Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaGündemHaberULAŞTIRMA BAKANI URALOĞLU: 14 YOLUMUZ ULAŞIMA AÇILMIŞTIR

ULAŞTIRMA BAKANI URALOĞLU: 14 YOLUMUZ ULAŞIMA AÇILMIŞTIR

Spread the love

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yoğun yağışlar sonrasında yaşanan selin vurduğu Bolu’da incelemelerde bulundu, Doğu ve Batı Karadeniz’de etkili olan sağanak yağış sonrası kapanan yollara ilişkin son durumu paylaştı, bu gece yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da tüm ekiplerin teyakkuz halinde olacaklarını söyledi.

Bolu Dağı Tüneli Kontrol Merkezinde açıklama yapan Bakan Uraloğlu, selin hemen ardından karayolu personellerinin başta olmak üzere tüm yetkili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde canhıraş çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti, 14 yolun ulaşıma açıldığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, son 24 saat içerisinde Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Bolu, Sakarya ve Rize gibi Sahil kesimdeki Karadeniz illerinde yaşanan yağışlar nedeniyle sel ve heyelan afetleri yaşadığını belirterek, “İçişleri Bakanlığımıza bağlı kolluk güçlerimizle yaptığımız koordinasyonda Ankara yönünden İstanbul yönüne gidecek olan araçları, Eskişehir-Sakarya üzerine yönlendirdik. Ben buradan sizin aracılığınızla da bu yolu açıncaya kadar İstanbul istikametine gidecek olanların mutlaka Eskişehir güzergâhını kullanmalarını tavsiye ediyorum. Arkadaşlarımızla biraz önce inceledik, ciddi bir malzeme gelmiş ama gece şartlarıyla halen yağış ve akış devam ettiği için can güvenliği açısından bir çalışma yapamıyoruz.  Takip ediyoruz. Günün ilk ışıklarıyla ekiplerimizi hazırladık ve orada çalışmalarımızı yürütmüş olacağız. Gün içerisinde açma gayreti içerisinde olacağız. Ben buradan özellikle şunu belirtmek istiyorum, bütün heyelan bölgelerinde gerek Batı Karadeniz’de gerekse burada biz her ne kadar kendi araçlarımızla konuşlanmışsak heyelanın ya da oluşan tereddütlerin büyüklüğüne göre ilave araçlar getirmemiz gerekiyor ve getiriyoruz. Ancak bütün sürücülerimizi buradan uyarmak istiyorum, emniyet şeridini kapatmamalarını istiyoruz. Zonguldak, Karabük, Samsun, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun, Ordu, Giresun, Sakarya, Kastamonu, Bolu ve çevre illerinde yağışın devam edeceği öngörülüyor. Dolayısıyla biz de takipçisi olacağız ama bu bahsettiğimiz illerde, seyahat edecek vatandaşlarımızın çok zorunlu olmayan durumlarda seyahat etmemelerini istiyoruz. Seyahat edeceklerde, bütün yolda çalışan ekiplerimize onların yönlendirmelerini uymalarını tavsiye ediyorum. Biz bütün kurumlarımızla beraber sahadayız”dedi.

YAĞIŞ ALAN İLLER

Bakan Uraloğlu, yoğun yağış nedeniyle ulaşıma kapanan yollarla ilgili şu bilgilere yer verdi:  “Ereğli – Zonguldak Yolu 51 – 52’nci kilometreler arası,

Ereğli – Zonguldak Yolu 53 – 54’ncü km arası,

Ereğli – Zonguldak Yolu 56 – 57’nci  km arası,

Ilıksu mevki, Kilimli – Filyos – Saltukova Yolu 25 – 26’ncı km arası,

Bartın – Arıt Yolu 0,1. km bulunan Karadere Köprüsü mevki,

Bartın – Amasra Yolu 0 – 2 km arası Amasra Tüneli mevki,

Bartın – Kurucaşile Yolu 30 – 32’nci km arası,

Zonguldak – Devrek Yolu 28’nci km arası,

Örmeci Köprüsü mevki, Bartın – Kozcağız – Perşembe Yolu 9’ncu km,

Zonguldak – Devrek Yolu 78’nci km,

Çaycuma – Bartın Yolu 22’nci km Karapınar Kavşağı mevki,

Bartın – Arıt Yolu 6’ncı km Kaşbaşı Köprüsü mevki, Kozcağız – Hasankadı Yolu 7’nci km ulaşıma açılmıştır.”

14 YOLUMUZ ULAŞIMA AÇILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yoğun yağışlar sonucunda oluşan heyelan nedeniyle kapanan 14 yolun ulaşıma açıldığını, yağışların bugün de devam edeceğini belirterek, sürücüleri uyardı, zorunlu olmadıkça yola çıkılmaması gerektiğini söyledi. Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun bu konudaki açıklamaları şöyle:

“Şimdiden Ereğli – Zonguldak Yolu, Kilimli – Filyos – Saltukova Yolu, Bartın – Arıt Yolu, Bartın –  Amasra Yolu, Bartın – Kurucaşile Yolu, Zonguldak – Devrek Yolu gibi kapanan yollarımızdan 14’ünü açtık. Ankara – İstanbul Otoyol’u ile birlikte 7 güzergâhta da yol açma çalışmalarına devam ediyoruz.  Bildiğiniz üzere Bolu Dağı Tüneli’nden sonra TEM Otoyolu’nda da heyelan meydana geldi. Şu an Ankara – İstanbul yönü trafiğe kapalı ama ekiplerimiz süratle yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’dan İstanbul’a gidecek olan yol kullanıcılarımızın da ikinci bir duyuruya kadar Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya istikametini kullanmaları gerekiyor. Ankara’dan İstanbul’a giden sürücülerimiz Abant gişelerinden D- 100’e yöneldiğinden dolayı o güzergâhta da yoğun bir trafik oluştu. O yüzden vatandaşlarımızdan gerekmedikçe yola çıkmamalarını eğer çıkacaklarsa da yollarımızda çalışmalarda bulunan tüm ekiplerimizden gelen talimatlara uysunlar. Yollarımızda bulunan değişken mesaj ve trafik işaretlerimizde paylaşılan bilgilere de riayet etsinler. Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre mevsim normalleri üzerindeki sağanak yağışların yarın da etkisini sürdüreceği öngörülüyor. Bu nedenle özellikle Bartın, Zonguldak, Karabük, Trabzon, Rize, Artvin, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Sakarya, Kastamonu, Bolu ve çevre illerimizde yola çıkacak vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını, çok elzem olmadığı müddetçe yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR