Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberÇubuk'ta Turşu Festivali Heyecanı Başladı 

Çubuk’ta Turşu Festivali Heyecanı Başladı 

Spread the love

Çubuk’ta düzenlenen ve her yıl yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği turşu festivalinin bu yıl 16’ıncısı yaklaşıyor.

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bu yıl bir milyon ziyaretçi beklenen ve 100 milyon ilçeye getirisi olacağı hesaplanan 16. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nin hazırlık toplantısı yapıldı.

‘’16. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nin hazırlık toplantısı, Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş başkanlığında yapıldı.

Çubuk Belediyesi Toplantı Salonundaki toplantıya Demirbaş’ın yanı sıra, belediye başkan yardımcıları, Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, birim müdürleri ve festival hazırlıklarında görev alan kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Festivalin tarihi, festival için hazırlanacak turşular ve satılacak turşuların fiyatlarının belirlenmesi ve festival kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin ayrıntılarıyla ele alındığı toplantıda konuşan Başkan Demirbaş, ilçenin sahip olduğu değerlerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve ürünlerinin markalaştırılmasına büyük önem verdiklerini, bu konudaki çalışmaları da kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

Festivalin özellikle turşucular tarafından desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Demirbaş, şunları söyledi:

“Okullar bu yıl 11 Eylül’de açılacak, biz de 7-8-9-10 Eylül tarihlerinde festivalimizi yapmak istiyoruz. Okul açılmadan festivalimizi yapalım düşüncesindeyiz. Daha öncekilerde olduğu gibi bu festivalimizde de tüm odalarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın da bizzat işin içerisinde olmasını bekliyoruz. Festivalimiz ilçe ekonomisine çok büyük girdi sağlayan bir festivaldir. Bu yılki hedeflerimiz bir milyon ziyaretçi ve 100 milyon girdi sağlamaktır. Festivalimize yaklaşık bin stant başvurusu olurken, bunlar arasında komite tarafından elemeler yapılacak. Bu yıl festivalimizde yerel sanatçılarımızın yanında 6 ülkeden folklar grupları gelecek. Festivalimizde sahne alacak isimler ise, Mustafa Ceceli, Semi Cenk, Demet Akalın ve Özgür Can Çoban olarak belirlendi.’’

Festivalin ana amacının ilçe ekonomisini hareketlendirmek olduğunu yenileyen Demirbaş, ‘’Turşu ile başladığımız festivalimizde gastronomiyle devam ederken, ilçemizin turizm değerlerini de gün yüzüne çıkartmak istiyoruz.’’ dedi.

Konuşmanın ardından 14 maddeden oluşan gündem konuları görüşülerek, katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

Öte yandan yapılan görüşmede festival süresince Çubuk turşusunun fiyatları minimum seviyede tutularak 0 numara 1 kilogram 60 TL, 2 kilogram 110 TL, 3 kilogram 160 TL ve 5 kilogramın ise 250 TL’ye satılmasına karar verildi. Fiyatların festivalden sonra önemli oranda artması bekleniyor.    

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR