Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberMESLEK LİSELERİNDEN PATENT BAŞVURU REKORU: YÜZDE 8 BİN ARTIŞ

MESLEK LİSELERİNDEN PATENT BAŞVURU REKORU: YÜZDE 8 BİN ARTIŞ

Spread the love

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin yerli ve millî üretimdeki önemini vurgulayarak “Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikrî ve sınai mülkiyet bilincinin oluşturulması, özgün ürün, proje ve tasarımların tescil edilerek ticarileşmesine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde patent, faydalı model, tasarım ve marka başvuru sayıları 2020 yılına göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 bin artışla 254’ten 20 bin 347’ye ulaştı. Tescil sayısı ise yüzde 3 bin 800 artışla 63’ten 2 bin 438’e çıktı.” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığınca On Birinci Kalkınma Planı’nda (2019-2023) yer alan “Öğrencilerin buluş, patent ve faydalı model başvurusu yapmaları teşvik edilecektir.” hedefi doğrultusunda mesleki ve teknik eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin buluş içeren özgün çalışmaları, yeni ürünlerin ve tasarımların fikrÎ ve sınai mülkiyet haklarının korunması ve bu konuda okullarda bilinç oluşturulmasına yönelik çalışmalar artarak devam ediyor.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün 26 Nisan Dünya FikrÎ Mülkiyet Günü olması dolayısıyla meslek liselerinin bu konudaki faaliyetlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede son yirmi yılda eğitimin her kademesinde olduğu gibi mesleki ve teknik eğitimde de seferberlik gerçekleştirildiğini söyledi.

Ülkelerin kalkınmasındaki en önemli unsurun patent, faydalı model, marka ve tasarımla ilgili fikrî mülkiyet kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak olduğuna dikkati çeken Özer, şunları kaydetti: “Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikrî ve sınai mülkiyet bilincinin oluşturulması; özgün ürün, proje ve tasarımların tescil edilerek ticarileşmesine yönelik bütün arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Yapılan çalışmalar neticesinde patent, faydalı model, tasarım ve marka başvuru sayılarımız 2020 yılına göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 bin artışla 254’ten 20 bin 347’ye ulaştı. Tescil sayısı ise yüzde 3 bin 800 artışla 63’ten 2 bin 438’e çıktı.”

Özer, tescili alınan 184 ürünün ise ticarileştirildiğini belirterek bununla mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesine 200 milyonun üzerinde gelir sağlandığını ifade etti.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR