Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberAV SEZONU AÇILDI

AV SEZONU AÇILDI

Spread the love

 AVCILAR AVLANMA ESAS VE USULLERİNE UYMAK ZORUNDA 

2023-2024 av sezonu’ 26 Ağustos tarihinde başlayacak. Polatlı da 250 üyesi bulunan  Polatlı Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ömer Sarıbaoğa  2023-2024 av sezonun  başlayacağını duyurarak  “Avcıların, Merkez Av Komisyonu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan 22 sayılı Kararı’nda yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunluludur “dedi.

 2023-2024 av sezonu’ 26 Ağustos tarihinde başlayacak. Polatlı Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ömer Sarıboğa Polatlı’daki avcılara seslendi.

 Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa  Koruma ve milli Parklar Genel Müdürlüğü  (DKMP) tarafından, Merkez Av Komisyonu’nun av döneminde geçerli olmak üzere Türkiye’de kara avcılığıyla ilgili avlanma usul ve esaslarını belirlediği açıklandı. Alınan kararın 28 Temmuz 2023 tarihli ve 32262 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtilirken Merkez Av Komisyonu’nun komisyon kararları da paylaşıldı.

Alınan kararların ise avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünü kapsadığı ifade edildi.

DOMUZ AVINA İLAVE GÜN
Yapılan açıklamaya göre, avlanma tüm bölgelerde aynı tarihte başlayacak. Avlanmanın 26 Ağustos tarihinde başlayacağı belirtilirken bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avına izin veriliyor. Alınan kararla Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde, idari tatiller de dahil av yapılabilecekken ayrıca yaban domuzu avı da ilave olarak Salı günleri de yapılabilecek.


AVCILIK BELGESİ ZORUNLU
Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için avcılık belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor. Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sistemi’nden (AVBİS), Avcı Avlakta mobil uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra genel ve devlet avlaklarda avlanabilecek. Avcıların, Merkez Av Komisyonu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan 22 sayılı Kararı’nda yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunlu.

 Polatlı da ki avlanma bölgeleri:  Kuşçu avlağı, Duatepe Avlağı, Yukarı Sakarya avlağı, Karaahmet avlağı.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR