Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGündemHaber  KAN BAĞIŞ TIRI POLATLI DA

  KAN BAĞIŞ TIRI POLATLI DA

Spread the love

 Kızılay kan bağış toplama aracı Polatlı ya geldi.  İlçede  kan vermek isteyen bağışçıların kanlarını alan Kızılay  tüm vatandaşları kan bağışına davet ediyor.  Kızılay Polatlı Şube Başkanı Bünyemin Ateş “unutmayın ki bir ünite kan bir hayat kurtarır” dedi.

 Bayram öncesi Polatlı ya gelen Kan bağış  aracı   Cumhuriyet meydanına konuşlandırıldı.  Kızılay Polatlı Şube Başkanı Bünyemin Ateş vatandaşları  kan bağışında bulunmaya davet etti.

 Ateş “Kan bağışına farkındalığı artırmak ve daha fazla insanı düzenli kan bağışçısı olmaya teşvik etmek için çalışan Kızılay, Türkiye genelindeki kan bağışı merkezlerinde alınan kanları hızlı ve güvenli bir şekilde hastanelere ulaştırarak her yıl binlerce insanın hayatını kurtarmaya aracı oluyor. Türk Kızılayı olarak  hayati öneme sahip kan bağışının acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğu vurgusunu yineliyoruz.  Polatlı’mızda kan bağışları  arasında oldukça duyarlı olan bir ilçemiz. Bu anlamda kan bağışında bulunana tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Kızılay, kan bağışlarında farkındalığın da genç grup olan 19-25 yaş aralığında arttığına dikkat çekti. Kızılay, ihtiyacı olan tüm hastaların zamanında tedavi olabilmesi için güvenli ve düzenli kan ile kan ürünleri tedariki görevini zaman sınırı olmadan gerçekleştirmeye devam ediyor.

Gençlerin Kan Bağışı Farkındalığı Yüksek

Modern kan bankacılığını 1957 yılında açtığı merkezlerle başlatan Türk Kızılay, günümüzde de zaman gözetmeden güvenli ve düzenli kan temini için çalışmalarını sürdürüyor. Yılın ilk altı ayında 1 milyon 250 binin üzerinde ünite kan bağışı yapılırken kan bağışlarındaki farkındalık genç grup olan 19-25 yaş aralığında yüksek seyrediyor. İlk kez kan bağışında bulunan vatandaşların sayısının 360 bini aştığı 2023 yılı döneminde düzenli bağışçı sayısı ise 822 binin üzerinde bulunuyor. Kadın bağışçıların oranı yüzde 13 civarında gerçekleşirken erkeklerin bağışı ise yüzde 87’lik bir oran oluşturuyor. Eğitim sıralamasında ise en çok kan bağışlayanlar lise mezunlarından oluşurken bunu lisans ve ilkokul mezunları takip ediyor.

Aktif Kök Hücre Adayı 980 Bine Yaklaştı

Kemik iliği nakli gerektiren tedavilerde önemli bir rol oynayan kök hücre bağışları da gün geçtikçe artıyor. Aktif kök hücre adayı 980 bine yaklaşırken 2023’nin ilk yarısında 48 bin kök hücre bağışçı adayı kayıt edildi. Kök hücre bağışları için en fazla Ege, Orta Akdeniz ve Güney Marmara bölgelerinde aday kaydı yapılırken bugüne kadar bağış yapanların yüzde 40’ını kadınlar, yüzde 60’ını da erkekler oluşturuyor.

Kızılay Mobil Uygulamasıyla Kolay Kan Bağışı

Mobil platformlar için geliştirilen ve kan bağışçılarına kolaylık sağlayan Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı uygulamasından kan bağışı noktalarının adreslerine ve çalışma saatlerine ulaşıp randevu oluşturarak kan bağışında bulunulabiliyor. Ayrıca vatandaşlar www.kanver.org adresinden ve 168 numaralı çağrı merkezinden de kendilerine en yakın kan bağış noktasının adresine ulaşabilir, randevu oluşturarak istediği noktada istediği zaman diliminde kan bağışında bulunabilir.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR