Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberATO'DAN BÜYÜKELÇİLERE VE YABANCI MİSYON TEMSİLCİLERİNE RESEPSİYON

ATO’DAN BÜYÜKELÇİLERE VE YABANCI MİSYON TEMSİLCİLERİNE RESEPSİYON

Spread the love

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, İsrail’in Filistin’e açtığı savaşın yaklaşık iki aydır devam ettiğini belirterek, “İsrail’in Gazze’yi hedef alarak başlattığı ve daha sonra tüm Filistin topraklarına yönelik olarak genişlettiği, çok sayıda masum çocuk, kadın ve yaşlı sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları esefle kınıyoruz. Bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesi için uluslararası kuruluşları göreve davet ediyoruz” dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhuriyetin ve ATO’nun 100’üncü yılı sebebiyle, Başkent’te görev yapan Büyükelçiler ile yabancı misyon temsilcilerini, ATO’nun “TravelExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı” kapsamında açtığı stantta konuk etti.

-TÜRKİYE HUZUR ADASI-

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu’nun da aralarında bulunduğu 50’ye yakın  ülkeden büyükelçi ve yabancı misyon temsilcisinin yer aldığı resepsiyonda konuşan  Baran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemini ve Türk milletinin verdiği mücadeleleri hatırlatarak, “O gün sermayesi bile olmayan genç bir ülke olan Türkiye, kıtalar aşan stratejik yatırımlara imza atan, mal ve hizmetleriyle küresel tedarik sisteminde yer alan güçlü bir ülkeye dönüştü. Bugün yakın coğrafyamızda sıkıntılı süreçler yaşanırken Türkiye güvenli bir liman, bir huzur adası olarak varlığını sürdürüyor” diye konuştu.

-ULUSLARARASI KURULUŞLARA “FİLİSTİN” DAVETİ-

ATO Başkanı Gürsel Baran, yaklaşık iki aydır devam eden ve dünya kamuoyunun gündeminde yer alan İsrail-Filistin savaşına değindi. “İsrail’in Gazze’yi hedef alarak başlattığı ve daha sonra tüm Filistin topraklarına yönelik olarak genişlettiği, çok sayıda masum çocuk, kadın ve yaşlı sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları esefle kınıyoruz” diyen Baran, bölgede kalıcı barışın tesis edilebilmesi için uluslararası kuruluşları göreve davet etti.

-ANKARA SİZİN DE EVİNİZ-

Cumhuriyet’in bağımsızlık ruhunu yansıtan Başkent’te Cumhuriyet’in ve Ankara Ticaret Odası’nın ikinci yüzyılına başlamanın heyecanını taşıdıklarını anlatan Baran, “Binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyetin yaşam sürdüğü Ankaramız, Cumhuriyetimizin Başkenti, Ankara Ticaret Odamızın ve 130’u aşkın ülke büyükelçiliğinin merkezi. Bu nedenle Ankara sadece bizim değil, siz saygıdeğer büyükelçilerimizin, diplomasi temsilcilerimizin de evi” dedi.

Bir asırlık sürede reel sektörün sesi görevini üstlenen ve iktisadi gelişime öncülük eden Ankara Ticaret Odası olarak yeni başarılar yazmak hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Baran, Ankara’nın eğitimde, sağlık, kongre ve fuar turizminde Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Baran, “Ankara ekonomisinin ağırlığı hizmet sektöründe. Bugün içinde bulunduğumuz fuarın konusu olan turizm, ekonomimizin yüzde 70’ten fazlasını oluşturan hizmet sektörünün en önemli unsurları arasında yer alıyor” dedi. Üniversite, kamu ve özel hastaneleriyle Ankara’nın sadece Türkiye’ye değil dünyaya hizmet verdiğini ifade eden Baran, “Başkent yüksek teknolojili sağlık hizmetleri, yetişmiş insan gücü ve teknolojik altyapısı ve maliyetleri itibariyle sağlık turizmi için avantajlı durumda. 52 hastane, 25 özel tıp merkezinin de aralarında olduğu 376 merkezle verdiğimiz hizmetlerden yararlanan sağlık turisti sayısı her geçen gün yükseliyor. 2019 yılında 100 bin hastayı ağırlayan Başkentimiz geçen yıl yaklaşık 350 bin yabancı hastayı konuk etti” diye konuştu.

-“ANKARA İNSANLIK TARİHİNE IŞIK TUTUYOR”-

Ankara’nın tarihi ve kültürel miraslarıyla da önemli bir şehir olduğunun altını çizen Baran, “Ankara’nın binlerce yıllık geçmişi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi dâhil olmak üzere 77 ayrı müzeyle insanlık tarihine ışık tutuyor. Bunlardan biri Polatlı ilçemizde yer alan Gordion Antik Kenti. Aynı şekilde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren bir diğer değerimiz de Ahi Şerafeddin Camii. Bir diğer adı Aslanhane olan bu cami de ahşap direkleri ve sütunlarıyla 800’lü yıllardan bu yana kalan çok önemli bir değerimiz. Yani Ankara tam anlamıyla üstü örtülü bir hazine” dedi.

-“DİREKT UÇUŞLAR İÇİN FARKINDALIK-

Dünyanın yaklaşık 35 destinasyonuna Ankara’dan direkt ulaşımın mümkün olduğu belirten Baran, İstanbul aktarmalı olarak da tüm kıtalara ulaşımın mümkün olduğunu söyledi. Baran, “Ankara Ticaret Odası olarak uzun zamandan bu yana direkt uçuşlar konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyor ve yeni destinasyon taleplerinde bulunuyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz TravelExpo, Ankara’nın çekici özelliklerini ziyaretçilere tanıtırken, farklı ülke büyükelçiliklerin açtıkları stantlarla yabancı ülkeleri ve onların turizm potansiyelini de bize tanıtacak. Ankara Ticaret Odası olarak, bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyor ve uluslararası turizm endüstrisinin temsilcileriyle, seyahat meraklılarıyla ve iş birliği yapmak isteyen herkesle bu fuarda buluşmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

-“DANS VE DEFİLE İLE ANADOLU’DAN ESİNTİLER”-

Resepsiyonun kapanışında ise kültürel değerlerimizin tanıtımı amacıyla Devlet Modern Dans Topluluğu tarafından “Anadolu’dan Esintiler Gösterisi” ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından “Gelenekten Geleceğe Defilesi” sunuldu.

-50 ÜLKE BÜYÜKELÇİLİĞİ RESEPSİYONDA-

ATO Başkanı Baran’ın, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleriyle birlikte ev sahipliği yaptığı resepsiyona aralarında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Çin, Brezilya, Avusturya, Ukrayna, Belarus, Macaristan, Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Makedonya, Arjantin, Polonya, Sırbistan, Pakistan, Hindistan, Angola, Arnavutluk, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Ekvator, Endonezya, Estonya, Etiyopya, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Kolombiya, Lübnan, Moğolistan, Panama, Slovakya, Tanzanya, Venezuela, Vietnam, Zambiya, Uruguay’ın da yer aldığı yaklaşık 50 ülkenin misyon temsilcisi yer aldı.

Resepsiyona, Sağlık Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Rektörler, Diplomatlar ve STK temsilcileri de katıldı.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR