Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberYENİDEN SANDIĞA GİDİYORUZ

YENİDEN SANDIĞA GİDİYORUZ

Spread the love

SEÇİM 2. TURA KALDI GÖZLER 28 MAYIS’A ÇEVRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. Tura kaldı.   YSK Başkanı Ahmet Yener   14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan  Cumhurbaşkanlığı  seçim sonucuna  ilişkin  “Daha önceden ilan edilen seçim takvimine göre 28 Mayıs 2023 tarihinde ikinci tur seçimlerinin yapılmasına kurulumuz tarafından karar verilmiştir.’ dedi.Peki Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimi ne zaman yapılacak? Oy pusulalarında bir değişiklik olacak mı?

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener ,14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerine ilişkin son bilgileri aktardı. YSK Başkanı Yener, ‘Şu anda veri girişi devam ediyor. Daha önceden ilan edilen seçim takvimine göre 28 Mayıs 2023 tarihinde ikinci tur seçimlerinin yapılmasına kurulumuz tarafından karar verilmiştir.’ dedi.

YSK Başkanı Yener’in açıklamaları şöyle:

14 Mayıs 2023 tarihinde cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri  tüm yurtta sorunsuz gerçekleşmiştir. Bu seçim sürecinde zorlu bir çalışma dönemi gerçekleştiren arkadaşlarıma ve kurum personeline teşekkür ediyorum.Bu süreçte olgunlukla sonuçları bekleyen Türk milletine teşekkür ediyoruz.

ERDOĞAN 49,62, KILIÇDAROĞLU 44,89 OĞAN, %5.17

Yurt içi sandık sayısı yüzde 100 oranında açılmış olup, katılım oranı yüzde 88,92, yurt dışında ise 52,69 oranında gerçekleşmiştir. Yurt dışında 35 bin 875 bin oy. Kesin olmayan sonuçlara göre yurt içi yüzde Erdoğan 49,62, Kılıçdaroğlu 44,89 Oğan, %5.17, İnce’nin %0.44 oy aldığı görülmüştür.

SEÇİMDE İKİNCİ TUR 28 MAYIS’TA

28 Mayıs Pazar günü 2. tur seçimlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

Ülkemizde ilk defa gerçekleşecek 2. tur hakkın kısa bilgi vermek istiyorum. Geçici aday listesinin ilan edilmesinden sonra geçici aday ikamesine ilişkin sürecin belirlenmesine, son 2’ye kalan adaylardan herhangisinin adaylıktan çekilmesi halinde yerine bir sonraki adayın… Oy pusulaları sıralamada herhangi bir değişiklik olmayacak. Sıralamadaki adayın çekilmesi halinde diğer adayın bulunması şeklinde yer almaktadır.

 PUSULA DA  ERDOĞAN 1 KILIÇDAROĞLU 2. SIRADA YER ALACAK

 Sayın Erdoğan 1. sırada, sayın Kılıçdaroğlu 2.sırada yer alacak. Propaganda süreci başlamış bulunmaktadır. 19 Mayıs Cuma günü ise kesin sonuçların ilanına gidilecektir. İlandan sonra yurt dışında oy verme işlemleri başlayacak. 23 Mayıs’ta yurt dışı oy verme işlemi başlayacak.28 Mayıs 2023 te yapılacak cumhurbaşkanlığının 2. tur oylaması Türk milletine, adaylara ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileriz”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR