Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberDEMİR : DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM

DEMİR : DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM

Spread the love

Ak Parti Polatlı  İlçe Başkanı Aysel Demir Dünya Romanlar Gününü kutladı. Demir  kutlama mesajında “Romanlar, yaşadıkları her ülkede toplumun renkli bir parçasını oluşturmuşlardır. Türkiye coğrafyası da, tarih boyunca Romanlar ve Roman kültürünün gelişimi açısından önemli bir yere sahip olmuştur. Birçok Roman, kendilerine özgü yaşamları, zengin kültürleriyle toplumumuza katkılar sağlamıştır.

8 Nisan, dünyada 1990 yılından itibaren Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise Roman vatandaşların sorunlarının çözümüne hız verilmesi ve Roman kültürünün korunarak yaşatılması amacıyla 8 Nisan tarihinin “Dünya Romanlar Günü” olarak kutlanması kararı alınmıştır. 7 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bu karar yürürlüğe girmiştir.                                                   

Bu konudaki çalışmaları düzenleyen genelge, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.Genelgede, Roman vatandaşların sorunlarının en üst düzeyde ele alındığı belirtildi, Strateji Belgesi ile birinci ve ikinci aşama eylem planlarında Romanlar’a yönelik yapılan çalışmalar hatırlatıldı.

Bu kapsamda “8 Nisan Romanlar Günü’nün Türkiye’de de kutlanılmasına karar verildiği açıklandı.Bu vesileyle,tüm romanların 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü kutluyor; kendilerine aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir hayat diliyorum”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR