Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberTÜRKİYE’NİN DENİZ VE TATLI SU BALIKLARI “KIRMIZI LİSTE” İLE KORUNACAK

TÜRKİYE’NİN DENİZ VE TATLI SU BALIKLARI “KIRMIZI LİSTE” İLE KORUNACAK

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, DÜNYADA ZENGİN BİR SUCUL BİYOÇEŞİTLİLİĞE SAHİP TÜRKİYE’NİN BU DEĞERLERİNİN KORUNARAK GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR. PROJE KAPSAMINDA, GEREK DENİZLERİMİZDE GEREKSE İÇ SULARIMIZDAKİ BALIKLAR, BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM ALANLARI VE REZERVLERİ İLE İLGİLİ “KIRMIZI LİSTE” OLUŞTURULARAK ZENGİN SUCUL CANLILIĞIN DEVAMI İÇİN GEREKEN TEDBİRLER ALINACAK.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, ANTALYA AKDENİZ SU ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA, ÜRETME VE EĞİTİM ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDE DÜZENLENEN ÇALIŞTAYDA, TATLISU VE DENİZ BALIKLARININ TÜR ÇEŞİTLİLİĞİNİN DEVAMININ SAĞLANMASINA YÖNELİK YÜRÜTÜLECEK ÇALIŞMALAR MASAYA YATIRILDI.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI YETKİLİLERİNİN YANI SIRA ÜNİVERSİTELERDEN KONUSUNDA UZMAN ARAŞTIRMACILAR İLE BİLİM İNSANLARI, ÜLKEMİZİN TATLISU VE DENİZ BALIKLARININ IUCN (DÜNYA DOĞA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA BİRLİĞİ) KIRMIZI LİSTE DEĞERLENDİRMESİNİ YAPMAK ÜZERE TOPLANTIDA BİR ARAYA GELDİ.

BU DEĞERLENDİRMELER IŞIĞINDA BALIKLARIN ÜLKEMİZDEKİ DAĞILIMLARI, NESİLLERİNİN DEVAMI İLE İLGİLİ TEHDİT VE/VEYA TEHLİKE ALTINDA OLUP OLMADIKLARI BELİRLENECEK, AYRICA TÜRLERİN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ ÜZERİNDEKİ BASKILAR ELE ALINACAK.

ÇALIŞMA İLE AKARSULAR, GÖLLER VE GÖLETLERDEN OLUŞAN TATLISU HAVZALARI İLE DENİZLERİMİZDE YAŞAYAN BALIK TÜRLERİNİN GÜNCEL TÜR LİSTELERİNİN OLUŞTURULMASI DA HEDEFLENİYOR.

ÜLKEMİZDE 530’UN ÜZERİNDE DENİZ, 400 CİVARINDA DA TATLI SU BALIĞI TÜRÜ BULUNDUĞU GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA BUNUN İÇİN KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR.

PROJE KAPSAMINDA AYRICA, UZUN YILLARDIR YABANCI TÜRLERİN GÖÇLERİNİN GÖZLENDİĞİ ÜLKEMİZ DENİZLERİNDEKİ İSTİLACI BALIK TÜRLERİ İLE İLGİLİ DE EN GÜNCEL VERİLERİN OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR. BU KAPSAMDA, ÜLKEMİZ SULARINDAKİ İSTİLACI TÜRLERİN LİSTESİNİN DE OLUŞTURULMASI PLANLANIYOR.

BAKANLIĞIN DENİZ VE TATLI SULARDAKİ BALIK TÜRLERİNİN YER ALACAĞI KIRMIZI LİSTE OLUŞTURULMASI PROJESİ, TÜRLERİMİZİN KORUNMASI VE BİYOÇEŞİTLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ AÇISINDAN ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE KRİTİK BİR ÖNEM TAŞIYOR.

DİĞER TARAFTAN İSTİLACI TÜRLERİN YER ALACAĞI LİSTENİN HAZIRLANMASI İLE DE BU TÜRLERİN ÜLKE EKONOMİSİNE VE BİYOÇEŞİTLİLİĞE OLASI ZARARLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ AMAÇLANIYOR.

HBR-AYŞE KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR