Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemOHAL KAPSAMINDA İŞYERLERİNE   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

OHAL KAPSAMINDA İŞYERLERİNE   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Spread the love

 

 OHAL kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanına İlişkin Kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnameyle depremde hasar gören iş yerlerine kısa çalışma ödeneği verilecek. Sözleşmesi olan işçilere de nakdi ücret desteği sağlanacak.

Deprem nedeniyle  OHAL ilan edilen 11 ilde hayatın normale dönmesi için adımlar atılıyor.Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik alanına ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.Karara göre, depremde hasar gören iş yerlerine kısa çalışma ödeneği verilecek. Hasarı belgeleyen iş yerleri için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeyecek.

İŞ VE HİZMET SÖZLEŞMELERİ FESHEDİLEMEYECEK

Hatalı bilgi ya da belge verdiği tespit edilenlerden ödemeler faizi ile tahsil edilecek. OHAL ilan edilen illerde iş ve hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek.

Bu kural sözleşme süresinin sona ermesi, iş yerinin kapanması ve ahlak kurallarına uymayan durumlar dışında geçerli olacak. hükümlere aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden işverene idari para cezası uygulanacak.

İŞÇİLERE DESTEK

Deprem bölgelerinde iş sözleşmesi bulunan işçilere 133,44 lira nakdi ücret desteği verilecek. Bu destek şarta bağlı olacak. Sözleşmenin iş yerinin deprem nedeniyle kapanmasıyla feshedilmiş olması gerekecek.

Ücret desteği OHAL süresini geçmeyecek şekilde verilecek. Nakdi ücret desteğinden yararlananların genel sağlık sigortasına ilişkin primleri  İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. —

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR