Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberBAKAN KURUM : İKİLİ GÖRÜŞMELERDE “YANINIZDAYIZ” MESAJI VERİLDİ

BAKAN KURUM : İKİLİ GÖRÜŞMELERDE “YANINIZDAYIZ” MESAJI VERİLDİ

Spread the love

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Bakanlık koordinasyon merkezinde Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile beraberlerindeki heyetleri kabul etti.

İkili görüşmelerde, 11 ilde yaklaşık 14 milyon vatandaşı etkileyen “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hükümetin gösterdiği çabaya vurgu yapılarak destek mesajları verildi.

“Devletimizin tüm imkanlarıyla ilk andan itibaren sahada depremzede kardeşlerimizin yanında olduk”

Bakan Kurum, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez’i kabulünde, deprem bölgesinde yapılan çalışmaları aktardı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaklaşık 14 milyon vatandaşı etkilediğini ifade eden Bakan Kurum, “Devletimizin tüm imkanlarıyla ilk andan itibaren sahada depremzede kardeşlerimizin yanında olduk. Birlikte hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın ihtiyacını giderme gayreti içerisinde olduk. Hızlıca arama-kurtarma çalışmalarını yürüttük. Ardından da geçici barınma alanları için çalışmalarımızı başlattık. Şu an itibariyle hasar tespitleri yüzde 85 seviyelerine getirdik. Deprem şehirlerimizde alt ve üst yapılarında ciddi zararlar meydana getirdi. Canlarımızı bu depremlerde yitirdik.” dedi. Bakan Kurum, devlet olarak yaşanan afetin ilk anından bugüne yapılan çalışmaları da sözlerine ekledi.

“16 Martta Brüksel’de AB girişimiyle Türkiye’ye destek konferansı düzenlenecek”

Bakan Kurum, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’u kabulünde deprem bölgesindeki yapılan çalışmalar ve son durumu aktardı. Büyükelçi Landrut’da geçmiş olsun dileğinde bulunarak 16 Mart’ta Brüksel’de AB girişimiyle Türkiye’ye destek konferansının düzenleneceğini bildirildi. Landrut, konferansta AB Komisyonu tarafından Türkiye’ye yapılacak yardımın açıklanacağını aktarırken “asrın felaketi” ile karşı karşıya kalan Türkiye’ye “yanınızdayız” mesajı verdi.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR