Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGündemHaberBAŞKENTLİ BELEDİYELERİN DEPREMZEDE SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR 

BAŞKENTLİ BELEDİYELERİN DEPREMZEDE SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR 

Spread the love

DEPREMİN YARALARI BİRİKTE SARILIYOR 

Ak Parti’li Belediyeler Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük bir yıkıma neden olan ve binlerce vatandaşı etkileyen depremin 23’üncü gününde de yardım çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Ak Parti’li Belediyeler Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük bir yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki depremin yaralarını sarmak üzere vatandaşları depremin 23’üncü gününde de yalnız bırakmayarak yardımlarını ulaştırıyor. Belediyeler deprem bölgelerinde yardımlarını seferber ederken aynı zamanda Ankara’nın çeşitli ilçelerine getirilmiş depremzede aileler için faaliyetler gerçekleştiriliyor, çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ankara’da yuvalarına yerleştirilen depremzede ailelerin çocukları için eğitimlerinden geri kalmalarını önlemek amacıyla etüt ve kurs merkezleri tahsis ediliyor. 

Kahramanmaraş merkezli depremde mağdur olan vatandaşların yaralarını sarabilmek için Çubuk Belediyesi bünyesinde çevre vatandaşları seferber oldu. İlçedeki kadınların kimi ekmek yaparken kim yöresel ürünler hazırlıyor kimi de kıyafet dikerek, bere ve atkı örerek destek olmaya çalışıyor. Çubuk’ta el işleri ile yöresel ürünler üreterek aile bütçelerine katkı veremeye çalışan kadınlar, bu günlerde depremzedeler için mesai yapmaya başladı. Çevrelerindeki ev hanımlarının da destekleriyle mantı, erişte, bazlama, tandır böreği, yaprak sarması yapan kadınlar, hazırladıkları ürünleri deprem bölgesine gönderilmek için ilçedeki Çubuk Yardım Eli Platformu’na teslim ediyor. İlçedeki mahallerde de günün ilk ışıklarıyla tandırlarını yakan kadınlar, imece usulü, depremzedeler için köy ekmekleri pişirerek yardımlar Çubuk Belediyesi koordinasyonu ile deprem bölgelerine ulaştırılıyor.  

DEPREMZEDE ÇOCUKLARA MORAL ETKİNLİĞİ 

Nallıhan Belediyesi depremin yaşandığı ilk günden bu yana belediye bünyesinde oluşturulan yardım tırları ile deprem bölgelerinde Çayırhan Mahallesi’nde misafir ettiği depremzede ailelerin çocukları ile özel olarak ilgileniyor. Çocuklar için tahsis edilen merkezde okul öncesi öğretmenlerin eşliğiyle çocuklara eğitici oyunlar oynatarak yaşadıkları travmaları oyun oynayarak atlatılması sağlanıyor.  Özel olarak getirilmiş palyaçolar ile yüz boyama etkinlikleri ve çeşitli oyunlar oynanarak her gün düzenlenen eğlenceli etkinliklerle yüzlerinde tebessüm oluşturulmaya çalışılıyor.  

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE ÖZEL KURS VE ETÜT MERKEZLERİ 

Keçiören Belediyesi bünyesinde hizmet veren Tepebaşı Kurs Merkezi ve Keçiören Eğitime Destek Merkezi (KEDEM) depremzede öğrencilere ücretsiz kurs ve etüt imkanı sağlıyor. Bu kapsamda LGS ve YKS öğrencilerine yönelik eğitim veren Tepebaşı Kurs Merkezi 8. sınıf, lise düzeyi ve liseden mezun öğrenciler için eğitim seferberliği başlattı.  Bu kapsamda kurs merkezlerinde depremden olumsuz etkilenen ve eğitim için konakladığı yerden dışarı çıkma konusunda tedirgin olan öğrenciler için de bulundukları tesislerde özel sınıflar oluşturularak eğitimlerini kesintisiz sürdürmeleri sağlanıyor. Ayrıca deprem bölgesinden gelen vatandaşlar için kurulan kıyafet mağazası ile binlerce vatandaşın ihtiyacı karşılanıyor.  

DEPREMİN 24’ÜNCÜ GÜNÜNDE YARDIMLAR SÜRÜYOR 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm imkânlarını seferber eden Sincan Belediyesi bölgedeki salgın ve hastalık riskine karşı da harekete geçti. Belediye, Adıyaman’a 100 kişilik temizlik personeli ve 3 çöp kamyonu göndererek depremin yaşandığı illerde belediye ekipleri yardım çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’ya yerleştirilen depremzedeler için giyim ve gıda yardımlarında bulunan Sincan Belediyesi çevre halkı da birlik içerisinde yardımlarını esirgemeden devam ediyor.  

DEPREM BÖLGELERİNE YARDIM DESTEĞİ 

Pursaklar Belediyesi, Kahramanmaraş Pazarcık’ta çevre temizliği çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.Deprem üssü olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde enkaz kaldırma, ilaçlama, sulama işleri ve cenaze hizmetlerini aralıksız sürdüren Pursaklar Belediyesi, vatandaşların sağlıklı ortamlarda yaşayabilmeleri için çevre temizliği çalışmalarına devam ediyor. Pursaklar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, deprem bölgesindeki vatandaşların sağlığını korumak ve salgın hastalık riskini en aza indirmek adına cadde ve sokakları büyük bir titizlikle temizliyor. 

ÖĞRENCİLER DEPREMZEDELER İÇİN MANTI YAPIYOR 

Kızılcahamam Belediyesi bünyesinde Ankara’ya getirilen depremzede aileler için yardım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Kuran Kursu öğrencileri, depremzedeler için el açması mantı yapıyorlar. Öğrenciler yaptıkları mantıları satarak elde ettikleri geliri depremzedelere bağışlayacaklar. 

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR