Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberMOLLA YEGAN ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ AÇILDI

MOLLA YEGAN ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ AÇILDI

Spread the love
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından hayata geçirilen Molla Yegan Çocuk Üniversitesi’nin açılışını yaptı. 12 oda ve bir ders alanından oluşan yaklaşık 6 asırlık tarihi yapı, yenilenen konseptiyle çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra özellikle “Uzay ve Dünya Atölyesi” ile küçük kaşiflerin yetişmesine imkan sağlayacak.

Bakan Varank, Ramazan Bayramı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladıklarını söyledi. Varank, “Burası Yıldırım Beyazıt Külliyesi’nin bir parçasıydı. Tarihte burada alimler, devrin bilim insanları, dünyanın geleceğini etki edecek bilimsel çalışmalar, ilmi faaliyetler yürütüyorlardı. O medresenin bir parçasını bugün aslına uygun bir şekilde Yıldırım Belediyesi, valiliğimizin de katkılarıyla restore etti. Aslına uygun bir şekilde inşallah burası bundan sonra faaliyet göstermeye devam edecek.” ifadesini kullandı.

BİLİM MERKEZLERİ AÇIYORUZ

Bursa’nın bir medeniyet kenti olduğunu vurgulayan Varank, “Evlatlarımızı dünyanın trendlerine uygun bir şekilde yetiştirmek, onlara ihtiyaç duydukları becerileri, donanımı kazandırmak için önemli işlere imza atmaya çalışıyoruz. Bilim merkezleri açıyoruz. Deneyap teknoloji atölyeleri açıyoruz. Bilim fuarları düzenliyoruz. Molla Yegan Çocuk Üniversitesi gibi evlatlarımızın burada geleceğin teknolojilerini öğrendikleri robotikten kodlamaya, malzemeden tasarıma kadar farklı bilgilerle kendilerini yetiştirdikleri bilim merkezlerini açıyoruz.” şeklinde konuştu.

GELECEĞİN AZİZ SANCAR’LARI

En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun altını çizen Bakan Varank, “Buraya gelen genç kardeşlerimiz, burada adeta astronot kıyafetlerine benzer kıyafetler giymiş yavrularımız, burada elde edecekleri bilgilerle, tecrübelerle dünyaya meydan okuyacaklar. Geleceğin Aziz Sancar’ları olacaklar, geleceğin Selçuk Bayraktar’ları olacaklar. Biz buna yürekten inanıyoruz.” diye konuştu.

AÇILIŞA TOGG İLE GELDİ

Bakan Varank, merkezin açılışına Togg ile geldiğini anımsatarak, “Bir yandan Türkiye’nin ihtiyacı olan altyapıları eksiklikleri biz bu ülkeye kazandırırken diğer yandan da bunun gibi vizyoner işlere imza atmak için mücadele ettik. İnşallah bundan sonra da yolumuza devam edeceğiz. Bugün nasıl Bursalı Togg ile gurur duyuyorsak emin olun sizin buradaki evlatlarınız, bizim aziz yavrularımız Türkiye’nin elektrikli otomobilini değil, hidrojenle çalışan otomobilini yapacaklar. Çünkü bizim gençlerimizde bu potansiyel var. Bizim insanımızda bu kabiliyet var. Yeter ki biz bir olalım, beraber olalım. Hep birlikte ay yıldızlı al bayrağımıza hizmet etmenin sevdasında olalım. Ondan sonra başaramayacağımız hiçbir şey olmaz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE YÜZYILI

Varank, Bursa halkının her şeyin en iyisine layık olduğunu belirterek, “İnşallah biz o layık olduğu hizmetleri, yatırımları Bursalılarla buluşturmaya devam edeceğiz. Bursa’yı sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın örnek şehirlerinden bir tanesi yapacağız. Avrupa’da ‘üretimde neresi güçlü’ dediklerinde, ‘tarımda neresi güçlü’ dediklerinde, ‘turizmde neresi güçlü’ dediklerinde Avrupalının aklına Bursa gelecek. Biz onun için çalışmaya devam edeceğiz. Bu önemli bir açılış. Evlatlarımızı geleceğe taşıyacak, Türkiye Yüzyılını inşa edecek aziz evlatlarımıza önemli kabiliyetler kazandıracak bir yatırım.” ifadesini kullandı.

TEKNOFEST’E DAVET ETTİ

Geçen hafta Bursa’da TEKNOFEST kapsamında Savaşan İHA Yarışması’nın düzenlendiğini anımsatan Varank, 27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST’e tüm vatandaşları davet etti.

Konuşmanın ardından Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bakan Varank’a günün anısına tablo hediye etti. Daha sonra çocukların da katılımıyla kurdele kesilerek Molla Yegan Çocuk Üniversitesinin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Varank ve beraberindekiler açılışın ardından merkezi gezdi.

Açılışa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Bursa milletvekili adayları, Yıldırımlı çocuklar ve aileleri katıldı.

MOLLA YEGAN ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ

Fatih Sultan Mehmet’in hocalarından Molla Yegan’ın ders verdiği, karşılıklı iki bloktaki 12 oda ve bir ders alanından oluşan medrese Yıldırım Belediyesince restore edildi.

Yaklaşık 6 asırlık tarihi yapı, yenilenen konseptiyle çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra özellikle “Uzay ve Dünya Atölyesi” ile küçük kaşiflerin yetişmesine imkan sağlayacak.Es-Sufi’nin gök küresi ve Piri Reis’in haritasının, güneş, ay ve dünyanın küçük modellerinin, artırılmış gerçeklik uygulamalarının bulunduğu yerleşkede ayrıca, drama, matematik, sanat, hayal tasarım, biyoloji, kimya, elektrik ve yenilenebilir enerji, bilişim ve robotik kodlama atölyeleri ile oyuncak kütüphanesi yer alıyor.

Hbr-Ayşe Köksal 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR