Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberÖzaslan: Ankaralılara tavsiyem; "Anadolu Kültürü ve Tarihi" sergisi mutlaka görülmeli

Özaslan: Ankaralılara tavsiyem; “Anadolu Kültürü ve Tarihi” sergisi mutlaka görülmeli

Spread the love

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından düzenlenen “Anadolu Kültürü ve Tarihi” konulu baskı sanatları sergisinin çok anlamlı olduğunu belirterek, serginin mutlaka görülmesi tavsiyesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı kapsamında ulusal ve uluslararası sanatçıların eserleriyle Anadolu Medeniyetleri Müzesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Anadolu Kültürü ve Tarihi/Anatolian Culture and History” konulu baskı sanatları sergisi açılışı, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve yönetimi ile Seymenlerin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş’in de aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Kulübü Derneği Seymenlerinin gösterimi, açılış için bir araya gelen davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Seymen gösteriminin ardından  “Seymenlerimiz Ankara’nın en önemli geleneksel kültürel sembolüdür. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Seymen geleneği kültürel bellek anlamında bugün birleşti.” diyerek başladığı açılış konuşmasında; “Bugün Başkent Ankara’mızın dünya çapında gururu Anadolu Medeniyetleri Müzemizin ev sahipliğinde çok sayıda ulusal ve uluslararası ressamın Anadolu tarihi ve kültürü konusunda izlenimlerinden esinlenen resimlerden oluşan ve geliri depremden etkilenen insanlarımıza aktarılacak bu anlamlı resim sergisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Sergiye eserleriyle katılan tüm ressamlarımıza, ev sahibi Anadolu Medeniyetleri Müzemizin yöneticileri ve çalışanlarına ve katkısı olan tüm kişi ve kurumlara ve  katılımcılara teşekkür ediyorum. Başta Ankaralılar olmak üzere yerli yabancı herkese 24 Nisan’a kadar Anadolu tarihi açısından her türlü bilgiyle birlikte bu topraklarının kadim-özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret ederek, sergiyi mutlaka görmelerini önemle tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SATIŞI YAPILAN RESİMLERİN GELİRİ DEPREMZEDELERE TAHSİS EDİLECEK

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç da yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Sergimizde 50 ülkeden 100’e yakın sanatçının Anadolu medeniyetleri üzerine stilize edilmiş eserleri bulunuyor. Sergimiz, ressamlarımızın, asrın felaketinden dolayı kederli günler yaşayan  Anadolu’nun yanında olduklarını belirterek, bu resimleri sergimize katmaları hatta sonrasında bu resimleri satıp depremzedelere yardım için tahsis edecek olmaları açısından çok kıymetli. Sergimizde eserleri bulunun tüm sanatçılarımıza, verdikleri emek için sergimizin küratörleri; Meltem Gönül ve İbrahim Akıncı’ya çok teşekkür ediyorum. Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Sayın Metin Özaslan ve yöneticilerine ve muhteşem bir gösteri sunan Ankaramızın sembolü Seymenlerimize, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Sayın Bekir Ödemiş’e ve tüm ziyaretçilerimize değerli katkı ve katılımlarından dolayı şükranlarımızı ifade ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından hep birlikte ressamlar ve sergi küratörleri eşliğinde büyük bir ilgiyle sergi alanı gezildi.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR