Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaGündemTARIM VE ORMAN BAKANLIĞI DEPREM BÖLGELERİNDEKİ YARDIM ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI DEPREM BÖLGELERİNDEKİ YARDIM ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, DEPREM BÖLGELERİNDEKİ ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNİN YANI SIRA VATANDAŞLARIN ACİL İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI VE BESİCİLERİN HAYVANLARININ KORUNMASI ADINA PEK ÇOK ALANDA FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR.

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERDEN ETKİLENEN 10 İLDE, DEPREMİN İLK SAATLERİNDEN İTİBAREN AFAD İLE KOORDİNASYON İÇİNDE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR.

BAŞTA DSİ VE ORMAN GENEL MÜDÜRLÜKLERİ OLMAK ÜZERE, MAKİNA-EKİPMAN VE PERSONEL TAKVİYESİ PLANLANARAK İLK ANDAN İTİBAREN SEVK FAALİYETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

HALİHAZIRDA ÇALIŞMALARA KATILAN TOPLAM PERSONEL SAYISI 10 BİN 551, MAKİNA-EKİPMAN SAYISI İSE 3 BİN 319’DUR. AFET BÖLGELERİNE GİTMEK ÜZERE HAZIRLANAN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NIN 2 BİN 294 GÖNÜLLÜ PERSONELİNİN İSE AFAD KOORDİNASYONUNDA BÖLGEYE İNTİKALİ SAĞLANACAK. OGM’YE AİT, 1 ADET C-650 CESNA UÇAĞI, 1 ADET T-70 SİKORSKY HELİKOPTERİ VE 4 ADET BELL-429 HELİKOPTERİ DEPREM BÖLGESİNE İNTİKAL ETTİRİLDİ. AYRICA, İSKENDERUN LİMANI’NDAKİ KONTEYNER YANGININI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINDA, MİLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA AİT 1 ADET C-130 ASKERİ NAKLİYE UÇAĞI, AFAD ÜZERİNDEN GÖREVLENDİRİLEN 1 ADET CL-215 (THK) VE 1 ADET BERİEV BE-200 TİPİ 3 ADET YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI İLE BİRİ OGM’YE İKİSİ DE MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA AİT TOPLAM 3 ADET SİKORSKY HELİKOPTER GÖREV ALDI.

TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI (TAMP) KAPSAMINDA, BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATIYLA KONYA, KAYSERİ, NİĞDE, ERZURUM, NEVŞEHİR, ERZİNCAN, ELAZIĞ, AFYONKARAHİSAR VE KARAMAN TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİNDEN EKİPLER BÖLGEYE YÖNLENDİRİLDİ. DİĞER İL MÜDÜRLÜKLERİ EKİPLERİ İSE BÖLGEDEN GELEN TALEPLER DOĞRULTUSUNDA GÖNDERİLDİ.

BAKANLIK TARAFINDAN, KÖYLERE YÖNELİK OPERASYONEL HİZMETLERE BAŞLANDI. BU KAPSAMDA, AFET BÖLGESİNDEKİ HAYVAN TELEFLERİ İLE YIKILAN AHIRLARIN SAYILARININ BELİRLENMESİ İÇİN TESPİTLER YAPILIYOR. BÖLGEYE, BARINAKLARI ZARAR GÖREN HAYVANLAR İÇİN 1000 HAYVAN ÇADIRI GÖNDERİLDİ. AYRICA HAYVAN YEMİ İHTİYACININ AZAMİ ORANDA KARŞILANMASI İÇİN BÖLGEYE YEM NAKLEDİ, YARALI BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR İÇİN DE ESK TARAFINDAN VETERİNERLER GÖREVLENDİ. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA BAĞLI KURUM VE KURULUŞLARA AİT MİSAFİRHANELERDE KULLANILABİLİR YATAK KAPASİTESİ, DEPREMDE ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE TAHSİS EDİLDİ VE GIDA İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR. BUNUN YANINDA BAKANLIĞIMIZA BAĞLI KURUM VE KURULUŞLARA AİT SEYYAR MUTFAKLAR DEPREM BÖLGESİNE VE ÇEVRE İLLERE SEVK EDİLDİ.

ODUN, ET VE SÜT YARDIMLARI

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA BAĞLI KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN AYRICA AFETZEDE VATANDAŞLARIN GIDA, BARINMA VE ISINMA GİBİ ACİL İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI, BÖLGEYE EKİPMAN DESTEĞİ SAĞLANMASI İÇİN DE YARDIMLARDA BULUNULDU.

BU KAPSAMDA, OGM TARAFINDAN, KAHRAMANMARAŞ-HATAY-GAZİANTEP-ADIYAMAN’DA 500 TON ODUN DAĞITIMI YAPILDI. AFAD KOORDİNESİNDE SİVİL KURUM VE KURULUŞLARCA KAHRAMANMARAŞ- HATAY-GAZİANTEP-ADIYAMAN-MALATYA’DA İSE 7 BİN TON ODUN DAĞITILDI.

ESK TARAFINDAN, MUHTELİF GIDA ÜRÜNLERİ İLE İSKENDERUN DEVLET HASTANESİ’NE 1 TIR, 1 KARGO ARACI GÖNDERİLDİ. AYRICA, 67 TON ET ÜRÜNÜNÜN BÖLGEYE TESLİM EDİLDİ, 20 TON ET ÜRÜNÜ DE SEVKİYATA HAZIR HALE GETİRİLDİ. YİNE 5 TON SÜT ÜRÜNÜ DAĞITIMI DA YAPILDI VE 5 TON SÜT ÜRÜNÜ DE BÖLGEYE SEVK EDİLMEK ÜZERE HAZIRLANDI.

TMO TARAFINDAN, 6 KONTEYNER, 19 JENERATÖR, 1 VİNÇ, 1 YEMEK KARAVANI, 1 KARAVAN İLE ÇADIR VE ISITICI GİBİ MUHTELİF EŞYALAR GÖNDERİLDİ. AYRICA, BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN UN SANAYİCİLERİ VE DERNEKLERİ, DEPREM BÖLGESİNDEKİ BELEDİYE HALK EKMEK FABRİKALARINA YÖNLENDİRİLDİ. TİGEM TARAFINDAN, 45 ADET RANZALI YATAK, DEPREM SETİ, HASTA NAKİL ARACI, İTFAİYE, KAMYON, VİNÇ VE KEPÇE GİBİ MUHTELİF İŞ MAKİNELERİ İLE SU, EKMEK, AKARYAKIT, MAZOT TANKERİ VE JENERATÖR GÖNDERİLDİ. AYRICA, BATTANİYE VE ISITICI GİBİ MUHTELİF EŞYALAR İLE MUHTELİF GIDA ÜRÜNLERİ DESTEĞİ SAĞLANDI. TÜRKŞEKER MALATYA FABRİKA SAHASINA DEPREMZEDELER İÇİN ÇADIRLAR KURULDU. YEMEK HİZMETİ SUNULMASI AMACIYLA ELAZIĞ VE ERCİŞ ŞEKER FABRİKALARINDAN DA GIDA MALZEMELERİ MALATYA FABRİKASINA İNTİKAL ETTİ. ÇAYKUR TARAFINDAN ÇAY SERVİSİ ARAÇLARI GÖNDERİLDİ, BU İLLERİMİZDE AYRICA ÇAY STANTLARI AÇILDI. ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ TARAFINDAN 1 KAMYON SU VE MEYVE SUYU İLE 200 KOLİ YAŞAM VE GIDA MALZEMESİ GÖNDERİLDİ.

ÜLKE GENELİNDEKİ ÇOK SAYIDA TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİNCE DEPREM BÖLGESİNE EKMEK, GIDA MADDESİ, YORGAN, BATTANİYE, ÇOCUK BEZİ, HİJYENİK MALZEME, BEBEK MAMASI VE SU GİBİ ACİL İHTİYAÇ MALZEMELERİ GÖNDERİLDİ.

AFET BÖLGESİNE TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN, 50 TON HAYVAN YEMİYLE BİRLİKTE 22 TON SİLAJLIK MISIR GÖNDERİLDİ. HAYVAN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA DA, AFET BÖLGESİNDE PROGRAMLI AŞILARA DEVAM EDİLİYOR.

HBR-ALİ KÖKSAL–

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR