Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGündemHaberÇubuk Belediyesi yüzde yüz hibe 1 milyon sebze fidesi dağıttı

Çubuk Belediyesi yüzde yüz hibe 1 milyon sebze fidesi dağıttı

Spread the love

Yerli üretimi artırmak ve üreticiyi desteklemek amacıyla yüzde yüz hibe olarak verilen belediye tarafından üretilen 1 milyon fide düzenlene törenle dağıtıldı.
Çubuk’ta tarımsal üretimi artırmak ve çiftçilerin üretim maliyetini düşürmek için yapılan ve iki yıldır devam eden uygulamaya bu yıl da yüzde 100 hibe desteği ile 1 milyon sebze fidesi talep eden bin 460 çiftçiye düzenlenen törenle dağıtıldı.
Belediyenin kendi seralarında ürettiği fideleri toprakla buluşturacak çiftçiler, destekleme sayesinde fide maliyetlerini yüzde 100’e yakın düşürmüş olacak.
Çubukabad Parkı ve Festival alanında düzenlenen törene Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, Ak Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, AK Parti İlçe Başkanı Erhan Kuşçu, MHP İlçe Başkanı İhsan Mutlu ve üreticiler katıldı.
Fide dağıtım töreninde konuşan Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, pandemiyle birlikte tarımsal üretimin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını vurguladı.
Verilen desteklerle üretimin arttığını işaret eden Çam, şunları söyledi:
‘’Geçtiğimiz yıl burada nohut tohumu ve fideler dağıtmıştık. Geçen yıl Ankara nohut üretiminde birinci oldu. Demek ki fide bizden olunca üretim çok daha iyi oluyor, bereketli oluyor. Pandemide gördük ki dünyada kendi ihtiyaçlarını üretmeyen ülkeler, kendi yağlarında kavrulamayan ülkeler çok ciddi sıkıntılar yaşadılar. Bugün fiyatları bu kadar yükselmesinin temel sebebi dünyadaki üretimin durmuş olmasıdır. Biz inanıyoruz ki sizler ilmek ilmek işlediğiniz bu tarlalarımızda daha fazla ürettikçe, fiyatların düşmesi, enflasyonun aşağıya çekilmesi üretici olan siz değerli çiftçilerimiz sayesinde olacaktır. İlçe Belediye Başkanlarımız Allah onlardan razı olsun, Büyükşehir’in bizde olmaması sebebiyle eksikliklerin tamamını bir Büyükşehir’in yapması gereken bütün hizmetleri, ilçe belediye başkanlarımız yapıyor.’’
Kurdukları seralarla ilçelerindeki çiftçi ve üreticileri destek olmaya çalıştıklarını anlatan Belediye Başkanı Baki Demirbaş, bir taraftan da hazırladıkları projelerle tarımsal üretimi çeşitlendirmeye çalıştıklarını kaydetti.
Fide dağıtımlarının 4 gün boyunca devam edeceğini dile getiren Demirbaş, ‘’İki yıl önce kendi imkanlarımıza, Lojistik Merkezimizde kurduğumuz seralarımızda ürettiğimiz 100 bin fide ile başlattığımız bu çalışmamıza hamdolsun bugün 1 milyon fideye ulaştırarak devam ediyoruz. Bu gün fide için başvuran bin 460 çiftçimize 1 milyon fidemizi yüzde 100 hibe olarak dağıtımını yapıyoruz. Hepinizin eline sağlık, bereketli olsun inşallah. Bu fidelerden elde edeceğiniz ürünlerinizi ailelerinizle, eşlerinizle, dostlarınızla Allah hayırlısıyla yemeyi nasip etsin. Geçen sene bin 200 olan başvuru sayısı bu sene bin 460’a çıktı, seneye bu daha da artacak. Bizde inşallah fide sayısını arttırarak çiftçilerimize destek vermeye devam edeceğiz’’ diye konuştu.
Belediye Başkanı Baki Demirbaş’ın ve belediye çalışanlarının çalışmalarından dolayı teşekkür eden AK Parti İlçe Başkanı Erhan Kuşçu’da, ‘’Üreten, istihdam sağlayan, büyüyen Türkiye elhamdülillah 21 yıldır sağlam temeller attı. Hükümetimiz verdiği her ne sözü varsa yerine getirdi’’ ifadesini kullandı.
MHP İlçe Başkanı İhsan Mutlu ise, yüzde yüz hibe desteğiyle çiftçinin yanında olan Belediye Başkanı Demirbaş’a ve çalışanlarına teşekkür etti.
İlçelerinde çiftçiye önemli destekler verildiğini dile getiren Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle,  ‘’Geçe ay nohut tohumu desteği aldık ve tohumları toprakla buluşturduk. Bu günde yüzde 100 hibe ile fide desteği alıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz’’ ifadesini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından fidelerin dağıtımı gerçekleştirildi.
Kayıt sırasına göre verilen randevuya göre yapılan dağıtım 4 gün boyunca sürecek.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR