Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberGENÇ İSTİHDAMINA TAZE GÜÇ

GENÇ İSTİHDAMINA TAZE GÜÇ

Spread the love
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, emek yoğun sektörlerde gençlerin istihdamını sağlamak amacıyla özel sektörü, kullanıma hazır üretim tesisleri ile destekliyor. 33 ilde uygulanan Çalışan ve Üreten Gençler Programı, toplamda 55 bin gence ekmek kapısı olacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, programın tanıtımı ve tesis açılışları nedeniyle İzmir’de bir araya geldi. Düzenlenen törende konuşan Bakan Kasapoğlu, “Bu projeyi hayata aktif biçimde katılan, işini hakkıyla yapan, kendisini sürekli geliştiren, meziyetler kazanan bir gençlik hedefi ile gerçekleştiriyoruz.” derken Bakan Varank, Kurduğumuz tesisler sayesinde tarihlerinde ilk defa ihracat yapan ilçelerimiz oldu.” ifadelerini kullandı.

YAŞADIĞI İLDE İSTİHDAM

Gençlerin yaşadıkları illerde istihdama katılmaları amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Protokol doğrultusunda gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek hedefiyle “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” uygulanmaya başlandı. Program oluşturulurken Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün hazırladığı raporlardan yararlanıldı.

TOGG İLE GELDİLER

Programın tanıtımı ve faaliyete başlayan tesislerin açılışı nedeniyle İzmir’de tören düzenlendi. Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen törene bakanlar Kasapoğlu ve Varank, Türkiye’nin otomobili Togg ile geldi. Törende tanıtım filminin gösterilmesinin ardından program ile iş yaşamına başlayan Muşlu tekstil işçileri Ceyhan Yaman ile Yunus Özdemir ile Şanlıurfa Suruçlu ayakkabı fabrikası işçisi Mine Baydan sahneye çıkarak birer konuşma yaptı.

ÖZGÜVENİM ARTTI

Muşlu Ceyhan Yaman 33 yaşında 2 çocuk annesi olduğunu ifade ederek “Uzun süre iş aradım ama bulamadım. Bu program tanışıp işe başladım. Özgüvenim arttı. Şükürler olsun çocuklarımın eğitimine katkı sağlayabiliyorum.” dedi.

KENDİMİ EKSİK HİSSEDİYORDUM

Muşlu Yunus Özdemir de 26 yaşında lise mezunu olduğunu anlatarak “Çok uğraş verdim, iş bulamadım. Bu işe girdim, daha önce kendimi eksik hissediyordum. Kendimi geliştirmek için motivasyonum vardı ama pek mümkün olmuyordu. Şimdi artık oldu.” diye konuştu.

BABAMIN YÜKÜNÜ ALDIM

Şanlıurfa Suruçlu Mine Baydan da şunları kaydetti: Kendimi işe yaramaz hissediyordum. Valilik vesilesi ile bu programla tanıştım. Şanlıurfa OSB’de ayakkabı firmasında işe başladım. Kendime olan güvenim arttı. Babamın ekonomik yükünü aldım.

Törende bir konuşma yapan Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi:

ÖZEL BİR PROJE: Gençlerin talebi ne ise biz orada varız. Hedefimiz ülkenin tüm evlatlarını her alanda geleceğe hazırlamak için bu program var. Bu proje ülkemizin pek çok kentini etkileyen çok özel bir proje. Genç bir ülkeyiz dinamik bir ülkeyiz. Gençlerimizi donanımlı bir şekilde hem bugünler hem yarınlar için hazırlamamız tüm kurum kuruluşlar olarak sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde onun engin vizyonu ile çalışıp çabalıyoruz.

YÜZDE 100 ÖRTÜŞÜYOR: Amacımız gençlerimizin gözündeki ışığı, yüzündeki mutluluğu arttırmak. O yüzden bu proje bizler için çok önemli. Bakanlık olarak hükümet olarak hedeflerimizle yüzde 100 örtüşen bir proje. Bu projeyi hayata aktif biçimde katılan, işini hakkı ile yapan, kendisini sürekli geliştiren, meziyetler kazanan bir gençlik hedefi ile gerçekleştiriyoruz.

İŞ YERİNDEN İBARET DEĞİL: En büyük hedefimiz bu ülkenin evlatlarını hiç bir ayrım gözetmeksizin en güçlü şekilde, en donanımlı şekilde kültürüyle, bilgisiyle sporuyla her alanda geleceğe hazırlamak. Bu proje çalışan gençle bunun için var. Bu mekanlar sadece birer iş yerinden ibaret değil. Sosyal imkanları ile spor tesisleri ile aynı zamanda birer yaşam alanı. Bunlar önemli hedeflerimiz.

Bakan Varank da yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

MODERN TESİSLER: Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile Çalışan ve Üreten Gençler Programını başlattık. Bilhassa genç işsizliğin yüksek ve kadın istihdamının da görece düşük olduğu bölgelerde modern üretim ve hizmet tesisleri yaparak özel sektör yatırımcılarımızın istifadesine sunduk. Böylece hem üretim kapasitesi hem de istihdam olanaklarını artırıyoruz.

URFA’DA 3 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR: Hâlihazırda faaliyete geçen 46 fabrikada yaklaşık 4 bin emekçi kardeşimizi istihdam ediyoruz. Gençlerimiz sosyalleşsin diye bu fabrikaların yanına spor tesisleri yapıyoruz. Kadınlarımızın işgücüne katılımını desteklemek için çocuklarına hizmet verecek kreşler açıyoruz. Kurduğumuz tesisler sayesinde tarihlerinde ilk defa ihracat yapan ilçelerimiz oldu.  Şanlıurfa’da 2011 yılında ayakkabı sektöründe çalışan sayısı 35 iken, bugün yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor ve üretimin yarısı da ihraç ediliyor.

IĞDIR’A ÇAĞRI MERKEZİ

Konuşmaların ardından açılışları yapılan Muş, Iğdır ve Şanlıurfa’daki fabrikalara canlı bağlantılar gerçekleştirildi. Iğdır’da 451 gence istihdam sağlayan, 2 bin metrekare kapalı alan sahip çağrı merkezinin açılışını Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim yaptı. Çağrı merkezi, çift vardiyada bin kişiyi istihdam etmeyi hedefliyor.

MUŞ’A TEKSTİL ATÖLYESİ

Muş’ta Sultan Alparslan Tekstilkent’te bulunan ve 597 kişiye istihdam sağlayan hazır giyim tekstil atölyesinin açılışını, Vali İlker Gündüzöz gerçekleştirdi. Vali Gündüzöz, tekstilkentte 25 ülkeye ihracat yapıldığı söyledi.

SURUÇ’A AYAKKABI YATIRIMI

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan da Suruç’ta 140 gence meslek kazandıran ayakkabı atölyesinin kurdelesini kesti. Program kapsamında 17 fabrikanın yapıldığını, bunların 7’sinin üretime geçtiğini ifade eden Vali Ayhan, bu fabrikaların hem tekstilde hem ayakkabı sektöründe cazibe merkezi olacağını bildirdi.

111 PROJEYE DESTEK

Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 111 proje, 1.3 milyar lira ile destekleniyor. Bu desteklerle toplamda 161 atölye oluşturulması ve bu atölyelerde 55 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Program çerçevesindeki 50 projenin inşaatı tamamlandı. 26 projedeki 46 atölye firmalara tahsis edildi. Tekstil, hazır giyim, mobilya, ayakkabı, sera ve çağrı merkezi gibi sektörlerde 3 bin 936 gencin istihdama katılması sağlandı. Program dahilindeki üretim tesislerinde sosyal donatılar da ihmal edilmedi. Kreş, spor tesisi ve eğitim alanları da fabrikalarla bütünlük olacak şekilde tasarlandı.

33 İL KAPSAMDAProgram kapsamında bulunan 33 il şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli ve Van.Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR