Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemUSTALAR ANLATTI, SEKTÖRÜN GENÇLERİ DİNLEDİ

USTALAR ANLATTI, SEKTÖRÜN GENÇLERİ DİNLEDİ

Spread the love

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, zamanın ve bu zamanda kazanılan deneyimin eşi benzeri olmayan çok kıymetli bir kaynak olduğunun altını çizerek, “Hepimiz aynı işi yapmıyoruz ama hepimiz ticaret yapıyoruz ve birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyimiz var” dedi.

ATO’nun 13 No’lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi tarafından organize edilen “Ustam Anlatıyor” etkinliği ile sektörün duayenleri, sektörün geleceği olan temsilcilere bilgi birikim ve deneyimlerini aktardı. 13 No’lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Derya Filiz Dalga’nın sunumuyla ATO Meclis Salonu‘nda yapılan etkinlik, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ile ATO 13 No’lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Berat Kuzu‘nun açılış konuşmalarıyla başladı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, konuşmasında “Başaranlar, Başaracaklara Yol Gösteriyor, Ustam Anlatıyor” mottosuyla yapılan etkinlikte, ustalardan sektördekilere aktarılan bilgi ve deneyimlerin mesleğin geleceği için büyük önem taşıdığına değindi. Zamanın ve bu zamanda kazanılan deneyimin eşi benzeri olmayan çok kıymetli bir kaynak olduğunun altını çizen Baran, “Zaman, para gibi toplanamaz, hammadde gibi depolanamaz, durdurup yeniden başlatamazsınız. Bu nedenle iş yaşamında başarılı yönetimin sırrı zaman yönetimini bilmekle de ilgili. Sektöre öncülük etmek, üretmek, ihracat yapmak babayiğitlik gerektiriyor. Burada deneyim ve bilgi birikimlerini paylaşacak çınarlar da birer babayiğit. Hepimiz aynı işi yapmıyoruz ama hepimiz ticaret yapıyoruz ve birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyimiz var. Önce öğrenip sonrasında da öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktarmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde bir sektör-meslek kültür ve geleneği oluşturabiliriz. Böylece bilgiler tecrübeyle birlikte aktarılarak çığ gibi büyüyecektir” dedi.

Sektörle ilgili her sorunun komitelere iletilmesi halinde sorunun çözümü ve gayreti içerisinde olacaklarını belirten Baran, “Ankara Ticaret Odası’nın görevi sektördeki yaşanan sıkıntıları çözmektir. Bu çözülen sorunlar, sadece Ahmet’in Mehmet’in değil bütün Türkiye’nin derdini çözecek. Tabi ki Ankara Ticaret Odamız, başkentimiz çok kıymetli. Ama bu ülkenin ekonomisi her şeyden daha kıymetli. O yüzden ülkemizin her sektörde önünü açmak boynumuzun borcu” diye konuştu.

-“KOMİTELER BU ODANIN TEMEL TAŞLARIDIR”-

ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, de yaptığı konuşmada “Komiteler bu odanın temel taşlarıdır. Komiteler ne kadar çalışırsa sektörlerine ne kadar sahip çıkarsa ATO da o kadar çıkabilir. Derdimiz işimiz, milletimiz, ekonomimiz olsun. Biz bunlar için çalışalım sonuca doğru beraber yürüyelim” diye konuştu.

-“BU SEKTÖRÜ ASIL GELİŞTİRECEK OLAN BİZLERİZ”-

ATO Meclis Üyesi Berat Kuzu, konuşmasında mesleki olarak toplumu yönlendiren bakış açısını değiştiren bir zanaatı icraat ettikleri dile getirerek, sektörün öneminden bahsetti. Reklam sektöründe sanat tarafı kadar zanaat tarafının da önemli olduğunu belirten Kuzu, “Ülkemiz tabela, rozet, baskı, promosyon sektörlerinde yegane üretici konumunda. Bunu çok daha fazla geliştirip, dönüştürebilecek potansiyelimiz var. Sektörümüze sahip çıkarak bu konuda bugüne kadar üretmiş olduklarımızı daha da artıralım. Gelin ATO’yu burada katalizör yapalım. Çünkü bu sektörü asıl geliştirecek olan bizleriz. Bugünden yaparsak, yarın çok daha katma değerli, hacimli, emeğe sahip çıkılan bir sektörde varlığımızı sürdürebiliriz. Biz deneyim ve bilgi paylaşımını çok önemsiyoruz. Bütün hataları yapacak kadar zamanımız yok. Bu konuda deneyimiyle varlığıyla rüştünü ispat etmiş olan kıymetli büyüklerimizden nasıl bir yol gideceğimizi tavsiyelerini dinleyeceğiz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ankara’da Reklam Sanayisinin Tecrübesi” oturumu 13 No’lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meclis Üyesi Oğulcan Sağlam moderatörlüğünde Altın Plaket Şirketi Kurucusu Ahmet Karaman ? Osmanlı Reklam Şirketi Sahibi Erol Gökmen, Kıvanç Bayrak Genel Müdürü Necdet Kıvanç‘ın katılımıyla gerçekleşti. “Reklam Sanayisinin Ankara Vizyonu” başlıklı ikinci panelde ise Uyum Reklam Kurucusu Erol Akyol, Yalçın Basım Evi Kurucusu Haydar Yalçın, Enteks Kurucusu Sedat Önder bilgi ve deneyimlerini aktardı. Etkinlikte, 13 No’lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ayhan Önkibar ile Komite Üyeleri Ferhat Çınar, Hayati Özbek, Serhat Karahüseyin ile sektör temsilcileri yer aldı.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR