Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberBakan Dr. Osman Aşkın Bak Hatay’da

Bakan Dr. Osman Aşkın Bak Hatay’da

Spread the love

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Hatay’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Bakan Bak, depremlerden etkilenen illerde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki yurtlara başvuracak öğrencilerle ilgili hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Hatay’da ziyaretlerde bulundu. 

Bakan Bak, kentteki programları kapsamında, Hatay Valiliğini ziyaret etti, Vali Mustafa Masatlı ile basına kapalı görüştü.

Daha sonra AFAD Koordinasyon Merkezi’nde “İl Değerlendirme Toplantısı’na katılan Bakan Bak, Hatay’ın depremlerden en çok etkilenen illerinde başında geldiğini söyledi.

Bakan Bak, yaraların sarılması için çaba gösterdiklerini belirterek, “Yaklaşan eğitim öğretim yılı nedeniyle özellikle deprem bölgesi illerimizde Kredi ve Yurtlar Kurumumuza başvuracak öğrencilerimizle ilgili hazırlıklarımızı yapıyoruz. Durum tespiti yapıyoruz. Yaraları sarmak hepimizin ortak çabasıyla oluyor. Bu noktada Cumhurbaşkanı’mız da önümüzdeki günlerde tekrar deprem bölgesinde olacak. Kendisi 4-5 defa her bir ilimizi ziyaret etti. Yerinde takip ediyor.” diye konuştu.

“Gerekli yardımları ve düzenlemeleri yapmaya çalışıyoruz”

Amaçlarının süratle yerleşim alanlarını inşa etmek olduğunu anlatan Bakan Bak, şöyle devam etti:

“Sosyal hayatın devamı için gerekli çalışmalar var. Burada tabii Hatayspor’un Süper Lig’den izin istemesi ve yeniden bu sezonda da yoğun bir şekilde hazırlıklara başlaması önemli. İskenderunspor’un da aynı şekilde. Arkadaşlarımız bu noktada çaba gösteriyorlar. Hayatın akışının devam etmesi gerekiyor. Bu noktada da yönetici arkadaşlarımıza, hocalara ve teknik direktörlere teşekkür ederiz. Volkan Demirel Bey gerçekten önemli şekilde sürece katkısı oldu. Vekillerimiz burada önemli süreçleri yönettiler, herkese teşekkür ediyoruz. Biz de yaraları sarmak hem Hatayspor’a hem diğer takımlarımıza destek olmak için bakanlık olarak gerekli yardımları ve düzenlemeleri yapmaya çalışıyoruz.”

“Konteyner kentlerdeki çocuklar için seyyar tesisler, spor alanları oluşturuyoruz”

Eski Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerekli destekleri verdiğini kaydeden Bakan Bak, şöyle konuştu:

“Öncelikle burada zarar gören spor tesislerini onarmak, yeni tesisler yapmak için burada Valiliğimiz ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzce hazırlanan bir brifing alacağız. Oradan da süratle sahada eyleme geçeceğiz. Diğer illerde de konteyner kentlerde çocuklar için seyyar havuzlar başta olmak üzere seyyar tesisler, spor alanları oluşturuyoruz. Hatta çocukları alıp spor salonlarına götürüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak yaz spor okullarını açtık. Çocukların normale dönmesi için de bu çabayı sağlıyoruz. Valiliklerimizle koordineli olarak çocuklarımızı kentlerden alıp salonlara, havuzlara götürüyoruz. Orada bir nevi rehabilite oluyorlar.”

Bakan Bak, Hatay’da şehrin dinamikleriyle görüşeceklerini ve sahada inceleme yapacaklarını söyledi.

Sürekli sahada, deprem bölgesinde olacaklarını aktaran Bakan Bak, “Bazı tesislerimizi ziyaret edeceğiz hasar görenlerle ilgili tespitlerimiz yapıldı. Biz süratle bunları onarmak veya yenisini yapmak için yol alacağız. Hem imarda hem inşaatta hem sağlıkta, sanayide, ticarette, bütün sektörlerde deprem bölgesini ayağa kaldırmak için hükümet olarak çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Bak, çocuklarla voleybol oynadı

Bakan Dr. Osman Aşkın Bak, Hatayspor ve İskenderunspor ile diğer takımlara yeni sezonda başarı diledi.

Bakan Bak, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından Aşağıekinci-1 Geçici Konaklama Merkezi’nde yapılan spor tesislerinde incelemelerde bulundu.

Buradaki afetzedelerle görüşen Bakan Bak, çocuklarla da voleybol oynadı.

Antakya kent merkezinde depremden zarar gören alanları inceleyen Bakan Bak, daha sonra Merkez Spor Salonu’nda yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Bak’a programlarında Hatay Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş ve diğer ilgililer eşlik etti.

Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR