Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaGündemHaberBAKAN KİRİŞCİ, ŞANLIURFA’DA SEL AFETİNDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

BAKAN KİRİŞCİ, ŞANLIURFA’DA SEL AFETİNDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ, SEL FELAKETİNDEN ETKİLENEN ŞANLIURFA’DAKİ DERELERE İLİŞKİN, “BUNDAN SONRA YAPMAK İSTEDİĞİMİZ KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE BU DERELERİN HEM GENİŞLİKLERİ HEM DE DERELERİN GÜZERGAHLARI HEM DE BU DERELERİN ŞU ANDA BELİRLİ ALT GEÇİTLERİN ALTINDAN VEYA BİNALARIN YANINDAN GEÇİYOR OLMASINI DİKKATE ALARAK TAMAMIYLA DERELERİ RAHATLATACAK SIFIRDAN YENİ BİR PROJELENDİRME ÇALIŞMASININ İÇERİSİNDEYİZ.” DEDİ.

BAKAN KİRİŞCİ, ŞANLIURFA’DA SEL AFETİNDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU. ŞANLIURFA AFET KOORDİNASYON MERKEZİ’NDE AÇIKLAMA YAPAN KİRİŞCİ, SEL NEDENİYLE ŞANLIURFA VE ADIYAMAN’DA HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH’TAN RAHMET, YARALILARA ŞİFA DİLEDİ.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN KATKI SAĞLAMAK ADINA SİVİL VE ASKERLERİN KENTTE BULUNDUĞUNU İFADE EDEN KİRİŞCİ, “BUNLARLA BERABER BİZİM DE KAMU OLARAK ÖZELLİKLE DSİ’YE AİT 98 İŞ MAKİNESİ, 55 ARAZÖZ, 150 ORMAN ÇALIŞANIMIZ, 225 DSİ ÇALIŞANIMIZ SAHADA BİREBİR HİZMET VERİYORLAR. İHTİYAÇ OLDUĞUNDA BU SAYILARIN ARTIRILMASI MÜMKÜN. AMA ŞU ANDA BİR YETERLİLİK DURUMU OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ.” DİYE KONUŞTU.

KİRİŞCİ, BALÇIĞIN VE YÜZEYİN TEMİZLENMESİ KONUSUNDA ARAZÖZLERİN ÖNEMLİ KATKI SAĞLADIĞINA İŞARET EDEREK, SÖZLERİNİ ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

“DSİ SAHİP OLDUĞU GÜÇLÜ VE GENİŞ MAKİNELERİYLE BU HADİSEYE DAMGASINI VURAN 3 DERENİN ÇALIŞILMASI KONUSUNDA, BİR DAHA TAŞKIN YAŞAMAMAK ÜZERE ÇALIŞTIRILMASI KONUSUNDA YOĞUN BİR GAYRETİN İÇERİSİNDELER. GERÇEKTEN BUNUN KABUL EDİLEBİLİR YANI YOK. BU DERELERİN KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE BİR GENİŞLİK OLARAK YETERLİ OLMASI, İKİ ÜSTLERİNİN AÇIK OLMASI VE ASLA KAPATILMAMASI ÇOK ÇOK ÖNEMLİ. TABİİ Kİ ONDAN SONRA DA DERENİN GEÇTİĞİ HAVZALARDAKİ DİĞER YAPILMASI GEREKENLER.”

DSİ’NİN ÇALIŞMALARINA BÜYÜK BİR SÜRATLE DEVAM ETTİĞİNİ AKTARAN KİRİŞCİ, “VATANDAŞLARIMIZIN ÖZELLİKLE BU KONUDA ANLAYIŞ GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ. BU DERELERİN ÜSTÜ AÇILIRKEN İSTER İSTEMEZ KENDİ İŞ YERLERİNİN VEYA KONUTLARININ ÖNÜNDEN GEÇEN DERELERLE İLGİLİ BİR RAHATSIZLIK HİSSETMESİNLER. ÇÜNKÜ BURADAKİ SULAR EĞER TEMİZLENİR, ARITILIR VE GÜZELCE BAKILIRSA ASLINDA KENDİ COĞRAFYALARINA VE LOKASYONLARINA ÇOK BÜYÜK DEĞER KATAR. BURADAN HAREKETLE DE YAKLAŞIK 1200 METRELİK SIRRIN DERESİ ÜZERİNDE, YİNE 800 METRELİK KARAKOYUN DERESİ ÜZERİNDE DERE ÜSTÜNÜN AÇILMASI ÇALIŞMALARINI İNŞALLAH SÜRATLE TAMAMLAYACAĞIZ.” DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTI.

BAKAN KİRİŞCİ, BAKANLIK OLARAK BUNDAN SONRA YAPACAKLARI ÇALIŞMALARA İLİŞKİN ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“BUNDAN SONRA YAPMAK İSTEDİĞİMİZ KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE BU DERELERİN HEM GENİŞLİKLERİ HEM DE DERELERİN GÜZERGAHLARI HEM DE BU DERELERİN ŞU ANDA BELİRLİ ALT GEÇİTLERİN ALTINDAN VEYA BİNALARIN YANINDAN GEÇİYOR OLMASINI DİKKATE ALARAK TAMAMIYLA DERELERİ RAHATLATACAK SIFIRDAN YENİ BİR PROJELENDİRME ÇALIŞMASININ İÇERİSİNDEYİZ. BU DA ŞANLIURFA’MIZA, BÜTÜN BU YAŞANILAN ÜZÜCÜ HADİSELERDEN SONRA ONLARI MUTLU EDECEK VE ONLARI MEMNUN EDECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK. BU ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIĞINDA DA İNANIYORUM Kİ BİR DAHA BU TÜR TAŞKINLAR OLMAYACAK.”

“TARIMSAL KAYIPLARLA İLGİLİ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

TARIMSAL ÜRETİMLE İLGİLİ KİRİŞCİ, KAYIPLARA YÖNELİK İL VE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜNÜ VURGULADI.

VAHİT KİRİŞCİ, YAĞIŞLARIN SON BİRKAÇ SAAT ÖNCESİNE KADAR DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTEREK, “YAĞIŞLARIN TAMAMLANMASIYLA BİZ BİLHASSA BUĞDAY, ARPA VE MERCİMEK GİBİ BAKLAGİL BİTKİLERİNİN İÇERİSİNDE OLDUĞU BÖLGELERDE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARIMIZI YAPMIŞ OLACAĞIZ.” DEDİ.

VATANDAŞLARIN İFADELERİ DOĞRULTUSUNDA VE SONRASINDA DA TESPİT ÇALIŞMALARINDA BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ İLE ARILI KOVANLARDAKİ TESPİTLERİNİN SÜRDÜĞÜNÜ KAYDEDEN KİRİŞCİ, SÖZLERİNİ, “ÇOK ÖNEMLİ SAYILABİLECEK, ÜLKENİN GIDA GÜVENLİĞİNİ RİSKE EDECEK HERHANGİ BİR GELİŞME BİZİM ÖN TESPİTLERİMİZ OLARAK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BUNU DA BU VESİLEYLE BELİRTMEK İSTERİM. BİR DAHA İNŞALLAH BUNLAR YAŞANMASIN DİYORUZ. ŞANLIURFA’MIZA, ADIYAMAN’IMIZA VE ÜLKEMİZE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM.” DİYE TAMAMLADI.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR