Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberELBİSTAN’DA “YENİDEN HAYAT”

ELBİSTAN’DA “YENİDEN HAYAT”

Spread the love
Türkiye, devlet-millet el ele depremin yaralarını sarıyor. Devlet, tüm imkanlarını deprem bölgesine seferber ederken vatandaşlar da imkanları ölçüsünde afetzedelere yardımda bulunuyor. Depremin ardından geçen yaklaşık bir buçuk ayda yardımların da sürdürülebilirliği büyük önem taşıyor.

6 Şubat’taki ikinci depremin merkezi üssü olan Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde örnek bir dayanışma yaşanıyor. Masterchef yarışmasının jürisi Mehmet Yalçınkaya gibi depremlerden hemen sonra bölgeye koşan isimlerden biri de Ünlü Şef Ömür Akkor oldu. Elbistan’da depremzedeler için kazanları kaynatmaya başlayan Ünlü Şef Ömür Akkor’a, İstanbul’un ünlü restoranları Şazeli, Katık ve Seraf destek verdi. Viyana Kahvesi içecek, Fatih Belediyesi ise lojistik hizmeti sundu. Depremler nedeniyle kapanan bir kebapçı dükkanı Ömür Şef ve hayırseverler sayesinde yeniden hayat buldu. Adına da, ‘Yeniden Hayat Lokantası’ kondu… Ömür Şef, her gün 12 bin kişiye ücretsiz sıcak yemek servis ediyor.

BAĞIŞ KABUL ETMİYORUZ

Ömür Akkor, depremin ikinci günü lokantayı açtıklarını ifade ederek şunları söyledi:

Buranın önünden geçiyorduk. Burayı bir lokanta haline getirmek nasip oldu. Biz 5 tane lokantacı arkadaşız, hiçbir bağış kabul etmiyoruz. Hepimiz 30 yıldır bu mesleğin içindeyiz. Ne kazandıysak doğru harcayacak yerdeyiz.

BAMBAŞKA İNSANLAR OLDUK

Her gün yaklaşık 10-12 bin kişiyi lokantada ağırladıklarını belirten Akkor, “Yemek bir bahane ama bir kahve içmek, çay içmek, insanlara sarılmak, dertleşmek, bazen kucaklaşıp ağlaşmak bizi de bambaşka insan yaptı.” diye konuştu.

RAMAZAN’DA GELSİNLER

Akkor, imkanı olan vatandaşları Ramazan ayında deprem bölgesine gelmesini isteyerek “Önümüz ramazan ve bayram. Ben mutlaka insanların yıllık izinlerini burada kullanmasını tavsiye ediyorum. Tüm deprem bölgesini sahurda, iftarda ziyaret etmesini, bayramların böyle geçirmelerini rica ediyorum.” dedi.

DOSTLUĞU PAYLAŞIYORLAR

Afet bölgesindeki sanayi tesislerini incelemek üzere Kahramanmaraş’ta bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Elbistan’daki kriz merkezi ve konteyner kent ziyaretinin ardından Yeniden Hayat Lokantasında depremzedeler ile bir araya geldi.Vatandaşların Yeniden Hayat’ta dostluğu ve kardeşliği paylaştığını söyleyen Varank, “Önümüz ramazan. Herkes elinden geldiğince depremzede kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışmalı, onların gönlünü almak bir tebessüm etmek bile onlar için değerli.” diye konuştu.Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR