Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemERDOĞAN : HİÇBİR İNSANIMIZI ÇARESİZ SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ

ERDOĞAN : HİÇBİR İNSANIMIZI ÇARESİZ SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ

Spread the love

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN  “BUGÜN İSTİSMAR  GÜNÜ DEĞİL  TEK YÜREK OLARAK EL ELE VERME GÜNÜDÜR”

SPOT:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ev sahibi olanlara 5 bin lira, kiracı olanlara 2 bin lira kira yardımı yapacağız.” dedi.

Türkiye, yüzyılın felaketi olarak isimlendirilen Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle yıkıldı. Arama-kurtarma çalışmaları devam ederken  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman ve Malatya da  son durumu değerlenirdi. Erdoğan can kaybı sayısının 19 bin 388’e yükseldiğini belirtti. Erdoğan, çadırda kalmak istemeyen depremzedelere 1 yıl süresince kira yardımı yapılacağını söyledi

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin yol açtığı ağır yıkımla mücadele ediyor.Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yıkıma yol açtı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma Günü  Adıyaman’da son durumu açıkladı. Son tespitlere göre can kaybı sayısı, 19 bin 388’e yükseldi. Yaralı sayısı ise 77 bin 711

ACIYI TARİF ETMEKTE KELİMELER KİFAYETSİZ

Erdoğan açıklamasında şu satırlara yer verdi “Milletçe yüreklerimizde yanan ateşi tarif edecek kelime bulamıyorum. Kayıplarımızın sayısı arttıkça üzüntümüz de katlanarak artıyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 19 bin 388’e, yaralı kurtarılanların sayısı 77 bin 711’e ulaştı.Şu an 10 ilimizde yurt dışından gelen ekiplerle birlikte toplam 141 bini aşkın personel bilfiil görev yapıyor.AFAD ve diğer kurumlarımız, depremzedelerimizin barınma ihtiyaçlarının süratle karşılanması için çadır, konteyner, prefabrik yapıların kurulumunu gerçekleştiriyor.

Acıyı tarif etmekte kelimeler kifayetsiz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı Her zaman önceliğimiz insan, can olmuştur. İstismara fırsat vermeyeceğiz, bu konudaki samimiyetimiz kimse tarafından sorgulanamaz. Ülkemizdeki resmi sivil tüm arama kurtarma ekipleri ile dünyanın dört bir yandan gelen arama kurtarma ekipleri ile çalışmalar sürüyor. Bakanlıkları, belediyeleri, diğer tüm kuruluşları ile, görüşleri ne olursa olsun tüm STK’larımız ile depremzedelerimizin yanında olmak için var gücüyle gayret göstermiştir. 

DEPREMZEDELERE 1 YIL KİRA DESTEĞİ

  İllerimizdeki arama kurtarma çalışmalarını altında insan olan hiçbir bina bırakmayacak durumda sürdüreceğiz. 1 yıl içinde yıkılan binaları, elimizdeki tip projelerle yeniden inşa edecek ve sahiplerine teslim edeceğiz.

Bu arada 10’ar bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmayan, kalmak istemeyen vatandaşlarımıza da kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçişlerini sağlayacağız. İster Adıyaman’da gidilebilecek konutlar varsa oralarda kira olarak, farklı illerde de kiralama suretiyle bir yıl itibarıyla buralarda benim vatandaşlarım kalabilecek.Bu arada da biz bu konutları inşa etmiş olacağız. Artçı sarsıntılar sebebiyle evine girememesine rağmen milletimizin de metanetine şahidiz. Allah milletimden razı olsun. Bu millet bu belaları çok yaşadı ama hepsinde de kendileri ile 20 yıllık iktidarımız döneminde hep başbaşa kaldık ve bunları Van’da yaşadık, Bingöl’de yaşadık, Elazığ’da, Malatya’da yaşadık. Giresun’da, Kastamonu’da yaşadık. İzmir depreminde yaşadık. Tüm deprem felaketiyle sarsılan illerimizde kendileri ile bir arada olduk. 

ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINDA VE YURTDIŞINDAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM MALZEMELERİ YAĞIYOR

Ben tüm vatandaşlarımdan gerek deprem bölgesinde gerek bölge dışında bu işin istismarını yapan hangi kurum ya da kuruluş, hangi siyasi olursa olsun, lütfen bunlara inanmayın. Bu tür soysuzlara da gereken cevabını gereken cevabı verecektir.

Şu anda ülkemizin dört bir yanında ve yurtdışından deprem bölgesine yardım malzemeleri yağıyor. Allah bu yardımları gönderen herkesten razı olsun. AFAD’la veya bölgede Kızılay başta olmak üzere diğer kurumlarla irtibata geçmeyen, lütfen rastgele yardım toplayıp yola çıkarmayın.

15’ER BİN LİRA KİRA YARDIMI  VERECEĞİZ

Bölgede en büyük problem dışarıdan gelen araçların yol açtığı trafik. Nakdi yardımların AFAD üzerinden yapılması tereddütleri önleyecektir. İnsanlarımızın AFAD’a yardımlarının her kuruşu deprem bölgesindeki faaliyetler için harcanmaktadır. Hane başına taşınma yardımıyla birlikte 15’er bin lira vermenin hazırlığını yapıyoruz. Kira yardımını özellikle yapacağız. Yağmacılık yapanlara da, bu acıyı siyasi yağmaya dönüştürmek isteyenlere de müsaade etmeyeceğiz..

“EV SAHİBİ OLANLARA 5 BİN LİRA, KİRACI OLANLARA 2 BİN LİRA KİRA YARDIMI YAPACAĞIZ”

Çalışmalar için 100 milyar liralık kaynak ayırdık. Ev sahibi olanlara 5 bin lira, kiracı olanlara 2 bin lira kira yardımı yapacağız. Enkaz kaldırma çalışmalarının ardından inşa çalışmalarına başlayacağız.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ VATANDAŞLARIMIZDAN DEVLETLERİNE GÜVENMELERİNİ İSTİYORUM.

Çevre Şehircilik Bakanıma talimatı verdim, TOKİ talimatı aldı. Rezerv alanlarda da inşaatların yapımına başlayacağız. 1 yıl içinde Allah’ın izniyle bu işi bitireceğiz. Hiçbir insanımızı çaresiz, sahipsiz bırakmayacağız. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızdan devletlerine güvenmelerini istiyorum. Bazı istismar şebekelerine sakın kulak vermeyin. Bu süreç istismar süreci değildir. Bugün birlik olma, dayanışma günüdür.

BU MİLLET HİÇBİR ZAMAN MAĞDURA, MAZLUMA EL UZATMADAN YAPAMAZ. BİZİM MAYAMIZDA BU VAR

Sosyal medyada yalan yanlış haberlerle sizleri galeyana getirmek isteyen provokatörlere kesinlikle prim vermeyin. OHAL yasasını bunu istismar etmesinler diye çıkardık. Bazı yerlerde soygunlar oldu. Bu millet harama hiçbir zaman tevessül etmez. O marketlerin sahiplerine müracaat etseler onlar zaten ne var ne yok seferber eder. Şu anda binlerce tır deprem bölgesine geliyor. Giyecek, yiyecek… Bu millet vefakar. Bu millet cefakar. Bu millet hiçbir zaman mağdura, mazluma el uzatmadan yapamaz. Bizim mayamızda bu var.  “ifadelerine yer verdi .

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR