Lozan’ı sonuna kadar savunacağız” dedi. Avcı,’’ 2. Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesi ile beraber basından sansürün kaldırıldığı gün olan basın bayramını kutlamak ancak bugün basının üzerindeki siyasi ve ekonomik baskının kalkmasıyla mümkün olacaktır.‘’ dedi.  

Lozan Anlaşması’nın 100. onur yıldönümü ve Basında sansürün kaldırılışının 115. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 24 Temmuz 1923’de Atatürk önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsmet İnönü’nün katılımıyla Lozan’da imzaladığı ‘Lozan Barış Anlaşması’nın Türkiye için hayati bir kazanım olduğuna işaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ülkeyi karanlığa sürüklemeye, itilaf devletlerine mahkum etmeye çalışan bir zihniyete izin verilmediğini, Lozan sayesinde ülke üzerinde oynanan başta kapitülasyonlar olmak üzere birçok oyunun bozulduğunu vurguladı.

AvYcı, ‘’ BASIN EMEKÇİLERİNE SORALIM; BU KOŞULLARDA BUGÜN BAYRAM MI? ‘’

Avcı, 24 Temmuz 1908’de II. Meşrutiyet’in ilan edilmesi ve Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüğe girmesinin ardından 1876’da ‘Sansür Kararnamesi’nin kaldırıldığını anımsatarak, ‘’ İçinde bulunduğumuz şartlarda gerek ekonomik gerekse siyasi baskılar altında mesleklerini layıkıyla icra etmeye çalışan tüm basın camiasının bu önemli gününde yanında ve destekçileri olduğumun bilinmesini isterim. Basın özgürlüğüne, basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik koşullarının düzeltilmesi gereğine inanan bir partinin mensubu olarak basından gerçek anlamda sansürün kaldırıldığı günlerde beraber olmayı temenni ediyorum. Zira türlü zorluklarla ertesi günün baskısını çıkarmaya çalışna basın emekçilerine sormak lazım, yıllardır sizlere yaşatılan koşullarda bugün Bayram mı? ’’ İfadelerinde bulundu.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR