Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGündemYİĞİNER GÜVEN TAZELEDİ

YİĞİNER GÜVEN TAZELEDİ

Spread the love

Yiğiner: Şoför esnafımız bizim yüz akımız

Ankara Şoförler Kredi ve Kefalet Kooperatifi 40. Olağan Genel Kurul Toplantısı, ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda yapıldı. Genel kurulda tek liste ile gidilen seçim sonucunda mevcut Başkan Mehmet Yiğiner, tüm kooperatif ortaklarının desteği ile yeniden başkan seçilerek, güven tazeledi. Genel Kurulda konuşan Yiğiner, “Şoför esnafımız bizim yüz akımızdır.” dedi.

Ankara Şoförler Kredi ve Kefalet Kooperatifi 40. Olağan Genel Kurul Toplantısı, ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel kurula tek liste ile giren mevcut Başkan Mehmet Yiğiner, kooperatif ortaklarının oy birliği ile yeniden seçilerek, güven tazeledi.

TESKOMB Ankara Bölge Birliği Başkan Vekili Muhittin Köksal’ın Divan Başkanlığını yaptığı genel kurulda, yoğun katılım gösteren kooperatif ortağı şoför esnafının yanı sıra ANKESOB Başkan Vekilleri, kooperatif ve meslek odalarının başkan ve yöneticileri de hazır bulundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda gündem maddelerine geçildi.

Genel kurulda Başkan Mehmet Yiğiner, 2021-2022 dönemine ilişkin Faaliyet Raporunu  da içeren bir konuşma yaptı. Başkan Yiğiner, konuşmasında şunları kaydetti:  “Dünya ile birlikte ülke olarak yaşadığımız pandemi ve üzerine gelen Ukrayna-Rusya savaşıyla gelen enerji krizi ekonomik kayıplarımızı da beraberinde getirmiştir. Biz 2021-2022 yılları arasında zorlu dönemde elimizden geldiği kadar esnafımıza yardımcı olmaya, destek olmaya çalıştık. Pandemi süreci birçok alanda esnaf ve sanatkarlarımız üzerinde sarsıcı etkiler bırakmasına rağmen, bu dönemde  insanlar toplu taşımadan ziyade taksiye yöneldiği için taksici esnafımız fazlaca mağdur olmadı. Kapımızı her daim açık tuttuk. Şükürler olsun o zorlu süreci hep birlikte atlattık. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimiz sürece aşamayacağımız engel olmadığına inanıyorum.

ANKARA 2. BÖLGEDE BİRİNCİ SIRADA

2008’de göreve geldiğimiz günden bugüne kooperatif ortağımız ve kullanılan kredi toplamı katlanarak arttı. Kooperatifimiz hızlı ve istikrarlı bir büyüme oranıyla ülke genelinde diğer kooperatifler arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu büyümede çok önemli katkıları olan; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredi kefalet kooperatiflerine vermiş olduğu destek için çok teşekkür ederim. Halkbank Genel Müdürü Sayın Osman Arslan ve yönetimine ve bir de kredi kefalet kooperatifleri için kaynağın oluşturulmasında ciddi gayretleri olan TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’e teşekkür ediyorum. Kooperatifimiz, 2 yıllık faaliyet döneminde gerek yönetim kurulu ve personel olarak gerekse kooperatif ortaklarımızın gayretleri ile önceki dönemleri katlayarak adını bölgesinde en büyük kooperatif  olarak yazdırmıştır. Verdiğimiz krediyle takip oranına baktığımızda çok az bir takip oranı çıkıyor. Tüm ortaklarımıza borçlarını gününde ödedikleri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ankara 2. Bölgede birinci sırada olmamızın yanı sıra 2017 yılında Türkiye genelinde birinci olduk. Bizim esas başarımız; devletin vermiş olduğu imkanı yerinde kullanarak, kullanılan kredilerin tahsilatını zamanında yapmaktan kaynaklanıyor.

Cumhurbaşkanımız bir süre önce  Kabine Toplantısı sonrası 100 milyar liralık dev kredi paketini açıklamış, yüzde 9,5 yerine, burada faiz oranında bir indirim oldu ve yüzde 7,5 ile 60 ay vadeyle, kredi limiti de 500 bin liraya çıkarıldı ve bu krediler insanların krediye ulaşmakta zorluk çektiği bir dönemde esnafımıza can suyu oldu.

Yakın zamanda Ankara’da düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir tarafından yoğun katılım gösteren  kredi kefalet kooperatiflerimizin temsilcilerinden oluşan coşkulu bir kalabalıkla yaptığımız Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması’nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan  ile bir araya geldik. Cumhurbaşkanımız burada esnaf destek paketinin limitini 100 milyar liradan 150 milyar liraya çıkarıldığı müjdesini verdi. Türkiye genelindeki kredi kefalet kooperatiflerimizden binlerce esnaf ve sanatkarımızın finansmana erişimini kolaylaştıracak bu karar için Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Sonuçta biz kendi kooperatifimizde 10 ayda vereceğimiz krediyi 10 günde verdik, esnafımızın sorununu çözdük. Bununla birlikte geldiğimiz noktada toplam plasmanımız 598 milyon liraya erişti. Ne kadar büyüdüğümüz ortada. Birlik ve beraberlik içerisinde olunca, dürüst olunca rabbim yardım ediyor. Ankara’da alnının teriyle helal kazanç elde eden şoför esnafımız bizim yüz akımız. Her zaman esnaf ve sanatkarın yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nurettin Nebati’ye, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a, TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’e  ve çalışma arkadaşlarına, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve personeline, Halkbank Ulus Şubesi Müdürü ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.  Vefakar kooperatif çalışanlarınıza ve borcunu zamanında ödeyen siz değerli kooperatif ortaklarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde daha nice genel kurullar yapmayı rabbim nasip eder inşallah bize. Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun.”

Genel Kurul, yönetim ve denetim faaliyet ve bütçe raporlarının okunması ve oylanmasıyla devam etti. Faaliyet raporları ile diğer gündem maddelerinin de tek tek görüşülerek oy birliğiyle kabul edilmesinden sonra genel kurulda, seçimlere geçildi. Tek listeyle açık oylama usulü yapılan seçimde mevcut Başkan Mehmet Yiğiner, tüm üyelerin desteğini alarak oybirliğiyle 4 yıllığına yeniden başkan seçildi.

Divan Başkanı Muhittin Köksal’ın, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’ün selam ve sevgilerini ileterek, genel kurulun hayırlara vesile olması temennisinde bulunduğu mesajını okumasının ardından Genel Kurulda kooperatif ortaklarının tamamının oyunu alarak güven tazeleyen Başkan Yiğiner, teşekkür konuşması yaptı. 

Yiğiner, “Ankara Şoförler Kredi ve Kefalet Kooperatifi’mizin Olağan Genel Kurulu hepimize hayırlı olsun. Bana ve yönetim kurulumuza vermiş olduğunuz güven oyundan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Genel kurulu sevk ve idare eden divan başkanımıza ve yardımcılarına, bakanlık temsilcilerimize, genel kurulumuza katılan ANKESOB Başkan Vekillerimize, kooperatif ve oda başkanlarımıza, federasyon başkanımıza,  misafirlerimize ve bizleri yeniden teveccühleri ile göreve layık gören tüm ortaklarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR