Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberBAKAN KİRİŞCİ, DEPREM BÖLGESİNDE TELEF OLAN 43 BİN 618 KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN AYNİ...

BAKAN KİRİŞCİ, DEPREM BÖLGESİNDE TELEF OLAN 43 BİN 618 KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN AYNİ DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ, KAHRAMANMARAŞ’IN DULKADİROĞLU İLÇESİNDE DEPREMLERDE HAYVANLARINI KAYBEDEN ÇİFTÇİLER İÇİN DÜZENLENEN HAYVAN DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI.

BAKAN KİRİŞCİ BURADA YAPTIĞI KONUŞMADA 4 BAKAN YARDIMCISI, 15 GENEL MÜDÜR, 46 İL MÜDÜRÜ İLE BİRLİKTE SAHADA 15 BİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞAN VE 5 BİNİN ÜZERİNDE İŞ MAKİNESİYLE VATANDAŞLARIN YARALARININ SARILMASI KONUSUNDA BÜYÜK ÇABA SARF ETTİKLERİNİ SÖYLEDİ.

DEPREM BÖLGESİNDE HASAR TESPİT KOMİSYONLARININ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜNÜ AKTARAN KİRİŞCİ, “BAKANLIMIZCA KARŞILAYACAĞIMIZ BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI 5 BİN 804’TÜR. TELEF OLAN KANATLI HAYVAN SAYISI 800 BİN CİVARINDADIR. HASAR TESPİTİ TAMAMLANDIĞINDA BUNLARI DA İNŞALLAH KARŞILAMIŞ OLACAĞIZ. TESPİT ETTİĞİMİZ 26 BİN CİVARINDA DA ARILI KOVAN SÖZ KONUSUDUR.” DİYE KONUŞTU.

DEPREM BÖLGESİNDE BÜTÜN ÇİFTÇİLERE 16 BİN TON KARŞILIKSIZ YEM DAĞITIMI YAPILDIĞINI BELİRTEN BAKAN KİRİŞCİ, BUNUN 3 BİN 736 TONUNUN İSE KAHRAMANMARAŞ’A YAPILDIĞINI İFADE ETTİ.

DEPREM BÖLGESİNDE 161 BİN TON SÜT TOPLANDIĞINI SÖYLEYEN KİRİŞCİ, MAZOT, GÜBRE, YEM BİTKİLERİ DESTEĞİ, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ VE DİĞER DESTEKLER OLMAK ÜZERE 11 İLDE 8,2 MİLYAR LİRALIK DESTEĞİ ÜRETİCİLERE VERDİKLERİNİ İFADE ETTİ.

BALIKÇI GEMİLERİNE BİR DEFAYA MAHSUS ÖDEME YAPILACAK

TARSİM SİGORTASI YAPTIRAN ÇİFTÇİLERİN HAYVANCILIK ALANINI KAPSAYAN HASAR TAZMİNATLARINI ÖDEMEYE BAŞLADIKLARINI ANLATAN KİRİŞCİ, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“AFETTE ZARAR GÖREN EV VE AHIRLARI TOKİ TARAFINDAN BİRLİKTE PLANLAYARAK YAPIYORUZ. ADANA VE HATAY’A KAYITLI DENİZDE FAALİYET GÖSTEREN BALIKÇI GEMİLERİNİN TAMAMINA GEMİ BAŞINA 5 BİN LİRAYLA 60 BİN LİRA ARASI TUTARLARDA BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE DESTEK VERİLECEĞİNİ BELİRTMEK İSTİYORUM. ADANA, ADIYAMAN, ELAZIĞ, KAHRAMANMARAŞ, MALATYA, OSMANİYE VE ŞANLIURFA’YA KAYITLI BALIKÇI GEMİLERİ İÇİN DE 3 BİN 500 LİRAYLA 6 BİN LİRA ARASINDA BİR DEFAYA MAHSUS DESTEK ÖDEMESİ YAPACAĞIMIZI BELİRTMEKTE YARAR VAR.”

SU ÜRÜNLERİ BİLGİ SİSTEMİ’NE KAYITLI VE YETİŞTİRİCİ BELGESİNE SAHİP OLANLARA 6 ŞUBAT İLE 31 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA BİR DEFAYA MAHSUS DESTEKLEME ÖDEMESİNİN YAPILACAĞINI AKTARAN BAKAN KİRİŞCİ, “İŞLETMELERE ADET BAŞINA 20 KURUŞ BALIK YUMURTASI YARDIMI, ADET BAŞINA 1 LİRA YAVRU BALIK YARDIMI KİLOGRAM BAŞINA 30 LİRA PORSİYON BALIK YARDIMI VE ADET BAŞINA 250 LİRA ANAÇ BALIK YARDIMI ÖDEMESİ YAPACAĞIMIZI BELİRTMEK İSTİYORUM.” DEDİ.

ÇİFTÇİLERİ ÜRETİMDEN MAHRUM BIRAKMAMAK İÇİN İŞE KOYULDUKLARINI DİLE GETİREN KİRİŞCİ, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN YAYIMLANAN KARARNAME KAPSAMINDA, ÇİFTÇİLERİMİZİN TELEF OLAN HAYVANLARINI, BAKANLIĞIMIZA BAĞLI TİGEM İŞLETMELERİNDEN SAĞLADIĞIMIZ AYNI IRKTAN HAYVANLAR İLE BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE BEDELSİZ KARŞILAYACAĞIZ İNŞALLAH. BUNUN İÇİN TELEF OLAN HAYVANLARIN TÜRKVET ADINI VERDİĞİMİZ SİSTEME KAYDININ BULUNMASI, İL VE İLÇE HASAR TESPİT KOMİSYONLARINCA TESPİTİNİN YAPILMIŞ OLMASI GEREKİYOR. DEPREMZEDE ÇİFTÇİLERİMİZİN TELEF OLAN HAYVANLARI İÇİN AYRICA BİR MÜRACAATTA BULUNMASI GEREKMEMEKTEDİR.”

BAKAN KİRİŞCİ, HAYVAN DAĞITIMLARINI GEREKLİ BARINMA VE ALTYAPIYA SAHİP OLANLARDAN BAŞLANMAK ÜZERE TÜM DEPREMZEDE YETİŞTİRİCİLERİNE BAKANLIK KOORDİNASYONUNDA YETİŞTİRİCİ VE ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ ARACILIĞIYLA YAPACAKLARINI İFADE ETTİ.

341 MİLYON LİRA HESAPLARA YATIRILMAYA BAŞLADI

İLK ETAPTA KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARI TESLİM EDECEKLERİNİ, SÜREÇ İÇERİSİNDE DİĞER HAYVANLARIN DA TESLİMİNİ GERÇEKLEŞTİRECEKLERİNİ BELİRTEN KİRİŞCİ, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“BÖLGEDE HAYVANSAL ÜRETİMİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN, BU AYNİ DESTEKTEN YARARLANAN YETİŞTİRİCİLERİMİZİN, TESLİM ALDIKLARI HAYVANLARINI 2 YIL SÜRESİNCE MÜCBİR SEBEPLER DIŞINDA SAHİP DEĞİŞİKLİĞİ MÜMKÜN OLMAYACAĞINI BİLMENİZİ İSTERİM. AKSİ TAKDİRDE HAYVAN BEDELİ GERİ ALINACAK. DEPREMZEDE ÇİFTÇİNİN VEFATI HALİNDE HAYVANLAR MİRASÇILARINA VERİLECEK. AYNI ŞARTLAR MİRASÇILAR İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK. ADANA, ADIYAMAN, DİYARBAKIR, GAZİANTEP, HATAY, KAHRAMANMARAŞ, KİLİS, MALATYA, OSMANİYE VE ŞANLIURFA İLLERİNDE VE SİVAS’IN GÜRÜN İLÇESİNDE DEPREM NEDENİYLE TELEF OLAN 43 BİN 618 KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN AYNİ DAĞITIMI İÇİN GEREKLİ OLAN 341 MİLYON LİRA BÜTÇE İL TARIM MÜDÜRLÜKLERİMİZİN HESAPLARINA 26 MAYIS CUMA GÜNÜ YANİ DÜN İTİBARIYLA AKTARILMAYA BAŞLANDI.”

DEPREMLERDEN ETKİLENEN 10 İLDE OLDUĞU GİBİ KAHRAMANMARAŞ’TA DA HAYVANCILIĞIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİN KENDİLERİ İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞUNA İŞARET EDEN BAKAN KİRİŞCİ, “DEPREMİN YARALARINI KIRSALDA NE KADAR HIZLI SARABİLİRİZ DİYE VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ. KAHRAMANMARAŞ’TA DAĞITIMINA BAŞLAYACAĞIMIZ 15 BİN 345 KÜÇÜKBAŞIN İLİMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN HAYIRLI VE BEREKETLİ OLSUN. BU KÜÇÜKBAŞLAR İNŞALLAH 2’ŞER 3’ER KUZULAYARAK BÖLGEDE SEKTÖRÜN CANLANMASINA VE KUVVETLENMESİNE VESİLE OLUR.” DİYE KONUŞTU.

KONUŞMALARIN ARDINDAN DEPREMZEDE ÜRETİCİLERE HAYVANLARI DAĞITILDI.

BAKAN KİRİŞCİ TÖRENİN ARDINDAN KARACASU FERHUŞ MAHALLESİ’NDE TOKİ’NİN YAPIMI DEVAM EDEN DEPREM KONUTLARINDAKİ ÖRNEK DAİREYİ DE GEZEREK İNCELEMELERDE BULUNDU.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR