Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemHaberBugün  Ramazanın Müjdecisi Berat Kandili

Bugün  Ramazanın Müjdecisi Berat Kandili

Spread the love

  Berat Kandili bugün  idrak edilecek

 Ramazan ayının müjdecisi kabul edilen Berat Kandili, bugün idrak edilecek. 24 Şubat Cumartesi günü Polatlı da Çarşı Cami  ve tüm camilerde Kandil özel programı tertip edilecek.

On bir ayın sultanı Ramazan ayını müjdeleyen Berat kandili bu  akşam idrak edilecek.   Beraat Kandilinde Polatlı da tüm camilerde kandil özel  programları tertiplenecek.   Polatlı Çarşı camiinde Beraat kandili  programında  Polatlı müftüsü Hayri Cihangeri  vatandaşlara seslenecek.

Berat Kandili, 12 Ocak’ta başlayan üç ayların ikincisi şaban ayının 15’inci gecesine denk geliyor.Berat, İslam inancına göre günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.Ayrıca hicretin ikinci senesi şaban ayının 15’inci günü, Hazreti Muhammed ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescidde öğle namazının ikinci rekatını kılarken, kıblenin Mescid-i Aksa’dan Mescid-i Haram yönünde değiştiği hakkında ayet indi.

Hazreti Muhammed ile cemaatin bu esnada yönünü Kabe’ye çevirmesiyle birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat gecesini değerli kılan başlıca nedenlerden birini oluşturuyor.

Hazreti Muhammed’in, Berat Kandili’ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

“Şaban ayının 15’inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim’ buyurur.”

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR