Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaGündemHaberDEPREMDEN ETKİLENEN YETİŞTİRİCİLERE CANLI HAYVAN DESTEĞİ SAĞLANACAK

DEPREMDEN ETKİLENEN YETİŞTİRİCİLERE CANLI HAYVAN DESTEĞİ SAĞLANACAK

Spread the love

DEPREMLER NEDENİYLE GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEN YERLERDE, ARILI KOVAN, BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ VE KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE, CANLI HAYVAN VE BESLEME AMAÇLI ŞEKER YARDIMI YAPILACAK.

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA TARIM ALANINDA ALINAN TEDBİRLERE İLİŞKİN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.

BUNA GÖRE, DEPREMLER NEDENİYLE GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEN YERLERDE, ARILI KOVAN, BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ VE KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE, BULUNDUKLARI BÖLGELERDE HAYVANCILIK FAALİYETLERİNİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK, VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK VE HAYVAN SAĞLIĞI İLE REFAHINI TEMİN ETMEK AMACIYLA, BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE CANLI HAYVAN VE BESLEME AMAÇLI ŞEKER YARDIMI YAPILACAK.

DEPREM NEDENİYLE TELEF OLAN HAYVANLARIN TESPİTİ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINCA İLGİLİ İL/İLÇE HASAR TESPİT KOMİSYONLARINCA GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

TESPİTİ YAPILAN HAYVANLARIN, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI HAYVANCILIK BİLGİ SİSTEMİ’NDE KAYITLI OLMASI GEREKECEK.

BU KAPSAMDA, YETİŞTİRİCİLERE TELEF OLAN HAYVANLARININ ADEDİ KADAR BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ, KANATLI VE ARILI KOVAN BEDELSİZ OLARAK BAKANLIKÇA TEMİN EDİLECEK.

AYRICA, DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDEKİ 12 BİN ARICIYA, 1 MİLYON 483 BİN KOVANI İÇİN, KOVAN BAŞINA 4 KİLOGRAMA KADAR BESLEME AMAÇLI ŞEKER DAĞITIMI YAPILACAK.

İL/İLÇE HASAR TESPİT KOMİSYONLARININ ÇALIŞMALARINI TAMAMLAMASININ ARDINDAN CANLA HAYVANLAR, ARILI KOVANLAR İLE ŞEKER DAĞITIMINA İVEDİLİKLE BAŞLANACAK.

HBR-AYŞE KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR