Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberOVACIK: NEVRUZ BAYRAMI ASIRLARDIR DEVAM EDEN BİR GELENEKTİR

OVACIK: NEVRUZ BAYRAMI ASIRLARDIR DEVAM EDEN BİR GELENEKTİR

Spread the love

OVACIK: NEVRUZ’UN ANLAMINI GÜÇLENDİRMELİ VE GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, 21 Mart Nevruz Bayramı ve Türk Dünyası ve Toplulukları haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Ovacık, “Tarihimize ve geleneklerimize sahip çıkmak için, aramızdaki kültürel bağları unutmamalı, daha da güçlendirmeli ve gelecek nesillere aktarmalıyız. İlkbaharın habercisi olan Nevruz Bayramı da bu kültürel değerlerimiz arasındadır” ifadelerini kullandı.

İlkbaharın habercisi olan Nevruz’un toplumumuzun gelecek nesillere aktarılması gereken önemli kültürel değerlerinden biri olduğunu işaret eden Selami Ovacık, “İçerdiği güçlü anlamlarla 21 Mart Nevruz Bayramının barış, dostluk, dayanışma, birlik ve beraberliğe yapılan çağrı ile asırlardır devam eden bir gelenektir. Tarihimize ve geleneklerimize sahip çıkmak için, aramızdaki kültürel bağları unutmamalı, daha da güçlendirmeli ve gelecek nesillere aktarmalıyız. İlkbaharın habercisi olan Nevruz Bayramı da bu kültürel değerlerimiz arasındadır. Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan Nevruz, Kırgız Türk edebiyatının dünya çapındaki ismi Cengiz Aytmatov’un da ifadesiyle toprağı “Ana” olarak gören bizler için asırlara dayanan geçmişe sahip bir gelenektir.” dedi.

NEVRUZ BAYRAMINI, TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI HAFTASINI KUTLUYORUM

Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizesinde; “Bilelim ki, kendi benliğine sahip olamayan milletler başka milletlerin şikarıdır. Gençlerimize, çocuklarımıza görecekleri eğitimin hududu ne olursa olsun en evvel ve her şeyden evvel kendi geleneklerine, milli ananelerine ve Türkiye’nin bağımsızlığına düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.” sözlerinin önemine dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, “Bu duygu ve düşünceler ile Polatlılı hemşerilerimin ve Türk Milletinin kendi kültürel değerlerimizle, örfümüzle, âdetimizle, gelenek ve göreneklerimizle coşku ile kutladığımız baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramını, Türk Dünyası ve Toplulukları Haftasını kutluyorum.” dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR