Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaGündemHaberAnkara’da Berber Esnafı, kapılarını deprem mağduru meslektaşlarına açtı

Ankara’da Berber Esnafı, kapılarını deprem mağduru meslektaşlarına açtı

Spread the love

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, depremzedelerin ağırlandığı Ankara’da sektörel işgücü ihtiyacını deprem mağduru meslektaşları ile kapatarak, yaraların sarılması anlamında önemli bir adım attı. Deprem mağduru berber meslektaşlarının iş arayışına kayıtsız kalmadıklarını belirten Oda Başkanı Sezayi Kara, “35 meslektaşımızı üye berberlerimizin yanında istihdam ettik ve bunun devamını sağlayacağız.” dedi.

Deprem mağduru berber meslektaşa iş imkanı sağlanıyor. Depremzede meslektaşlarının Ankara’da iş arayışlarına destek olma gayreti içerisinde olduklarını belirten Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, “6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin yarattığı yıkımın ardından ülke olarak büyük bir toplumsal dayanışma hareketiyle seferber olduk. Bizler de Ankaralı berberler olarak yardımlarımızın yanı sıra gerek deprem bölgesinde gerekse Ankara’ya gelen depremzede vatandaşlarımızın saç sakal anlamında kişisel bakımları noktasında hizmetlerde bulunduk. Deprem bölgesi için yapılan gıda, kıyafet, temizlik, barınma yardımları kadar önemli bir destek noktası da istihdam yaratmak, ticaretin sürdürülmesine katkı sağlamak. Depremde ailelerini, evlerini, işlerini kaybeden, maddi manevi etkilenen depremzedeler, uzun vadede ihtiyaçlarını karşılayabilmek için işe, üretmeye, kendi düzenlerini kurmaya ihtiyacı var.  Bizler de Ankara Berberler Odası olarak deprem mağduru meslektaşlarımızla dayanışma içerisindeyiz. Odamıza yapılan başvurular neticesinde berber ihtiyacı olan üyelerimizin dükkanlarında deprem mağduru meslektaşlarımızı istihdam etme gayretiyle çalışıyoruz. Bu anlamda şimdilik 35 depremzede berber esnafımızı Ankara’da oda üyemiz meslektaşlarımızın dükkanlarında işe başlattık. Bunun devamı da gelecek. Kapısını, gönlünü deprem mağduru meslektaşımıza açan, ekmeğini paylaşan Odamız üyesi Cavit Yılmaz ağabeyim nezdinde aynı duyarlılığı gösteren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

Oda Başkanı Kara, “İmkanı olan üyelerimizi depremden zarar gören ve Ankara’da yerleştirilen depremzedelere istihdamda öncelik vermeye çağırıyoruz. Her alanda deprem mağdurlarının istihdamı konusunda adımların atılmasına büyük ihtiyaç var. Kayıpları geri getirmek mümkün olmasa da, yaralarımızı ancak dayanışma içinde sarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Büyük acılara neden olan deprem felaketi sonrası Adıyaman’dan gelen meslektaşına işyerinin kapısını açan berber esnafı Cavit Yılmaz da şöyle konuştu: “Ahi ocağını tüttürmemiz lazım. Dükkanımızda 2 kişiydik şimdi 3 kişi olduk, ekmeğimizi bölüşüyoruz. Burası aynı zamanda Nihat Oğuz kardeşimin de işyeri artık. Herkes kendi alanında meslektaşına sahip çıkarsa, yaraların sarılmasına büyük katkı sağlanmış olur. Bu ülke bizim. İnsanlarımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza, meslektaşlarımıza sahip çıkacağız.”

Deprem mağduru Adıyamanlı 52 yaşındaki Nihat Oğuz da 1995 yılında açtığı berber dükkanının ve evinin ağır hasar aldığını ve kullanılamaz hale geldiğini, dolayısıyla 5 kişilik ailesiyle birlikte Ankara’da bir eve yerleştiklerini kaydetti. Koşullar oluşursa Adıyaman’a döneceğini ifade eden 28 yıllık berber Oğuz, duyarlı ve örnek tutumlarından dolayı Oda Başkanı Sezayi Kara ve kendisine kucak açan meslektaşı Cavit Yılmaz’a teşekkür etti.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR