Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberSANDIKLAR 12 NİSAN'DA BELLİ OLUYOR

SANDIKLAR 12 NİSAN’DA BELLİ OLUYOR

Spread the love

GÜMRÜK KAPILARI İLE YURT DIŞINDA OY VERME İŞLEMİ İSE 27 NİSAN’DA BAŞLAYACAK

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin takvim işliyor. Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi ile yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar 12 Nisan’da belirlenecek. Gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme işlemi ise 27 Nisan’da başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) hazırladığı takvime göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilerle seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılanların Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce işlenmesi tamamlanacak. 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin takvim işliyor. Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi ile yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar 12 Nisan’da belirlenecek. Gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme işlemi ise 27 Nisan’da başlayacak.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜKLERİ KESİNLEŞTİRİLECEK

Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar 12 Nisan da belirlenecek.

19 Nisan 2023 tarihinde seçmen bilgi kağıtları dökümü ve dağıtımı başlayacak , siyasi partilerden sandık kurulunda görev alacak olan üye listelerinin ilçe seçim kurulu başkanlığına verilmesi istenilecek. Yüksek Seçim Kurulu  (YSK) tarafından milletvekili kesin aday listelerinin seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda yayımlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR