Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberBAKAN KİRİŞCİ, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI MOVSUMOV İLE GÖRÜŞTÜ

BAKAN KİRİŞCİ, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI MOVSUMOV İLE GÖRÜŞTÜ

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI VE EKONOMİK KONULAR VE YENİLİKÇİ KALKINMA POLİTİKASI BAŞKANI SHAHMAR MOVSUMOV’A 6 ŞUBAT’TA YAŞANAN KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERDEN SONRA AZERBAYCAN’IN GÖNDERDİĞİ YARDIM VE GÖSTERDİĞİ DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ.

KİRİŞCİ, MOVSUMOV VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDA GÖRÜŞTÜ. AZERBAYCAN TARIM BAKANI İNAM KARİMOV’UN DA YER ALDIĞI GÖRÜŞMEDE KONUŞAN KİRİŞCİ, AZERBAYCAN’IN ÜZÜCÜ DEPREM FELAKETİNİN İLK ANLARINDAN İTİBAREN TÜRKİYE’NİN YANINDA OLDUĞUNU BELİRTTİ.

AZERBAYCAN’IN, HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ, TÜRKİYE’Yİ İLK ARAYAN VE EN ÇOK DESTEK GÖNDEREN ÜLKE OLDUĞUNU VURGULAYAN KİRİŞCİ,  “ORTAK GEÇMİŞİMİZİN BİZLERE BIRAKTIĞI EN ÖNEMLİ MİRAS TÜRKİYE VE AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİDİR. ANLAMLI BİR GEÇMİŞE SAHİP İKİ ÜLKE OLARAK TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ARASINDAKİ BENZERSİZ İLİŞKİLER DÜNYANIN ÖRNEK ALABİLECEĞİ NİTELİKTEDİR. EKONOMİDEN EĞİTİME, ENERJİDEN SOSYAL VE KÜLTÜRE KADAR TÜM ALANLARDA TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA ÇOK GÜÇLÜ VE KÖKLÜ İLİŞKİLER BULUNMAKTADIR.” İFADESİNİ KULLANDI.

BAKAN KİRİŞCİ,  KARDEŞ AZERBAYCAN’DAN GÖNDERİLEN YARDIMLAR VE ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILAN PERSONEL İÇİN TEŞEKKÜR EDEREK, BU DAYANIŞMANIN TÜRKİYE İÇİN GÜÇ VE TESELLİ KAYNAĞI OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ.

“TÜRKİYE-AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİNİN DEĞERİNİ BİR KEZ DAHA HİSSETTİK. BU FELAKET, TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN’IN “TEK MİLLET İKİ DEVLET” OLMASININ NE DEMEK OLDUĞUNU YENİDEN GÖSTERDİ” DİYEN KİRİŞCİ, ŞÖYLE KONUŞTU:

“BİZİM KEDERİMİZİ, KEDERİNİZ BİLDİNİZ, BİZ DE SEVİNCİNİZİ SEVİNCİMİZ BİLDİK: TÜRKİYE, KARDEŞ KÖMEĞİNİ (YARDIMINI) HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAK. AZERBAYCAN’IN TÜM İMKÂNLARIYLA BU ZOR GÜNÜMÜZDE YANIMIZDA OLMASI İLİŞKİLERİMİZİN HER ALANDA EN ÜST SEVİYEDE OLDUĞUNUN BAŞKA BİR KANITIDIR.

BUGÜN GELİNEN NOKTADA, TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ “STRATEJİK ORTAKLIK” DÜZEYİNE ULAŞMIŞTIR. TÜRKİYE VE AZERBAYCAN, TAM BAĞIMSIZ VE EGEMEN, HIZLA KALKINAN,  HER GEÇEN GÜN BÜYÜYEN VE ZENGİNLEŞEN İKİ KARDEŞ ÜLKEDİR.”

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI MOVSUMOV DA FELAKET NEDENİYLE GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETEREK, TÜRKİYE’NİN YARALARINI SARMASI İÇİN ELLERİNDEN GELEN DESTEĞİ VERECEKLERİNİ DİLE GETİRDİ.

GÖRÜŞMEDE AYRICA İKİ ÜLKE ARASINDA TARIM VE ORMAN ALANINDAKİ İŞBİRLİKLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİNİN ÖNEMİ VURGULANARAK TOPRAK VE SU YÖNETİMİYLE İLGİLİ TECRÜBE PAYLAŞIMI KONUSUNDA FİKİR ALIŞ VERİŞİNDE BULUNULDU.

HBR-ALİ KÖKSAL–

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR