Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGündemHaberÖZEL YURTLARIN SORUNLARI ATO'DA MERCEK ALTINA ALINDI

ÖZEL YURTLARIN SORUNLARI ATO’DA MERCEK ALTINA ALINDI

Spread the love

Sektörel sorunlara çözüm üretilmesi amacıyla sektörleri ilgili mercilerle bir araya getirerek diyalog zemini oluşturan Ankara Ticaret Odası (ATO), bu kez de Özel Yurt İşletmecilerinin sorunlarına el attı.  ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO‘nun 58 No’lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi‘ne kayıtlı Özel Yurt İşletmecilerini, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik ile bir araya getirdi. Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ilıkan’ın da yer aldığı toplantıda pandemi ve uzaktan eğitim nedeniyle sıkıntılı süreç yaşayan özel yurtların kapasitelerini değerlendirmeye yönelik öneriler ele alındı.

-“ÖZEL YURTLAR BOŞ BİNALARA KİRA ÖDEDİLER”

ATO Duatepe Hizmet Binası‘nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Özel Yurt İşletmeleri’nin üniversite öğrencilerine hizmet verdiğini, pandemi sürecinde uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerin evlerine döndüğü için yurtların boş kaldığını hatırlatarak “Pandemi yavaş yavaş ortadan kalkıp eğitim öğretim normalleşmeye başlayınca öğrencilerimiz okullarına döndü. Uzun süren pandemide ayakta kalmaya çalışan özel yurt işletmeleri, yüzyılın felaketi olan depremle birlikte yeniden sıkıntılı bir döneme girdi. Yeniden online eğitime geçilmesiyle birlikte öğrenciler evine döndü, işletmeler boş binalara kira ve diğer işletme giderlerini ödemeye devam etti” dedi.

Baran, özel yurt fiyatlarının bir önceki yılın fiyatları üzerinden belirlendiğini ve yönetmelik ve yönerge gereği fiyatlara TÜFE ve ÜFE ortalamasının yarısı kadar artış yapılabildiğini ve işletmelere sadece yüzde 5’lik bir opsiyon hakkı tanındığını anlattı. Baran, “Sektör maliyetlerini fiyatlara yansıtamıyor, fiyat artışları geride kalıyor, yeterli olmuyor. Pandemi ve sonrasındaki süreç sektöre zarar verdi. Öğrencilere barınma imkânı sağlayan, istihdam oluşturan bu sektörü ayakta tutmamız lazım” diye konuştu.

Baran, fiyat artışlarının öğrencilerin tercihlerine yansıdığını ve devlet yurtlarına taleplerin arttığını, özel yurtların da düşük kapasite ile çalışmak zorunda kaldığını dile getirdi.

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ’DAN ÖNERİ: “ANITKABİR’İ GÖRMEK İÇİN GELEN ÇOCUK DA KONAKLAYACAK YER BULABİLSİN”

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında, özel yurtların yaptıkları iş nedeniyle Temmuz ile Eylül ayları arasında faaliyet gösteremediğini, zaten düşük kapasite çalışan sektörün sıkıntılarının katlandığını, bu nedenle ekonomiye de yeterli katkı sağlayamadığını anlattı.

Özel yurt yatırımlarının maliyetine dikkat çeken Yılmaz, özel yurtların değerlendirilmesi için önerilerde bulundu. Yılmaz, yaz aylarında özel yurtlarda KPSS gibi sınavlara girmek, spor müsabakalarına ya da uluslararası etkinliklere katılmak amacıyla gelen misafirlerin konaklatılabileceğini söyledi. Yılmaz, özel yurtların eğitim sezonu dışında dar gelirli turistler için de konaklama amacıyla kullanılabileceğini belirterek, “Bu kentteki etkinliklerde güçlü bir etkileşim almamız, katılımı artırmamız ve kimseyi mağdur etmememiz gerek. Anıtkabir’i görmek için gelen bir çocuk da uygun şekilde konaklayacak yer bulabilsin istiyoruz. Şehirde turizm kültürünün gelişmesi için yurtlara da ihtiyacımız var” dedi.

-ANKARA’NIN 24 SAAT YAŞAYAN ŞEHİR OLMASI İÇİN ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ KIYMETLİ-

Gölbaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Ilıkan da, üniversitelerin açılmaya başladığı Eylül ayına kadar sektörün sorunlarına çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekti. Ankara’nın 24 saat yaşayan bir şehir olmasını istediklerini belirten Ilıkan, “24 saat yaşayan bir şehir için öğrenci hareketliliği çok kıymetli. Sektörün sorunun çözümü önemli.” dedi.

-“HEDEFİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZİ MAĞDUR ETMEDEN SORUNU ÇÖZMEK” –

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik de konuşmasına Ankara’nın ve sektörlerin sorunlarına hassasiyet göstermesi nedeniyle Ankara Ticaret Odası’na teşekkür ederek başladı. Çelik, “Ankara Ticaret Odası her zaman olduğu gibi rehberliğini göstererek bizleri sektör temsilcileriyle bir araya getirdi. Yol arkadaşımız olarak gördüğümüz özel yurtlarla bir araya gelerek kentin sorunlarını ortak akılla çözme hedefindeyiz” dedi.

Yeni yükseköğretim döneminde Ankara’yı tercih edecek öğrencilerle birlikte Ankara’da yoğunluk yaşanarak barınma sorunun Eylül ayında artacağını kaydeden Çelik, son dönemde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurtlarının tercih edildiğini dile getirdi. Çelik, “İhtiyaç duyulduğu için KYK yurtlarında ciddi bir kapasite artışına gittik. KYK yurtlarıyla özel yurtlar arasındaki fiyat makasının açıldığının ve bunun özel yurtlara olumsuz yansıdığının farkındayız. Ama bu sene üniversitelerin açılmasıyla birlikte Ankaramız’da ciddi oranda yurt ihtiyacı artacak” dedi.

Sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Çelik, “Bugün buradan aldığımız notları Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ileteceğiz” diye konuştu.

Toplantıda,

-4 Eylül 2021 tarih ve 31588 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıf ve Kamu Yararına Çalışan Derneklere Ait Yükseköğrenim Yurtlarında Barınan Öğrencilere Yapılacak Beslenme ve Barınma Yardımına Dair Yönetmelik”le ilgili şartlara haiz olan yurtlarda kalan öğrencilere sağlanan barınma desteğinin devlet kontrolünde barınma hizmeti veren özel öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler için de sağlanması,

-Özel yurtlarda kalan öğrenciler için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği maliyetinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanarak, yurt maliyetlerinin aşağı çekilmesinin sağlanması,

-Kayıt dışı yurtların denetlenerek hem özel hem de devlet yurtlarına zarar vermesinin önüne geçilmesi konuları ele alındı.Ankara Gençlik ve Spor Müdürlüğü Yurt Hizmetleri Müdürü Ümit Taş ve Ankara İl Gençlik Spor Müdürlüğü Şube Müdürü Süleyman Soydemir’in de yer aldığı toplantıya; ATO 58 No’lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ömer Özkan Özdemir, Komite Meclis Üyesi Birol Akman, Komite Üyesi Gülay Kılıç, ATO 59 No’lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ümit Kılıç, Anadolu Özel Yurtlar Derneği ile Ankara’da faaliyet gösteren özel yurt temsilcileri de katıldı.Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR