Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündem2022 YILINDA GIDA İŞLETMELERİNE YÖNELİK 1 MİLYON 350 BİN DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİ

2022 YILINDA GIDA İŞLETMELERİNE YÖNELİK 1 MİLYON 350 BİN DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİ

Spread the love

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında gıda işletmelerine yönelik gerçekleştirdiği 1 milyon 350 bin denetimde 18 bin 413 olumsuzluk tespit etti.

Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 7 bin 500 gıda denetim görevlisi ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Resmi kontroller risk esasına göre önceden haber verilmeksizin Bakanlık ve il yıllık numune alma programları, Ulusal Kalıntı İzleme Planı (UKİP), TİMER, CİMER, Alo 174 Gıda Hattı, WhatsApp İhbar hattına gelen ihbar ve şikâyetler kapsamında gerçekleştiriliyor.

Ekipler 2022 yılında gıda işletmelerine yönelik 1 milyon 350 bin denetim yaptı. Bu denetimlerde 18 bin 413 olumsuzluk tespit edilirken, ilgililere idari para cezası uygulandı. 243 işletme için ise Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Gıdaya ilişkin ihbar ve şikâyetleri almak, tüketicileri bu denetim sürecine dâhil etmek amacıyla 2009 yılında faaliyete geçirilen ALO 174 Gıda Hattı’na bu güne kadar toplam 2,8 milyonun üzerinde başvuru yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı 39 Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü, Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ulusal Gıda Referans Laboratuvar Müdürlüğü ve Bakanlıktan yetki almış 102 özel gıda kontrol laboratuvarı bulunuyor. 41 kamu laboratuvarının 40’ı; 102 özel gıda kontrol laboratuvarının 89’u akredite olarak hizmet veriyor.

Kirişci: “En iyi denetçi tüketicinin kendisidir”

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, güvenilir gıdaya erişimini, en temel insan haklarından birisi olarak gördüklerini belirterek, bu konuyu hassasiyetle takip ettiklerini vurguladı.

Vatandaşın kaliteli, sağlıklı, güvenilir gıda ile beslenmesi için yoğun çaba gösterdiklerini dile getiren Kirişci, “Ekiplerimizin gıda denetimleri 81 ilde aralıksız sürüyor. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzün ALO 174 Gıda Hattı, değerli vatandaşlarımızın gıda ile ilgili ihbar ve şikayetlerini en kısa sürede sonuçlandırmak için çalışıyor. Hiç şüphesiz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne kadar dahil olursa sonuç almak daha kolaylaşıyor. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız.” ifadelerini kullandı. 

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR