Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberBAKAN ERSOY'DAN "DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ" MESAJI

BAKAN ERSOY’DAN “DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ” MESAJI

Spread the love

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, “26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
Bakan Ersoy’un mesajı şöyledir:

“Yenilikçiliğin ve yaratıcılığın sürdürülmesinde büyük rol oynayan fikri mülkiyet haklarına ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla 26 Nisan günü, 2000 yılından bu yana “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından bu yılın teması “Fikri Mülkiyet ve Kadın/ İnovasyonu ve Yaratıcılığı Artırmak” olarak belirlendi.

Bu tema çerçevesinde, daha fazla kadının fikri ve sanatsal yaratıcılıklarıyla işlerine değer katmaları için fikri mülkiyet sisteminden daha fazla yararlanmalarını ve farkındalıklarını artırmayı hedefliyoruz.

Telif Hakları Genel Müdürlüğümüz vasıtasıyla, fikriyatımızı eyleme dönüştürmek için bilim, kültür, sanat hayatındaki katkıları ile fikri mülkiyet sisteminin parçası olmuş başarılı kadınlarımız ile 26 Nisan günü dijital bir panel düzenleyeceğiz. Söz konusu toplantıda kültürel, sanatsal, ilmi ve fikri her türlü yaratım ve üretim yolculukları üzerinden; yaratıcı kültür endüstrilerinde yer almak isteyen kadınlarımıza, gençlerimize ışık tutularak, fikri mülkiyet sisteminin önemi masaya yatırılacak.

Dünyada ve ülkemizde kadınlar, hızla gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte sürdürülebilir bir geleceğin kapılarını aralayarak yeni eser türlerinin ve ekonomi modellerinin doğmasına önemli katkılar sağlıyorlar.

Bakanlık olarak toplumun ve özellikle de kadınların yaratıcı potansiyelini artırmak böylelikle ülkemizin kültür, sanat üretiminin gelişimini sağlamak ve bu üretimlerin adil ve dengeli bir biçimde korunmasını güvence altına almak için kararlılıkla çalışıyoruz. Sizlerin de bu günün, anlamına ve değerine sahip çıkacağınıza olan inancımla tüm eser sahiplerimizin, sanatçılarımızın, yenilikçi ve yaratıcı kadınlarımızın ve kültür endüstrilerimizin gelişimine katkı sağlayan tüm emekçilerin Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR