Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberTOGG’A GÜÇ VERECEK

TOGG’A GÜÇ VERECEK

Spread the love
Siro Temiz Enerji Depolama Teknolojileri’nin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsünün inşaatına başlandı. Bursa’nın Gemlik ilçesinde düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her 3 dakikada bir Togg üretildiğini açıkladı. Togg’u 2025’ten itibaren tüm dünyaya satacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2030’a kadar da 1 milyon araç üreteceklerini kaydetti.

Türkiye’nin ilk otomotiv batarya fabrikası olan Siro kampüsü, Türkiye’nin küresel mobilite markası Togg ile Çinli enerji devi Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere tasarlandı. Togg’un Gemlik’teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik bir alanda kurulacak tesis, 2031 yılında yıllık 20 GWs’e üretim kapasitesine ulaşacak.

Kampüsün inşasına başlanması nedeniyle düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan Anadolu rengindeki kırmızı Togg T10X makam arabasıyla geldi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve eşi Esra Varank’ın yanı sıra Togg Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Togg ortakları Tuncay Özilhan, Bülent Aksu, Fuat Tosyalı, Ahmet Nazif Zorlu ile Togg ve Siro çalışanları katıldı.

HASAT DÖNEMİ

Törende yaptığı konuşmada Türkiye Yüzyılı vizyonu, Millî Teknoloji Hamlesi açısından adeta hasat bir dönemi yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bor madeninin katma değerini, ‘cevherden mücevhere’ anlayışıyla 300 kat artıracak bir üretim tesisini hizmete açtıklarını, Türkiye’nin uzaydaki gözü olacak İMECE uydusunu yolcu ettiklerini, TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Merkezi’nin resmî açılışını yaptıklarını anımsattı.

AMİRAL GEMİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli lokomotifi Eskişehir 5000’in ilk hareket testini başarıyla gerçekleştirdiklerini anımsatarak “Donanmamızın amiral gemisi TCG Anadolu’yu Deniz Kuvvetlerimize gururla teslim ettik” dedi. TCG Anadolu’nun dünyanın ilk SİHA gemisi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki haklarımızı daha güçlü savunmamızı sağlayacak çok stratejik bir savaş gemisine kavuştuk. Savunma sanayii atılımlarımıza dün bir yenisini daha ekledik. Yeni Altay Tankımızı, testleri yapılmak üzere, Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik.” diye konuştu.

AVRUPA’NIN ÜRETİM ÜSSÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin otomobili elektrikli olacak” derken aslında bir vizyon ortaya koyduklarını, otomotiv sektöründe yaşanacak dönüşümü, dünyada yaşanan devrimi öngörerek vizyoner bir adım attıklarını kaydederek “Türkiye’yi elektrikli araçlarla birlikte şarj ve batarya teknolojilerinde de Avrupa’nın üretim üssü yapmayı hedefleyerek yola koyulduk” dedi.

HIZLI ŞARJ İSTASYONLARI

Togg ile Türkiye’de otomotiv sektöründe yenilikçi ve sürdürülebilir geleceğinin tohumlarını serptiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şarj istasyonları da bu vizyonun bir başka önemli halkası. Elektrikli Araçlar Hızlı Şarj İstasyonları Destek Programı kapsamında 81 ilde bin 572 şarj istasyonu kurulumuna destek verdik. Ağustos 2022’de 250 adet olan hızlı şarj noktası sayısı 700 adedi aştı, AC şarj istasyonu sayısı ise 3 bine ulaştı. Bu sayılar önümüzdeki dönemde daha da artacak.” diye konuştu.

DEVASA BİR YATIRIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, batarya teknolojileri alanında yapılan yatırımların da Türkiye’nin dünyadaki yerini değiştirecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak “İşte bugün Türkiye’nin batarya teknolojilerinde güçlü bir oyuncu olmasını temin edecek, devasa bir yatırımın daha adımını atıyoruz. Togg akıllı cihazlarının bataryalarını üretmek üzere Farasis Enerji ortaklığı ile kurulan Siro, hücre teknolojisinin ülkemizde geliştirilmesini ve üretimini gerçekleştirecektir” dedi.

YÜKSEK NİKEL İÇERİKLİ

Siro’nun, Togg Teknoloji Kampüsü’nde batarya modül ve paket seri üretimine zaten başladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayında Togg’un ilk akıllı cihazı T-10-X’in seri imalatıyla birlikte Siro’nun üretiminin de hızlandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşasına başlanan tesisin devreye girmesiyle kampüsün, 2026 yılı itibarıyla batarya hücresi de dahil olmak üzere, yüksek nikel içerikli batarya modül ve paketleri üreten entegre bir merkez hâline geleceğini belirterek “Böylece Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg’un Gemlik’teki tesisinde her 3 dakikada 1 araç üretildiğini açıklayarak “Bu sene 28 bin. 2030 yılına kadar 1 milyon Togg’u sahipleri ile buluşturmayı hedefliyoruz. İnşallah 2025 yılından itibaren TOGG’u ihraç edip tüm dünyaya satacağız. Siro bu yatırımla 10 yılda milli gelire 30 milyar avro, cari açığın azaltılmasında 10 milyar avro üzerinde katkı sağlayacak, istihdama 7 bin çalışanla destek verecek.” açıklamasında bulundu.

BURSALI OLARAK TEŞEKKÜR

Bakan Varank törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: Türkiye’yi kalkındıracak, ekmeğimizi büyütecek Türkiye Yüzyılının nişaneleri projelerini Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir bir hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin Otomnobili ve siro yatırımının hayata geçmesinde sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat imzaları, talimatları ve takibi var. Böyle önemli işleri Türkiye’ye kazandırarak Türkiye Yüzyılını hep birlikte inşa edeceğiz. Bir Bursalı olarak şu teşekkürü yapmak istiyorum. Önce Türkiye’nin Otomobili fabrikasını daha sonra bu batarya fabrikası yatırımını Gemlik’e, Bursa’ya kazandırdığı için sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum.

YARININ PETROLÜ

Togg Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada Togg ile başlayan teknoloji yolculuğunda ikinci büyük adımın Siro olduğunu kaydederek “Malumunuz enerji ithalatçı bir ülkeyiz. Togg ile birlikte yarının petrolü diyebileceğimiz çok önemli bir fırsatı yakalayacağız. Yarının petrolü de batarya teknolojileri.” dedi.

120 ÜLKEDE ETKİN OLACAĞIZ

Törende bir sunum yapan Siro Yönetim Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş, Siro’nun batarya değer zincirini geliştirerek Türkiye’ye katma değer kazandıracağının altını çizerek ‘Tüm dünyada hızlı bir şekilde elektrikli araçlara geçiş yaşanıyor. Avrupa’da batarya arzı talebin çok gerisinde ve bu durum 2030 yılına kadar devam edecek. Doğru zamanda hayata geçirdiğimiz Siro yatırımıyla batarya arz güvenliğini sağladığımız gibi bölgedeki fırsat penceresini yakalayarak, sadece ülkemizde değil 120 ülkeyi kapsayan bir bölgede etkin olacağız.” diye konuştu.

FIRSAT PENCERESİ

Siro Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Keith Kepler, Siro ile Türkiye’nin elektrifikasyonunda yeni bir dönem başlattıklarını söyleyerek “Türkiye’yi çevreleyen bölgede en az 2027 yılına kadar batarya için önemli bir fırsat penceresi var. Yeni kampüsle Siro, Farasis ağının entegre bir parçası olarak farklı bir boyuta geçecek, özellikle Avrupa’daki fırsatları değerlendirerek büyüyecek.” değerlendirmesini yaptı.

HÜCRE, MODÜL VE PAKET ÜRETİM

Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü, Togg’un Gemlik’teki üretim üssünün hemen yanında 607 bin metrekarelik bir alanda kurulacak. 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanan kampüste;  hücre, modül ve paket üretimleri yapılacak. Son nesil, yüksek enerji yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

ENTEGRE ENERJİ DEPOLAMA MERKEZİSiro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü ile Türkiye, alanında Avrupa ve Orta Doğu’nun önemli bir entegre enerji depolama merkezi haline gelecek. Böylece, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak. Kampüsün 2031 yılında üretim kapasitesini yıllık 20 GWs’e çıkartması planlanıyor. Kampüste geliştirilen tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyet haklarına Siro sahip olacak. Şirket böylece Türkiye’nin yanı sıra çevre ülkelere de endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir enerji için sabit enerji depolama hizmetleri verecek.Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR