Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaGündemHaber“Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları” sergileniyor

“Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları” sergileniyor

Spread the love

Ankara Kulübü (Arşivinden) tarihe tanıklık eden Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları Sergisi açılışı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.

Ankara Kulübü’nün Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları temalı sergisinin açılışı, Anadolu Medeniyetleri müzesinde Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın büyük bir coşkuyla kutlandığı günde yapıldı.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve dernek yöneticileri ile Seymen ve Bacıerenlerin hazır bulunduğu Ankara’dan ve Seymenlik geleneğinden tarihi kesitler sunan serginin açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı Umut Alagöz, Ankara Kulübü Derneği’nin önceki dönem yöneticilerinden ve eski Ankara Milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş’in yanı sıra yerli ve yabancı müze ziyaretçisinin de aralarında bulunduğu kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları Sergisi’nin açılış konuşmasını yapan Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, “Bugün önemli bir gün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104. yılı. Bu yıl da önemli bir yıl. Ankara’mızın başkent oluşunun ve aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılı. Sergimizin ana teması Seymenler ve Ankaramızın gelişimi üzerine. 1932’de Atatürk’ün direktifiyle kurulmuş olan Ankara Kulübü’nün temel görevi Seymenlik geleneğini ve 27 Aralık ruhunu yaşatmaktır. Sergimizde özellikle siyah beyaz fotoğraflardan oluşan 1919’dan 1970’li yıllara kadar uzanan Ankara’nın milli mücadele merkezi ve başkent olarak gelişimi ve yakın tarihi yapılarıyla ve Seymenlerin bu gelişime yaptıkları ve halen devam ettirdikleri katkılar üzerine değerli bir seçkimiz var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve temsil heyetini Dikmen sırtlarında büyük bir coşkuyla karşılayan Seymenlerin karşılama törenini gösteren 27 Aralık 1919 fotoğrafı da sergilenenler arasında yer alıyor. Ankara Kulübü ve dünyanın sayılı müzeleri arasında gösterilen ve Anadolu uygarlıkları ile ilgili çok değerli koleksiyona ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzemizin işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz sergimizin hayırlı olmasını diliyorum. Sergimizin gerçekleşmesinde emeği geçen, katkı sunan başta müzemizin yönetici ve çalışanlarına, tüm kişi ve kurumlara, herkese şükranlarımı sunuyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımız, Ankara’mızın Başkent oluşunun ve Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş, konuşmasında; Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyetin başkenti olmanın bilinci ve sorumluluğuyla şehrin tarihi, kültürel ve doğal mirasına sahip çıkarak, üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye özen gösterdiklerini kaydetti. Ödemiş, Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları Sergisi’ni düzenleyen Ankara Kulübü ile sergiye ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan da konuşmasında şunları kaydetti: “18 Mayıs – 24 Mayıs günleri arasında devam etmekte olan Uluslararası Müzeler Haftası’nı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını bir arada kutlamanın kıvanç ve coşkusunu yaşıyoruz. Tarihe tanıklık eden, tarihin derinliklerinden bize en kıymetli haberleri sunan kültür varlıklarının korunduğu, değil Ankara için dünya için kıymetli kültür varlıklarını içerisinde barındıran Anadolu Medeniyetleri Müzemizin, Ankara’nın tarihi ile ilgili Ankara Kulübü Arşivinden önemli fotoğrafların yer aldığı Eski Ankara ve Seymen Fotoğrafları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor olması çok anlamlı. Serginin düzenlenmesine emek veren, katılım gösteren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Konuşmaların devamında gerçekleşen ve büyük ilgi gören Ankara Kulübü Seymen ve Bacıeren gösteriminin ardından kalabalık davetli topluluğu sergiyi gezdi. Serginin iki hafta açık kalması planlanıyor. 

Hbr-Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR