Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGündemHaberATO BAŞKANI BARAN, GİRİŞİM'23 ZİRVESİ'NİN AÇILIŞINDA KONUŞTU

ATO BAŞKANI BARAN, GİRİŞİM’23 ZİRVESİ’NİN AÇILIŞINDA KONUŞTU

Spread the love

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bu yıl Cumhuriyet ile birlikte Ankara Ticaret Odası’nın da 100’üncü yılı olduğunu belirterek, “İlk yüzyılın hikâyesini tarihte görülmemiş kahramanlık destanını yazarak bizlere yepyeni bir ülke bırakanlar ve bu ülkeyi ekonomik ligde üst sıralara taşıyanlar yazdıysa, ikinci yüzyılın küresel başarı hikâyesini de girişimcilerimiz ve onlara girişim ekosistemi sağlayanlar yazacak.” dedi.

Girişim, yatırım, fon yaratma, iş ortaklığı, dijital oyun geliştirme, yeni iş fikri geliştirme, insan kaynakları, kümelenme, finansman sağlama alanlarında uluslararası ve ulusal düzeydeki aktörlerin bir araya geleceği “Girişim’23” Zirvesi ATO Congresium‘da başladı. Zirve’nin açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, girişimciliğin ülkelerin ekonomik kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olduğunu belirterek, “Büyümeyi hızlandıran, istihdamı artıran ve yeni endüstrilerin ortaya çıkmasına katkı sağlayan girişimcilik, toplumların refah düzeyini de yükseltiyor. Teknolojik buluşların toplum yararına, yenilikçi ürün ve hizmetlere dönüştürülmesinde öncü rol üstleniyor. Toplumsal değişim ve gelişimi hızlandırıyor.” diye konuştu.

-GİRİŞİMCİLİK SİNERJİSİ BAŞKENT’TEN ÜLKEYE YAYILACAK-

“Size, gücünüze, enerjinize, cesaretinize, azminize, ufkunuza güveniyoruz!” diyerek girişimcilere seslenen Baran, bu yılın Cumhuriyet ile birlikte Ankara Ticaret Odası’nın da 100’üncü yılı olduğunu söyledi. Baran, “İlk yüzyılın hikâyesini tarihte görülmemiş kahramanlık destanını yazarak bizlere yepyeni bir ülke bırakanlar ve bu ülkeyi ekonomik ligde üst sıralara taşıyanlar yazdıysa, ikinci yüzyılın küresel başarı hikâyesini de girişimcilerimiz ve onlara girişim ekosistemi sağlayanlar yazacak.” diye konuştu. Baran, “Girişim 23 Zirvesi” ile girişim ve teknoloji alanında oluşacak sinerjinin Başkent Ankara’dan ülkeye yayılacağına inandığını ifade etti.

­-“GİRİŞİMCİ BİR MİLLETİZ”-

Girişimciliğin olduğu toplumlarda üretim ve ticaretin de olduğunu kaydeden ATO Başkanı Baran, “Anadolu topraklarında nice toplumlar yok olup giderken, Türk milleti olarak bin yıldır bu topraklarda varlığımızı sürdürmemizi ‘girişimciliği’ yani ‘ticareti’ bilmemize borçluyuz. Biz Türkler “girişimci” bir milletiz.” dedi.

Girişimciliğin ilk ve en önemli unsurunun insan faktörü olduğunu dile getiren Baran, “Bizim de genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Ülkemiz genelinde 208 üniversitemizde, yaklaşık 8 milyonu aşkın gencimiz eğitim görüyor. Mezun ettiğimiz gençlerimizin tamamını kamuda ya da var olan işlerde istihdam etme şansımız yok. Bu nedenle de “girişimcilik” gençlerimizin kariyer planlamasında önemli bir seçenek haline geliyor. Bu nedenle gençlerimize girişimciliği sevdirmemiz, onlara girişimci özgüveni aşılamamız ve ülkemizde girişimcilik iklimini geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

-“TURCORN’LAR EKONOMİMİZE İVME KAZANDIRACAK”-

Türkiye’de, geleneksel yapıyla kurulmuş KOBİ’lerden oluşan bir “girişim ekosistemi”nin olduğunu dile getiren ATO Başkanı Baran, son 10 yılda bu yapıya yenilikçi, teknolojiyi kullanan start-up’ların da eklenmeye başladığını ifade etti. Söz konusu bu iki yapıyı işbirliği yapacak şekilde yakınlaştırmanın, üretimin çeşitlenip artmasına ve Türkiye’nin küresel rekabetçiliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Baran, “Bugün 11 tanesi Ankara’da olmak üzere ülkemizin dört bir yanında 98 Teknoparkta yaklaşık 10 bin araştırmacımız Ar-Ge yapıyor. Teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan gençlerimiz yeniliklere imza atıyor. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Bugün nasıl, Silikon Vadisi’nden New York City’ye, Londra’dan Pekin’e kadar dünyanın dört bir yanında girişimcilik ekosisteminden beslenerek ortaya çıkan start-uplar, unicornlar dünya ekonomisine önemli katkılar sağlıyorsa, ülkemiz girişimcilik ekosistemi içinde var olan, gelişen işletmelerimiz turcornlarımız da bizim ekonomimize ivme kazandıracaktır.” diye konuştu. 

-FİKRİNİZ VARSA BİR BİLGİSAYAR VE TELEFON YETERLİ OLUYOR-

Gelişen teknolojiyle birlikte iş kurma, iş yapma süreçlerinin de değiştiğini kaydeden ATO Başkanı Baran, “Eskiden bir iş kurabilmek için fikriniz varsa, biraz sermaye bir masa bir de kasa yeterli oluyordu. Oysa günümüzde yenilikçi bir fikre sahipseniz, masaya, kasaya gerek duymadan üretim, ticaret yapabiliyorsunuz. Bazen bir bilgisayar ve telefon yeterli olabiliyor.” dedi.

Türkiye’nin en geniş katılımlı girişimcilik, inovasyon ve teknoloji zirvesi olarak nitelendirilen “Girişim’23”de, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Girişim 23 Yürütme Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin ve LOGO Yazılım Türkiye Genel Müdürü Akın Sertcan da birer açılış konuşması yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından ATO Başkanı Baran, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte etkinlik kapsamında açılan stantları gezerek, girişimcilerin çalışma ve projeleri hakkında bilgi aldı.Başkent’te çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen ve girişimcilik alanında önde gelen ulusal ve uluslararası aktörleri bir araya getiren Girişim’23 Zirvesi, konferans, paneller, B2B görüşmeler, eğitimler, tanıtım stantları, sanat aktiviteleri, ödüllü yarışmalar ve daha birçok etkinlikle 6 Mayıs tarihine kadar devam edecek. 

Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR